1. Anasayfa
  2. Bitcoin

BTC Düşüşüne Madenciler Mi Sebep Oldu?

Lider kripto para birimi Bitcoin’de (BTC) yaşanan fiyat sıkışıklığının ardından birçok analist fiyatta yukarı yönlü kırılma yaşanacağını bekliyordu. Fakat bu durum ters yönlü gerçekleşti ve BTC fiyatından aşağı yönlü eğilim başladı. BTC fiyatındaki bu düşüşte balinaların etkili olduğu düşünülüyordu ancak Bitcoin madencilerinin önemli ölçülerde Bitcoin sattığı oraya çıktı. Bu satışlar BTC fiyat düşüşünde etkili olmuş olabilir.

BTC Düşüşüne Madenciler Mi Sebep Oldu?

Bitcoin (BTC) fiyatlarında Kasım ayı ortalarından itibaren başlayan yükseliş eğilimi, Aralık ayında da devam etti. Lider kripto para birimindeki artış eğilimi zaman zaman dalgalı hareketlerle devam ederken, BTC ani değer kayıpları yaşadı. Birçok kripto para kullanıcısı BTC için yukarı yönlü bir kırılma ve ardından başlayacağını düşündüğü yükseliş hareketlerini bekliyordu fakat fiyat hareketliliği yukarı yönlşü gelişmedi. BTC fiyatlarında rekor denemesi sonrası yaşanan düşüşle birlikte başlayan sıkışmada, birçok analist ve kripto para kullanıcısının beklentileri aksine aşağı yönlü bir kırılma gerçekleşti ve BTC, 19 bin dolar barajının altına gerileyerek 18 bin 200 dolar seviyelerine kadar geriledi. Daha sonra lider kripto para biriminde 18 bin 500 dolar seviyesi takip edilirken BTC  bu kez de 18 bin dolar barajının altına geriledi. Yazım sırasında BTC 17 bin 950 dolar seviyesinde işlem görüyor. BTC fiyatındaki bu düşüşün en büyük etkeninin balinalar olduğu düşünülüyordu ancak gelen verilere göre fiyatta yaşanan bu gerilemelerin sebebi BTC madencileri olabilir. Crypto Quant şirketinin CEO’su Ki Young Ju, BTC madencilerinin sıra dışı transferler yaptığını öne sürdü.

Toplam 11 Bin 810 Adet BTC Transfer Edilmiş

Bir analiz şirketi olan Crypto Quant’ın CEO’su Ki Young Ju, açıkladığı verilerde Bitcoin (BTC) madencilerinin sıra dışı transferler yaptığını ortaya koydu. Ju, her ne olursa olsun uzun vadede BTC için olumlu düşündüğünü ve bu konuda iyimser olduğunu fakat kısa vadede gerçekleştirilen bu transferlerin kendisini endişelendirdiğini dile getirdi. Ki Young Ju’nun ortaya koyduğu verilere göre kripto para borsalarından önce 800 adet Bitcoin, ardından da 11 bin 10 adet Bitcoin, yeni oluşturulmuş olan bir soğuk depolama cüzdanına transfer edilmiş. Bu durum BTC madencilerini işaret ediyor olabilir.

Son 3 Yılın En Yüksek Satış Miktarı

Crypto Quant CEO’su Ki Young Ju, yapılan bu BTC transferlerinin kısa vadede BTC fiyatlarını baskılayabileceğini ve fiyatları daha da aşağıya çekebileceğini öne sürdü. Bu transfer verilerinin yanı sıra ortaya çıkan bir belirlemede ise BTC madencilerinin son 3 yılın en fazla BTC satışını yaptığı ortaya koyuldu. BTC Miners Position Index adlı, BTC madencilerinin çift taraflı işlem grafiğini ortaya koyan endekse göre Bitcoin madencileri son 3 yılın en fazla BTC satış işlemini gerçekleştirdi.

Madenciler BTC Üretim Masraflarını Karşılamak İstemiş Olabilir

BTC madencilerinin gerçekleştirdiği bu satışların ise madencilerin BTC’nin rekor seviyesine tırmanışında BTC satmaması ve BTC üretimi esnasında ortaya çıkan masrafların karşılanabilmesi için bir noktada artık BTC satmış olduğu düşünülüyor. Öte yandan bu satışlarda Mt. Gox borsasının 2014 mağdurlarına, 15 Aralık tarihinde yapacağı 140 bin adet BTC dağıtımının getirdiği fiyat endişesi de sebep olmuş olabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir