1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

BTC – Altın Tartışmaları Yeniden Gündemde!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 2017 yılından sonra özellikle 2020 yılının son çeyreğinde yakaladığı popülariteyi kırdığı rekorlar ile üst seviyelerde tutmaya devam ediyor. Bitcoin üzerindeki artan ilgi, her dönemde olduğu gibi bu dönemde de beraberinde birçok tartışmayı getirdi. Daha önce birçok kez yapılan Bitcoin – altın kıyaslaması, bu kez de Guggenheim CIO’su Scott Minerd tarafından gündeme getirildi.

BTC – Altın Tartışmaları Yeniden Gündemde!

Geçtiğimiz günlerde son olarak Dünya Altın Konseyi Hindistan Genel Müdürü P.R Samasundaram tarafından gündeme getirilen Bitcoin (BTC) – altın tartışmaları, daha önce de birçok kez kripto para piyasalarında gündem olmayı başarmıştı. Birçok ünlü isim bu konuda zaman zaman fikrilerini dile getirdi ve her fikir beyanından sonra, bir başka kişi ya da kurum tarafından karşıt fikir ortaya atıldı. Son olarak bu tartışmaların odağında bulunan BTC – altın tartışmalarına ilişkin, Guggenheim CIO’su Scott Minerd, katıldığı bir porgramda fikirlerini dile getirdi. Geçtiğimiz gün, P.R Samasundaram, Bitocin’in altının yerini alamayacağını ve altın için bir tehdit olmadığını iddia etmişti. Şimdi Minerd ise Bitcoin’in altına göre daha tercih edilebilir bir varlık olduğunu dile getirdi. Minerd’in bu söylemlerini, Samasundaram’a yönelik söyleyip söylemediği bilinmiyor ancak BTC – altın tartışmaları yeniden ateşlenecek gibi görünüyor.

Ünlü CIO Bloomberg’te Fikirlerini Dile Getirdi

Guggenheim CIO’su Scott Minerd, geçtiğimiz gün Bloomberg’te bir programa katıldı ve burada Bitcoin’e ilişkin fikirlerini dile getirdi. Minerd’in daha önce Bitcoin fiyat tahminini 400 bin dolar gibi uçuk bir şekilde paylaştığı biliniyordu ve Minerd, güncel olarak yine fikirlerinin arkasında durdu ve bu kez bu görüşlerini bir adım öteye taşıdı. Minerd, programda önce BTC’nin altına göre daha tercih edilebilir bir varlık olduğunu iddia etti ve daha sonra bunun sebeplerini dile getirdi.

Neden BTC Altına Göre Daha Tercih Edilebilir Bir Varlık?

Bloomberg programında konuşan Minerd, öncelikle Bitcoin’in özellikle son dönemlerde hızla ana akım medyalarda yer almaya başladığını belirtti. Daha sonrasında ise Minerd, Bitcoin’in neden altından daha çekici olduğunu ifade etti. Minerd “BTC için 400 bin dolar fiyat tahmininde bulunurken de altının küresel çaptaki arzını hesaba katmıştım” dedi. Minerd bu açıklamasının ardından, Bitcoin’in altına kıyasla daha kolay taşınabilir bir varlık oluşunu vurguladı. Scott Minerd, bu açıklamasından sonra Bitcoin’in artık ödeme aracı olarak kullanım konusunda da yol kat ettiğini ifade etti ve Carolina Panthers oyuncusu olan Russell Okung’un maaşının yarısını BTC’e çevirmesini örnek verdi.

Guggenheim Şirketi BTC Yatırımına Başladı Mı?

Programda sunucu, Minerd’e şirketin BTC alıp almadığını sordu ve Minerd henüz şirketin BTC yatırımına başlamadığını belirtti. Fakat bazı özel fonlar için daha önceden BTC alındığını belirten Minerd, şirketin BTC yatırım adımları ile ilgili olarak yatırımcılar ile temasa geçeceklerini ifade etti. Öte yandan Bitcoin fiyatındaki yükselişlere de değinen Minerd, bu yükselişlerdeki en büyük etkenin perakende yatırımcılar olduğunu savundu.

Yorum Yap