1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

BTC Düşüşte, Altcoinler İse Yeni Fiyat Pozisyonlarında!

Son bir hafta içinde BTC hakkında dünya genelinde olumlu gelişmeler yaşanıyordu. MicroStrategy BTC alımını yükselteceğini, El Salvador ise onu yasal para olarak tanıdığını açıkladı. Ancak ardından yaşananlar dengeleri bozdu.

BTC Düşüşte, Altcoinler İse Yeni Fiyat Pozisyonlarında!

Bu hafta içinde önce MicroStrategy sonra El Salvador, Bitcoin yatırımcılarını sevindiren haberleri kamuoyuna açıkladılar. Önemli şirketlerden MicroStrategy yeni BTC alımlarında miktarı yükselteceğini bunu için hisse senesi satışından elde ettiği gelirleri kullanacağını belirtti. Yüksek bir alım ise ileriye dönük süreçte Bitcoin fiyat artışının oluşabilmesini sağlayabilir. Diğer yandan El Salvador Bitcoin’i yasal para olarak tanımladı ve bu görüşünde kararlı duruşunu devam ettirdi. Ancak ardından Dünya Bankasından BTC’ye geçiş sürecinde kendisine yardımcı olunmasını talep ettiğinde ret yanıtı ile karşılaştı.

Fiyat Dalgalanmaları Ne Yol Açtı?

Dünya Bankasının El Salvador’a Bitcoin kullanımına geçiş sürecinde destek sağlamak istememesi ise yine fiyatları negatif yönde etkileyen bir gündem maddesini dün kayda geçirdi. Diğer yandan IMF ise El Salvador’a Bitcoin’e geçiş yapmaması için belirli bir mali destekte bulunmaya yönelik teklif yaptı. El Salvador’un kararlarında bir değişiklik olmasa da BTC’ye diğer kurumlarca hala mesafeli bir yaklaşım olduğunu yansıtan bazı olaylar fiyatlarda dalgalanmaya sebep oluyor.

Bugün BTC ve Altcoinlerde Durum Ne?

Bugün bir kez daha tablolara gelen Bitcoin fiyat düşüşü ve kripto para sektörünü etkileyen yeni gündem maddeleri ardından altcoinlerde de istikrarsız hareketler önde yer alıyor. Sabah saatlerinde piyasaya bakıldığında BTC, Ethereum, Dogecoin, XRP Coin, Litecoin gibi önemli kripto paralarda değer kayıpları tabloda yer alıyor. Aynı anda değer kazanımını yansıtan kripto para birimi ise Tezos XTZ Coin oldu. Önemli 5 kripto parada fiyat düşüşü hakimken XTZ Coin %2.07 oranında değer kazanımını 3.27 dolarlık fiyatı üzerinden saatler 09:29’u gösterirken kayda aldı.

Bitcoin 38 Bin Dolar Altına İndi!

Bugün saatler 09:30’u gösterirken Bitcoin fiyat değeri 37.596 dolardan işlem gördü. Bitcoin aynı dakikalarda %3.92 oranında değer kaybını tabloda yansıttı. Yatırımcıları sevindiren 38.500 dolar üzerinde fiyatlanma hareketini 18 Haziranda yeniden kaybetti. Bitcoin geride bıraktığımız son 24 saat içinde en yüksek, 39.513 dolardan işlem görmüştü.

Bitcoin Fiyat Hareketleri

Geride kalan son 24 saatte kayda geçen en düşük fiyat düzeyi ise 37.373 dolar olmuştu. Bu kapsamda değer kaybı devam etse dahi 37 bin dolar bandından alım yaparak, 39 bin dolar bandı üzerinden satışa gidenler iyi bir kar elde etme şansına sahip oldular. Bitcoin geride bıraktığımız son 7 gün içinde ise en yüksek 41.295 dolarlık seviyede işlem görmüştü. Bu alandan satışa gidenler ise haftanın en çok kazanan yatırımcı kitlesini oluşturdular. 24 saatlik süre bazında %3.76 oranında fiyat değişimi yaşayan BTC’nin bu değişimi değer kaybı yönünde yaptığı görülüyor.

XTZ Coin 3 Dolar Üstünde Fiyatlandı!

Daha öncede belirttiğimiz gibi bugün 5 önemli altcoin düşüşteyken çıkışı yakalayan kripto para ise Tezos (XTZ) Coin oldu. XTZ Coin saatler 09:37’yi gösterdiğinde 3.27 dolarlık fiyatı tabloya alıyor ve %1.91 oranında da olsa minimal bir değer kazanımı içinde yer alıyor. Geride kalan son 24 saat içinde kayda aldığı en yüksek fiyat değeri 3.43 dolar oldu. Aynı süreçte, XTZ Coin’in en düşük fiyatı ise 3.19 dolar seviyesindeydi. Düşük fiyat bandından alımı tercih edenler bu hafta 3.43 dolar seviyesinden satışa giderek kar elde edebildiler.

XTZ Coin yatırımlarından son 7 gün içinde en etkili karı elde edenler ise yine 3.43 dolar seviyesinden satışa çıktılar. Ancak son 7 günlük bazda XTZ Coin’in kayda aldığı en düşük fiyat değeri 2.92 dolar olduğu için, 7 günlük bekleme süresi ardından satışı seçenler daha yüksek bir kar elde ettiler. Bu kapsamda FUD etkisine kapılmayan ve panikli satışı tercih etmeyenler bu hafta kazançta yer alıyorlar.

ETH, 2.400 Dolar Altına İndi!

XTZ Coin artıştayken Ethereum tarafında ise değer kaybının devam ettiği görülüyor. Yeni günde saatler 09:42’yi gösterirken Ethereum %4.09 oranında değer kaybını tabloya alıyor ve 2.335 dolar seviyesinde fiyatlanıyor. Etherum geri kalan son 24 saat bazında en yüksek alanda 2.457 dolarlık fiyatı tabloya aldı. Grafiğe aktardığı en düşük fiyat değeri ise 2.312 dolar seviyesinde oldu.

Ethereum geride bıraktığımız son bir haftalık süre içinde en yüksek 2.639 dolar seviyesinden, en düşük ise 2.265 dolar seviyesinden işlem gördü. Değer kaybı yaşanda dahi piyasanın volatilitesi Ethereum yatırımcılarının haftalık bazda kara geçebilmelerini sağlıyor. Bu hafta paniğe kapılmak yerine 2.265 dolar seviyesinden alımı tercih edenler, 2.639 seviyesinden satışa çıkarak kar elde edebildiler.

Litecoin 181.05 Dolarlık Fiyatı Kaybetti!

Kripto para yatırımcıların en yoğun ilgiyi gösterdikleri altcoinlerden biri olan Litecoin cephesinde ise %4.05 oranında değer kaybı tabloya geliyor. 165.18 dolar seviyesinden saatler 09:48’i gösterirken işlemde olan Litecoin, geride kalan son 24 saatlik sürede ise en yüksek 173.25 dolar seviyesinden işleme girmişti.

Geride kalan 1 günlük süre bazında %4.38 oranındaki fiyat değişimini değer kaybı yönünde yaptı. Ancak haftalık bazda yatırımcıları için kar sunabildi. Son bir hafta içinde kayda geçen en düşük fiyat olan 53.55 dolar seviyesinden alımı seçen ve geçen hafta tabloya gelen 181.05 dolardan satışa gidenler ciddi bir kar elde ettiler.

Kripto para piyasasının sahip olduğu volatile sayesinde yatırımcılar kayıplar içinde yer alırken ani gelişen artışlar ardından kar elde etme pozisyonlarına geçiş yapabiliyorlar. Dengeler ise bu hafta El Salvador ve IMF arasında yaşanan son gelişmelere bağlı olarak değişime uğruyor.

Yorum Yap