1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

Boğalara Rağmen Hoskinson Açıklaması, BTC Fiyatını Etkiledi

Bitcoin stoklama çılgınlığı kaldığı yerden devam ediyor. Blockchain verilerine göre, son birkaç ay içerisinde Bitcoin balinalarının BTC almayı sürdürüyorlar. Balinalar dolaşımdaki BTC’nin %50’sine sahipler.

Boğalara Rağmen Hoskinson Açıklaması, BTC Fiyatını Etkiledi

Bitcoin’in en son fiyat düşüşlerine rağmen balinalar BTC stoklamaya devam ettiler. Son aylardaki Blockchain verilerine göre, balinalar birikime devam ederken, dolaşımdaki BTC’nin %50’sini ellerinde tutuyorlar. Bir aydan kısa süre içerisinde 100.000 token satın alımı yapıldığı uzmanlarca açıklanıyor.

Boğalar Volatiliteye Rağmen Stokta!

Bitcoin balinaları teknik olarak birkaç guruba ayrılıyorlar. En aktif olanları içerisinde 100 ila 10.000 Bitcoin olan cüzdanlara sahipler. Yaptıkları hareketler ve verdikleri yatırım kararları ise bu yüzden piyasayı etkileyebiliyor.

Santiment verilerine göre, Bitcoin balinaları geride kalan ay içinde varlıklarını artırmak için hamle yaptılar. 2021 yılı Mayıs ortasında Elon Musk’ın yarattığı gündem ile bir volatilite oluştu. Ancak bu volatilite onları korkutmadı ve balinalar stoklamaya devam ettiler. Uzamanlar, tam aksi şekilde son 25 günlük süre ele alındığında Balinaların 90.000 daha fazla BTC aldıklarını açıklıyorlar.

Cüzdanlarda Satoshi Varlıkları Artıyor!

Ellerinde yer alan varlığın üzerinde varlığa sahip olmak için hamle yapan balinaların yanında, “küçük adam“ da son birkaç ay içinde satoshi birikimine devam ediyor. Glassnode ise küçük adam’ın yarattığı etkilerin arz dağılımı üzerinde gözlemlenebileceğini aktardı. Yatırımcıların cüzdanlarına bakıldığında ise, 2020 senesinin ortalarında yapılan birikimden daha fazla BTC stoğu yapıldığı görüldü.

Uzman analistler sonuç olarak, satoshi stoğu yapan cüzdanlarında değerlerinin yükseldiğini belirttiler. Cüzdanlarında Satoshi birikimi yapmayı tercih edenlerin, toplam arzın %5’ini ellerinde tutukları açıklandı. Glassnode verilerine göre BTC ve Satoshi stoklayan cüzdanlar bir yanda da alım yapmaya devam ediyorlar. Uzmanlar Bitcoin’in jeopolitik bir varlık olarak kendini dördüncü aşamaya geçirebileceğini açıklıyorlar. Bu durumun ise El Salvador’da kayda geçen yasal para kabul edilme sürecinden kaynaklandığını vurguluyorlar.

Bitcoin ETF Kararı Ertelendi!

Balinalar stoklamaya devam ederken, geniş bir yatırımcı kitlesinin heyecanla beklediği Bitcoin ETF kararı cephesinde de gelişmeler kayda geçti. SEC, Bitcoin ETF başvurusu için daha fazla yorum talep ederek, kararı açıklamayı erteledi. Çarşamba günü, SEC, varlık yönetim şirketi tarafından önerisi yapılan Bitcoin borsa yatırım fonunu onaylama veya onaylamama hakkındaki açıklamasını şuan yapmayacağını belirtti.

2021 senesi Nisan ayında SEC bu konuda karar varmak için ek süre istemiş ve sürecin 17 Haziranda karara bağlanacağını ifade etmişti. Ancak 17 Haziran tarihine gelindiğinde bir erteleme daha gündeme girdi. Bitcoin ETF’si için karara yönelik ertelemeler zincirleme olarak diğer ETF başvurularının sonuçlarının açıklanmasında da sürecin uzamasına sebep oluyor.

