1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

BTC Boğasından Yatırım Tavsiyeleri

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) özellikle yaşadığı büyük değer artışları ile zaman zaman gündeme gelmeyi başarıyor. Fakat her yatırım aracında olabileceği gibi Bitcoin’de de değer kayıpları görülüyor. Bu gibi durumlarda özellikle kripto para piyasalarında yeni ve tecrübesiz olan yatırımcılar endişeye kapılabiliyor. Bu kapsamda bir Bitcoin boğası olduğu bilinen Ray Dalio, Reddit platformu üzerinden, yatırımcıların sorularını yanıtlayarak, onlara bazı tavsiyelerde bulundu.

BTC Boğasından Yatırım Tavsiyeleri

Bitcoin (BTC), 2020 yılında yaklaşık üç yılın ardından tüm dünyada yeniden büyük çaplı bir popülerliğe kavuştu. BTC’nin bu tanınırlığında birçok faktör etkili oldu. Elbette ilk olarak lider kripto para birimindeki değer artışları, kripto para biriminin ve beraberinde kripto para piyasalarının popülerliğinin artmasında etkili oldu. Fakat büyük ve kurumsal şirket yatırımları da fiyat artışları kadar Bitcoin’in daha fazla insana ulaşmasında etkili oldu. Kripto para kullanıcıları, BTC’deki bu fiyat artışları yaşanırken, durumdan fazlasıyla memnun oluyor ancak BTC fiyatları düşüş eğilimine girdiği zamanlarda, özellikle piyasalarda yeni ve az tecrübeli olan kullanıcılar endişeye kapılarak panikle hareket edebiliyor. Böyle dönemlerde ise çoğu zaman analistler çıkarak tavsiyelerde bulunabiliyor fakat hali hazırda düşüş devam ettiği için birçok kullanıcı bu tavsiyeleri uygulamakta geç kalabiliyor. Bu kapsamda, Reddit platformu üzerinde, bir BTC boğası ve Bridgewater Associates’in CEO’su olan Ray Dalio kullanıcılardan gelen sorulara yanıt verdi ve kripto para kullanıcılarına çeşitli tavsiyelerde bulundu.

Dalio Portföy Çeşitliliğinin Altını Çizdi

Verdiği tavsiyelerde Bitcoin boğası, daha çok portföy çeşitliliği üzerinde durdu. Bu konunun altını çizerek tavsiyelerde bulunan Dalio, portföy çeşitliliğinde Bitcoin’in de portföyü sağlamlaştıran ve emniyet kemeri görevi görmesini sağlayan bir yatırım aracı olduğunu dile getirdi. Yaşanabilecek ani düşüşlerde, portföyde bulunan Bitcoin, Dalio’ya göre bir çıkış kapısı oluşturabilir. Bu kapsamda bir kullanıcının, değişen dünya düzenlerinin negatif etkileri karşısında sıradan yatırımcıların neler yapabileceğini sorması üzerine Ray Dalio, yatırım portföylerinin çeşitli ülke varlıkları ile çeşitlendirilmesinin kayıpların önüne geçeceğini belirterek yanıt verdi.

Tarih Tekerrürden Mi İbaret?

Bridgewater Associates’in CEO’su ve bir Bitcoin boğası olan Ray Dalio, tarihte yaşanan olayların tekerrür edebileceğini ve bu gibi durumların bir döngüden ibaret olduğunu öne sürdü. Dalio, bu döngülerin tekrarlanmasının, geçmişte yaşanan birçok olayın benzerinin yaşanacağını gösterdiğini dile getirdi. Bu gibi ülke varlıklarının değer kaybı yaşadığı durumlarda neler yapılabileceği konusunda Dalio, geçmişe bakmanın günümüzde de işe yarabileceğini düşündüğünü belirtti. Bu yöntemle birlikte sağlanan portföy çeşitliliği, Dalio’ya göre önemli bir önlem aracı oluşturuyor. Öte yandan Dalio, BTC özelinde, kripto para biriminin altına karşı alternatif bir yatırım aracı olduğunu ifade etti.

BTC Boğası Bir de Zihinsel Tavsiyeler Verdi

Bitcoin boğası, portföy çeşitliliği konusundaki tavsiyelerinin yanı sıra, kullanıcılara psikolojik yöntemler üzerine de tavsiye verdi. Ray Dalio, kullanıcıların stresten uzak durması gerektiğini ve stres anında verilen kararların ve uygulanan adımların, daha kötü sonuçlar doğurabileceğini ifade etti. Dalio, stresten uzak kalarak dar düşünmenin de önüne geçilebileceğini savundu. Ray Dalio bu gibi zihinsel konularda, kullanıcılarına meditasyon yapmalarını da önerdi.

Yorum Yap