1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

BTC 39 Bin Dolar Altında! Uzmanlar Yeni Tahminlerini Verdi

Son dönelerdeki volatilitesine rağmen geride bıraktığımız sene boyunca Bitcoin ve kripto para fiyatları etkili artışlar göstermişlerdi. Bitcoin %250 değer kazanımı ile dikkat çekmişti. Şimdi ise dengeler tamamen değişti.

BTC 39 Bin Dolar Altında! Uzmanlar Yeni Tahminlerini Verdi

Geçen sene Bitcoin ve diğer altcoinlerin fiyatlarında değer kazanımları öne çıkmıştı. Bitcoin %250 değerlenirken altcoinlerde bundan etkilenmişti. Bu sene ortalama 65 bin dolara kadar yükseliş ile rekor kıran BTC haftalar ile değerinden %40 kaybederek, rekoru unutturdu. Kripto para yatırımcısı ise Bitcoin’in yeniden rekor üzerine çıkacağına ve altcoinlerin de buna bağlı artışa gidebileceğine hala inanıyor.

Dam Morehead ve Yahoo Finance Bitcoin Tahmini

Kripto ilişkili bir fonda 2.8 milyar doların yönetimini yapan erken dönem Bitcoin yatırımcısı, ana akım adaptasyonu sonucunda BTC fiyatının önümüzde yer alan 10 sene içinde %1.500 değerlenebileceğini iddia ediyor. Pantera Capital’in kurucusu Dam Morehead ve Yohoo Finance, Bitcoin yatırımcıları ve BTC fiyatı arasında nasıl bir ilişki bulunduğunu gözler önüne seren bir araştırma yaptı.

Araştırma bazında ise her iki verinin de seneler içinde belirli oranda büyüdükleri görüldü. Eğer hem kullanıcı sayısında hem de fiyatta büyüme devam ederse, herkesin akıllı telefonlarında BTC kullanmaya başlayabilecekleri bir dönemde, BTC fiyatının 700.000 doları bulabileceğini düşünüyorlar. Bu işlemin ise ancak 10 sene içinde gerçekleşmesinin mantıklı olabileceğini açıkladılar.

Geride kalan yıl süresinde PayPal benzeri ödeme platformlarının adımları ve Jack Dorsey’in CEO’su olduğu Square dijital varlık alım satımını mümkün hale getirmesi gibi gelişmeler hız kazandığından, Bitcoin’in de benimsenme düzeyi bir hayli yükseldi. Ek olarak Visa ve Mastercard gibi önemli kart firmaları BTC ve diğer altcoinleri için destekler vererek, sektörün genişleyeceğinin sinyalini verdiler.

Tesla milyarderi ve COE’su olarak tanıdığımız Elon Musk’ın desteği ile Bitcoin bu sene farkındalık dönemine giriş yaptı. Daha önce eleştiriler yapan Musk, ardından iyimser sözleri BTC için kullandı. 2021 yılı Şubat ayında 1.5 milyar dolar değerinde BTC satın aldığını açıklayan Tesla şirketi, diğer firmalarında BTC yatırımını değerlendirmelerine ve onu takip etmelerine sebep oldu.

Kağıt Para Basımı BTC’yi Nasıl Etkiledi?

Belirli kesimler ise koronavirüs pandemesiyle birlikte ülkelerin daha fazla kağıt para basmaya başladıklarını açıkladılar. Buna bağlı olarak artan devalüe etkisi karşısında ise Bitcoin’in birden risk koruma aracı haline geldiğini belirttiler. Bitcoin volatiliteli yapısına karşın yatırımcılarca daha güvenli görülerek çok kez yatırımda tercih edildi.

Tüm bu konular ile bağlantılı açıklamalara imza atan Morehead ise “ Bu kadar fazla para basılması ardından ve sektöre çok adette kurumsal yatırımcının katılmasıyla piyasadaki rallinin önümüzdeki 12 ayda oluşacağını ve devam edeceğini düşünüyorum.“ açıklamasını yaptı.

Önemli isimlerden bu açıklamalar gelirken kripto para yatırımcıları ise Bitcoin fiyatının kısa vadede hangi tarafa hareket edebileceğini saptayabilmek amacıyla teknik göstergeleri yakından izliyorlar. Bitcoin fiyatı sabahın erken saatlerinde 37.966 dolardan işlem gördü. Saat 08:36 olduğunda Bitcoin fiyatı %0.16 değer kaybı ile 38.186 dolardan işlemdeydi. Son 24 saat içinde tabloya aldığı en yüksek fiyat ise 38.804 dolar oldu.

Maley Piyasayı Hassas Buldu!

Bitcoin hakkında bir açıklama ise Miller Tabak& Co’nun baş Pazar stratejisti olan Matt Maley’den geldi. Maley, piyasada şuanda yüksek kırılganlık ve incelik olduğunu açıkladı. Hafta sonuna girmeden önce herkesin BTC’nin 40 bin dolara çıkış yapabilmesini bekleyeceğini ifade etti. BTC’nin 40 bin doların üzerinden kalabildiğini görmek istediğini söyleyen Maley, Bitcoin yeniden artışa devam ederse bir sonraki hedefin 44.600 dolar olabileceğini ifade etti.  200 günlük hareketli ortalamasını DMA olarak gösteren Bitcoin’in Mayıs ayından beri ilk kez bu seviyeye yakınlaştığını belirtti. Yalnız Bitcoin’in iki önemli seviyede de tutunamadığını, buna bağlı olarak Ağustos’ta olabilecek bir rallide direnç gösterebileceğini belirtti.

Analiste göre Bitcoin tekrar 40 bin dolar üzerinden tutunur ve 46 bin doları da geçerse Ağustos rallisi başlayabilir ve rallide yükselme ihtimali artabilir. Ancak bu gerçekleşmez ise düşüş riskleri ve volatil yapının görünümü hala devam edebilir. Bitcoin’in artış için belirli bir fiyat noktasını artık sindirmesi gerektiğini belirten ünlü isim, ancak bir nefeslenme süreci ardından değer kazanımlarının gelebileceğini düşünüyor.

Maley’den Bitcoin Yorumu ve ETH Tahmini

Maley sözlerine devam ederken,“ Beni yanlış anlamayın, Ocak ve Şubat aylarında ve geçen senenin Kasım ayında devrilmeler öncesinde Bitcoin çok yüksek satın alıma uğradı. Ancak Nisan’da tüm zamanların en yüksek seviyesini görürken alımlar daha da yükselmişti. Eğer 40 bin dolar üzerine tekrar yükseliş olursa alımlar bir nebze yükselebilir. Bu hafta sonu ise hareketlilik o zaman artabilir. Hareketlilik eğer önümüzdeki haftanın ortasına kadar sürerse, yatırımcılar ve traderlar daha fazla güven duyacağından çarpıcı fiyatlarda gelebilir.“ dedi.

Stratejist ek olarak, Ethereum konusuna da ağırlık vermeyi tercih ederek, ETH/USD hakkında yorumlarını sundu. Stratejist, Mayıs sonu ve Haziran başının en yükse seviyeleri olarak kayda geçen 2.288 dolar üzerinden bir kırılmanın olduğunu, 2.550 dolarlık alanın tekrar gelebileceğini belirtti. Bu değer kazanımlarının ise Ağustos içinde olabileceğini aktardı.

Yorum Yap