1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

BTC Dolandırıcıları Bu Kez Başaramadı: Esnafa Takıldı!

Bitcoin dolandırıcıları da geleneksel dolandırıcılık faaliyetlerini deniyor! Türkiye’de sıkça karşılaşılan dolandırıcılık yöntemine başvuran kötü niyetli kişiler, bir market esnafının dikkati sayesinde emellerine ulaşamadı! Bitcoin ATM’sine para yatırmak üzere iken engellenen BTC yatırımcıları yaklaşık 6 bin dolar kaybetmekten son anda kurtuldu. Kanada’da gerçekleşen olayda, polisin market sahiplerine yaptıkları bilinçli davranış nedeniyle teşekkür ettiği kaydedildi.

BTC Dolandırıcıları Bu Kez Başaramadı: Esnafa Takıldı!

Bitcoin (BTC) dolandırıcıları bu kez “esnaf” engeline takıldı!  Kanada’da gerçekleşen olayda Bitcoin ATM’sine para yatırmaktan son anda market sahiplerinin dikkati ile kurtulan yatırımcılar, yaklaşık 6 bin dolar kayıptan kurtuldu. Polisin esnafa teşekkür ettiği dolandırıcılık faaliyetinin önlenmesinde ise Türkiye’den tanıdık olduğumuz bir yöntem gün yüzüne çıktı.

BTC Dolandırıcıları Mesaj ile Kurbanlarına Ulaştı

Haber ajansından edinilen bilgiye göre dolandırıcılar, kurbanlarına SMS ile ulaştı. Kendilerini hükümet yetkilisi gibi tanıtarak gönderdikleri kısa mesajlarda vergi ve fatura ödemelerini BTC ile yapılması yönünde talimatlar verdikleri kaydedildi. Dolandırıcıların hedefinde ise Kanada’ya yeni taşınmışların ve yaşlıların yer aldığı öğrenilirken, pek çok kişiyi Bitcoin ATM’sine para yatırmaktan market sahipleri kurtardı.

BTC Mağduriyetini Mike’s Convenience Store İsimli Market Önledi

Kanada hükümetinin BTC ile ödeme kabul etmediği biliniyor. Dolandırıcılar da bu sebeple ülkeye yeni taşınanları ve yaşlıları hedef alarak yöntemlerinde başarıyı elde edeceklerine inanmışlardı. Habere göre yöntemlerinde başarılı olacak olan dolandırıcılar, esnaf engeline takıldı! Mike’s Convenience Store isimli marketin sahibi Ravi Patel ve Sarita Patel, marketlerinde bulunan Bitcoin ATM’sine para yatırmak üzere gelen müşterileri durdurarak dolandırıcıların planını suya düşürdü.

Kanada haber ajansına verdiği röportajda durumu anlatan market sahibi Ravi Patel, en az 7 ila 8 kişinin dolandırılmasını önlediklerini belirttiler. Patel çifti, “7000 dolar yatırmak isteyen bir kadın vardı. 3700 dolar yatırdı ve koşarak daha fazla yatırmasını engelledik.” ifadeleri ile yaşananları anlattılar. Olay üzerine BTC ATM’si etrafına uyarılar asan market sahipleri, yaptıklarının görevleri olduğunu eklemeyi ihmal etmediler.

Kanada Delta Polis Departmanı: Hükümet BTC ile Ödeme Kabul Etmiyor!

Ülkede artan dolandırıcılık olayları hakkında açıklamada bulunan Kanada Delta Polis Departmanı Halkla İlişkiler müdürü Cris Leykauf, olayla ilgili hükümetin tavrına dikkat çekti. Ülkede BTC ile kamu ödemelerinin kabul edilmediğini hatırlatan Leykauf, “Maalesef Bitcoin dolandırıcılarının sayısı hızla artıyor ve buna karşı koymanın en iyi yollarından birisi de toplumdaki herkesin bu durumun farkında olmasını sağlamaktır. Hükümet Bitcoin ile herhangi bir ödeme talep etmiyor. Kanada’daki devlet kurumları fatura ve vergilerin BTC ile ödenmesini talep ederse, bu dolandırıcılığın işaretidir.” ifadeleri ile kamuoyunu uyardı.

BTC ile dolandırıcılık faaliyetleri ile mücadele etmenin zorluğuna da değinen Leykauf, Bitcoin’in izini sürmenin çok zor olduğunu ifade etti. Kamuoyunu bir kez daha hükümet yetkililerini ve resmi kurumları taklit eden kötü niyetli kişilere karşı uyararak, dikkatli olunmasını istedi.

Yorum Yap