1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Bollinger Bantları Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kripto para piyasasında değişken fiyatlarda Bollinger Bantları kullanımına ihtiyaç duyulmaktadır. Peki, Bollinger Bantları nasıl kullanılır, özellikleri nelerdir? Yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Bollinger Bantları Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bollinger bantlarının kullanılması genel olarak kripto para piyasası içerisinde fiyatların çok değişken olması durumunda gerekli görülmektedir. Bollinger bantları Bitcoin üzerinden çok sık kullanılmakta olup alternatif kripto paralar için de tercih edilebilmektedir.

Bollinger bantları bir indikatör türü olarak farklı yatırım uzmanları tarafından kullanılmaktadır. Etkili bir analiz sistemi olması nedeniyle de özellikle büyük yatırımcıların bu yöntemler üzerinden yeni yatırımlarını oluşturdukları bilinmektedir.

Bollinger bantları genel olarak fiyat değerlerinin en uç noktaları üzerinden değerlendirme yapılmasını sağlamaktadır. Bu sayede en yüksek ve en düşük olduğu zamanların belirlenmesi sayesinde yeni yatırımların da ne zaman yapılacağına karar verilmektedir.

Bollinger Bantlarının Kullanımı Nasıldır?

Bollinger bantlarının kullanımı borsa üzerinden destek ve direnç bölgelerinin okunmasını sağlayarak yapılmaktadır. Destek bölgeleri, düşüş olduğu süreçlerin hangi aşamada yükselişe geçeceğini belirlemektedir. Direnç bölgeleri ise bunun tam tersi olarak bilinmekte olup en yüksek değerin hangi durumda düşüş ivmesini kazanacağını göstermektedir.

Bollinger bantlarının kullanımlarında destek ve direnç noktalarının yanı sıra aşırı alış ve aşırı satış süreçleri üzerinden de okunması sağlanmaktadır. Bu göstergeler ise RSI üzerinden ele alınarak değerlendirilmektedir.

Bollinger bantları genel olarak uzun vadeli yatırım yapmak isteyenler için önemli veriler sunmaktadır. Hangi durumlarda kripto para alınması gerektiği ya da satışın yapılacağı en iyi dönemlerin ne zaman olduğu gibi veriler en az risk oranları ile paylaşılmaktadır.

Bollinger Bantlarının Kırılması Nasıl Olur?

Bollinger bantlarının kırılması fiyatların mevcut bantların dışına çıktığı durumlar olarak bilinmektedir. Aynı zamanda destek ve direnç noktalarının da dışına çıkması olarak adlandırıldığı için teknik analizler için kritik bir nokta olarak ele alınmaktadır.

Kırılma yönünde fiyat hareketlerinin devam etme süreçlerinde yatırımcılar için risk oranları da yüksek olarak değerlendirilebilmektedir. Bu nedenle kısa vadeli yatırımların kırılma süreçlerinden ziyade bant aralıklarındaki dönemlerde yapılması önerilmektedir.

Bollinger Bantlarında Daralma Olması

Bollinger bantlarında daralma olması fiyat değerlerinde oluşan alt değer ve üst değerin birbirine yakınlaştığı dönemleri ifade etmektedir. Bu dönemler içerisinde genellikle kar ya da zarar oranları düşük olacağı için yatırım yapılması önerilmemektedir.

Bantların daralması aynı zamanda piyasasının da durağanlaşmasını beraberinde getirebilmektedir. Dolayısıyla yeni bir hareketlilik olma sürecinin de habercisi olabilen bir yorum olarak okunabilmektedir.

Bollinger bantları içerisinde bir aylık daralma örnekleri bulunmaktadır. Ortalama olarak bir ay boyunca daralma gösteren bazı değerlerin hemen sonrasında kırılma dönemine geçmesi de söz konusu olabilmektedir.

Yorum Yap