1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet
  3. Brezilya Merkez Bankası Kendi Dijital Para Birimini Çıkaracak

Brezilya Merkez Bankası Kendi Dijital Para Birimini Çıkaracak

Brezilya Ekonomi Bakanı Paulo Guedes, Brezilya'nın kendi dijital parasını çıkaracağını açıkladı. Her ülkede merkez bankaları tarafından yapılan çalışmalarla çıkarılan dijital para ile ilgili bir adım da Brezilya'dan geldi. Brezilya Ekonomi Bakanı Guedes, ülkenin bu sürece zaten hazır olduğunu ve kısa sürede dijital paranın tedavüle gireceğini belirtti.

featured

Brezilya’da bir süredir devam eden dijital para tartışmaları ile ilgili Brezilya Ekonomi Bakanı tarafından açıklama geldi. Brezilya Ekonomi Bakanı Paulo Guedes , Brezilya Merkez Bankası’nın kendi dijital parasını çıkaracağını açıkladı. Bakan Guedes yaptığı açıklamada ülkenin zaten bu uygulamaya hazır olduğunu belirtti. Dijital para konusunda birçok ülkeden daha gelişmiş durumda olduklarını açıklayan Paulo Guedes, Brezilya’nın bir an önce kendi dijital parasını çıkarmasının ne kadar önemli olduğunu da vurguladı.

Brezilya Ekonomi Bakanı Paulo Guedes’ten gelen bu açıklamadan önce merkez bankasının dijital para konusunda çalışmalar yaptığı zaten biliniyordu. Ekonomi Bakanı Guedes konu ile ilgili yüzeysel bir açıklama yapsa da ayrıntılar Brezilya Merkez Bankası Başkanı ve yetkilileri tarafından paylaşıldı.

CBDC İçin Çalışma Grubu Oluşturuldu

Brezilya Ekonomi Bakanı tarafından dün açıklananan dijital para ile ilgili çalışmalar geçtiğimiz ağustos ayında başlamıştı. Bakan açıklama yapmadan önce Brezilya Merkez Bankası dijital para çıkarılması ile ilgili merkez bankasının çalışma grubu oluşturduğunu kamuoyuna duyurmuştu.

Brezilya Merkez Bankası Başkanı Roberto Campos Neto, dijital para çıkarılması ile ilgili yaptığı açıklamada ülkenin böyle bir gelişmeye ihtiyacı olduğunu belirtti. Brezilya Merkez Bankası dijital parasının Pix kampsamında çıkarılacağını da belirten Neto, uygulamanın kullanışlı olması hakkında da açıklama yaptı. Roberto Campos Neto, Pix uygulamasının federal bir ödeme sistemi olmasının da önemini vurgulayarak açık bir veri sistemine sahip olduğunu anlattı. Brezilya Merkez Bankası Başkanı’nın konu ile ilgili açıklamalarından sonra diğer yetkililerden gelecek yorumlar ise merak edildi.

Brezilya’nın Dijital Para Birimi 2022’de Tedavüle Girecek

Brezilya’nın ekonomik olarak dijitalleşmeye gitmesi ile ilgili çalışmalar ise devam ediyor. Ekonomi Bakanı Guedes Brezilya Federal Tasarruf Bankası ile Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün dijital para ile ilgili ortaklaşa çalışma yürüttüğünü duyurdu. Brezilya halkından gelecek talebin de göz önüne alındığı çalışmalar devam ediyor. Bunun yanında dijital paranın kullanılacağı federal ödeme sistemi Pix’in tanıtımı da yakın zamanda yapılacak.

Brezilya dijital parasının hem ulusal olarak hem de küresel çapta kullanımına olanak sağlayacak olan Pix uygulamasının 15 kasımda lansmanının yapılacağı açıklandı. Yapılan açıklamalara göre dijital paranın da 2022 yılının başında tedavüle girmesi bekleniyor.

Brezilya Merkez Bankası Yetkilileri: Dijital Paraya Geçiş İçin Zamana İhtiyaç Var

Brezilya Ekonomi Bakanı Paulo Guedes ve Merkez Bankası Başkanı Roberto Campos Neto tarafından dijital para ile ilgili açıklamalarından sonra Brezilya Merkez Bankası’nda yetkili olarak çalışan diğer isimlerden de konu ile ilgili yorum geldi. Yetkililer Brezilya’nın dijital paraya ihtiyacı olduğunu ancak bu önemli adımın biraz zaman alacağını açıkladılar.

Yorum Yap