Hoskinson: Tesla Cardano’yu Seçmeli!

Bugün Bitcoin’in adının yer aldığı bir başka gündem maddesinin içinde ise Cardano kurucusu Hoskinson var. Hoskinson, Elon Musk’a seslendi ve onun Bitcoin yerine Cardano Coin’i seçmesi gerektiğini ifade etti. Bu olay bugün BTC fiyatları üzerinden bir nebze olumsuz bir durum yarattı. Çünkü açıklamalara konu olan Bitcoin’in adı yine Tesla şirketi ile aynı çerçeve içinde geçiyor.

Hoskinson, Bitcoin tutkunlarının tepkisini çeken bir açıklama yaparak,“Eğer Tesla, sürdürülebilirliği ve karbon nötürlüğünü söylediği gibi önemsiyorsa, Bitcoin’i bir kenara bırakıp, Cardanoyu tercih etmeli.“ dedi.

Hoskinson BTC’yi Enerji Tüketimi Açısından Eleştirdi!

Hoskinson yinede Bitcoin üretiminde boşa harcanan enerjilerin kullanılabileceği başka argümanlarında olduğu fikrine de sıcak bakıyor. Diğer yandan Bitcoin’in rüzgar ve güneş enerjisi ile üretilmesi düşünüyorsa, bunun için geniş bir kaynak ve argüman oluşturulması gerekeceğini savundu.

Hoskinson’a göre, Tesla şirketi eğer güneş veya rüzgar enerjisi üzerinden üretilen bir BTC kullanmayacaksa, bu kadar fazla eleştiri ardından BTC kullanmamalı. Şirket eğer en yeşil kripto paraya odaklanmak istiyorsa, ideal tercihlerden birinin ise ADA Coin olabileceğini belirtti. Hoskinson, Cardano Coin’in Bitcoin’e göre 1.6 milyon kat daha verimli olduğunun altını çizdi.

Hoskinson Eleştirisi BTC Fiyatlarına Etki Ediyor!

Bu gün Bitcoin hakkında devam eden eleştiriler, öneriler ve balinaların alımlarına rağmen fiyat üzerinde dalgalanmaların oluşmasına neden oldu. Çünkü Bitcoin haftalardır kurutulamadığı yüksek enerji tüketimi eleştirileri ile bir kez daha gündeme geldi. Bitcoin bugün saatler 07:51’i gösterirken 38.891 dolarlık fiyatı tabloya aldı ve %3.44 değer kaybı içinde yer alıyor. Dün öğlen saatlerinde ise 40 bin dolar üzerine çıkış yapan bir fiyat ile yatırımcılarına kar sunmuştu. Bu gün fiyat oynaklığı tekrar öne geçti.

Bitcoin 39 Bin Dolar Altına Geri Döndü!

Bitcoin geride kalan son 24 saat içinde en yüksek 40.416 dolar seviyesinden işlem gördü. Bu fiyatın tabloya geldiği anlarda ise analistler boğaların 41 bin doları aşmak için bir hamle yapmalarını beklediler. Ancak 41 bin dolarlık direnç seviyesi kırılamadı ve fiyat 39 bin dolar seviyesine doğru düşmeye başladı. Bugün gördüğümüz fiyat ise 39 bin doların altına iniş yapmış bir fiyat. Bitcoin geride kalan son 24 saat içinde en düşük noktada ise 38.176 dolar seviyesinden işlem gördü.

Son 24 saatin dip fiyatına bakıldığında 2021 Mayıs ayı ortasında kayda geçen 30 bin dolara kadar inen fiyattan daha iyi bir performans ortaya çıkıyor. Ancak son 24 saatte kayda geçen %3.68 oranındaki fiyat değişimi maalesef değer kaybı yönünde geçekleşiyor. Bitcoin son bir haftadır hala volatilitesini koruyor. Piyasa değerinde ise 17 Haziran verilerine göre %2.38 oranında değer kaybı mevcut.

Yorum Yap