1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Boğalar ve Ayılar Savaşıyor, BTC Nereye Gidecek?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) sergilediği dalgalı hareketlerine devam ediyor. Ocak ayında kırdığı rekorunun ardından genel olarak yatay seyirde ve fiyat sıkışıklığında ilerleyen Bitcoin, Şubat ayı itibariyle yukarı yönlü hareketlenmeye başladı. Sosyal medyanın da desteğini alan Bitcoin kendisini hatırlattıktan sonra, bazı analistler farklı fiyat tahminleriyle dikkat çekti. Bu aşamadan sonra Bitcoin yukarı yönlü mü hareket edecek, aşağı yönlü mü hareket edecek?

Boğalar ve Ayılar Savaşıyor, BTC Nereye Gidecek?

Kripto para piyasalarında, lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) öncülüğünde başlayan hareketlenmeler, Bitcoin bir süre kenara çekildiğinde de devam etti. 2020 yılının son çeyreğinde muazzam şekilde yükselişe geçen Bitcoin, bu yükseliş ile tüm piyasaları da ayaklandırdı ve kendisi 2021 başlarında 42 bin dolar seviyesine kadar yükseldi. Bununla birlikte birçok altcoin de fiyatında rekor seviyelere ulaşırken, Bitcoin daha sonra adeta kenara çekildi ve diğer altcoinlerin önünü açtı. Piyasalarda Bitcoin’e ayrılan ilgi ve para, böylece başta lider altcoin Ethereum (ETH) olmak üzere diğer altcoinlere yönelmeye başladı. Altcoinlerdeki hareketlilik devam ederken, lider Bitcoin de girdiği kabuğunu Şubat ayı itibariyle kırdı ve yeniden yukarı yönlü hareketlenmeye başladı. Ancak Bitcoin’in, bu hareketliliklerde 40 bin dolar direncinde zorlanmaya başladığı görülüyor. Bu da analistlere göre, Bitcoin boğaları ile Bitcoin ayılarının mücadele içinde olduğunu gösteriyor. Yazım sırasında Bitcoin 39 bin 335 dolar seviyesinde işlem görüyor. 40 bin dolar direncinin hemen altında devam eden bu boğa – ayı mücadelesinin kazananı kim olacak?

Bitcoin İçin Kritik Seviyeler

Lider kripto para birimi Bitcoin 8 Ocak tarihinde 42 bin dolar seviyesine kadar yükseldikten sonra fiyatta düzeltme yaşamaya başladı. Bu büyük düzeltmelerin ardından, geçtiğimiz hafta 38 bin 200 dolar direncini kıran BTC 40 bin doları da test etti ancak bu seviyenin üzerinde uzun soluklu kalamadı ve yeniden düşüşe geçti. Bitcoin fiyatı şimdilerde 39 bin dolar seviyesinde mücadelesini sürdürüyor ve 100 saatlik basit hareketli ortalamasının üzerinde hareket ediyor. Analistlere göre BTC/USD paritesi için aşağı yönlü en güçlü destek noktası 38 bin 550 dolar seviyesinde bulunuyor.

Jindal, Boğaların Devrede Olduğunu Dile Getirdi

Kripto para piyasalarının başarılı analisti Aayush Jindal’a göre, Bitcoin şimdilerde 39 bin dolar seviyesinin üzerinde boğaların da desteğiyle kapanış yapmaya çalışacak. Usta analist, daha önce Bitcoin’in 2021 yılında yaşadığı geri çekilmelerde fiyatın 29 bin dolar altına gerileyeceğini başarılı bir şekilde tahmin etmişti. Şimdi ise Jindal, Bitcoin’in 39 bin dolar desteğini kaybedebileceğini ancak 38 bin dolar desteğinin üzerinde kalabileceğini öngörüyor.

Henrich’in Fiyat Tahmini Korkuttu

Öte yandan bir başka başarılı analist ve Northman Trader’ın kurucusu Sven Henrich de Bitcoin fiyat tahminini paylaştı. Henrich’e göre, Bitcoin Şubat ayı boyunca yeni rekor seviyelerini test etmeye devam edemezse, onu büyük bir felaket bekliyor. Usta isim, 2018 yılının başlarındaki senaryoya benzer şekilde, Bitcoin’in yükseliş trendini koruyamaması halinde fiyatın 6 bin 500 dolara kadar gerileyebileceğini iddia etti.

Yorum Yap