1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin
  3. BTC Fiyat Sıkışıklığından Nasıl Çıkacak?

BTC Fiyat Sıkışıklığından Nasıl Çıkacak?

Bitcoin (BTC) fiyatı için son zamanlarda devrede olan boğalar ve ayılar lider kripto para biriminin yön belirlemesinde, grafiği yatay seyre sıkıştırdı. Hal böyle olunca Bitcoin, yükselme umutları arasında 19 bin 500 dolar direnç bölgesini kıramadı ve 19 bin dolar seviyesinin altına geriledi. Son günlerde zayıf fiyat hareketleri çizen BTC’yi gelecek dönemde ne tür bir hareketlilik bekliyor, bilinmiyor.

BTC Fiyat Sıkışıklığından Nasıl Çıkacak?

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) fiyat hareketliliği, haftalardır süren güçlü mücadelelerden sonra son günlerde oldukça zayıfladı. BTC Şükran Günü arifesinde yaşadığı sert düşüşü 36 saatte atlatmış ve tırmanışına güçlü adımlarla devam etmişti. Bu tırmanış esnasında BTC sırasıyla 17 bin, 17 bin 500, 18 bin, 18 bin 200, 18 bin 500 ve 19 bin direnç noktalarını aşmış ardından en güçlü olarak gösterilen 19 bin 500 dolar direncini de kırarak birçok kripto para borsasında 19 bin 800 dolarlık seviyesi ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Fakat bu rekor yoklaması lider kripto para birimi için kalıcı olmadı ve çok kısa sürdü. BTC zirveye dokunduktan kısa bir süre sonra düşüşe geçti ve 19 bin – 19 bin 200 dolar aralığında fiyat sıkışıklığı yaşadı. Bu aşamadan sonra birçok analist 19 bin 500 dolar seviyesindeki direnç bölgesini işaret etti ancak BTC buradaki fiyat mücadelesini en azından kısa vadede kazanamadı. Boğaların ve ayıların piyasalardaki etkinliği, BTC’nin hem aşağı yönlü hem de yukarı yönlü hareketliliğini kısıtladı. Lider kripto para birimi bu fiyat sıkışıklığından, değer kaybederek şimdilik çıktı. BTC fiyatı 19 bin dolar seviyesinin altına geriledi ve 18 bin 500 dolar bölgesinin de altına geçerek şu sıralar 18 bin 130 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Direnç ve Destek Bölgeleri Takip Ediliyor

Bitcoin için şimdilerde kripto para piyasalarında konuşulan 2 bölge yer alıyor. BTC’nin sıradaki hedefi için birçok analistin aşağıda öngördüğü destek seviyesi 18 bin 600 dolar ve yukarıda direnç bölgesi 19 bin 400 dolar karşımıza çıkıyor. Ayrıca fiyat sıkışıklığından sonra BTC’nin gösterdiği bu fiyat düşüklüğü, birçok analiste göre orta vadede gelebilecek olan ciddi bir yükselişin hazırlığı. Birçok analist BTC’nin bu değer kaybını “gerilen yay” gibi ele alıyor.

Yükselişte BTC’nin “Yaşam Desteğine” İhtiyacı Olabilir

Durumla ilgili, özellikle Twitter gibi sosyal mecralarda sadece analistler değil, bazı traderlar da görüşlerini dile getiriyor. Bir trader, Bitcoin’in ilerleyen dönemlerde göstereceği fiyat hareketliliğinin, bir gecede yapılacak olan satış hamlesinde, lider kripto para biriminin ilk önemli destek seviyesinde göstereceği tepkiye bağlı olduğuna inandığını dile getirdi. Tradera göre BTC bu destek seviyesinin üzerine çıktıktan sonra, göstereceği mücadele ile yükseliş trendini sürdürebilir. Konuyla ilgili görüşlerini dile getiren trader bu durum için “yaşam desteği” benzetmesi yaptı.

BTC Hareketliliği Altcoinlere Yansıyabilir

Öte yandan birçok analist, lider kripto para birimindeki hareketliliğin etkilerinin altcoinlere de yansıyacağını düşünüyor. Analistler bu yansımanın özellikle de bir düşüş trendinde ortaya çıkabileceğini düşünüyor. Analistlere göre BTC, kısa vadede düşer ve teknik bir kırılma yaşarsa, altcoinler de bu düşüş ile birlikte sert düşüş eğilimi içine girebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap