1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin
  3. BTC Fiyatı 3 Yıl Aradan Sonra İlk Kez 16 Bin Doları Kırdı!

BTC Fiyatı 3 Yıl Aradan Sonra İlk Kez 16 Bin Doları Kırdı!

Bitcoin fiyatı üç yıl sonra, 3 ana faktör sebebiyle BTC’nin ivme kazanması ardından ilk kez 16 bin doları geçti! Bitcoin’in (BTC) fiyatı yaklaşık üç yılın ardından ilk kez 12 Kasım’da 16 bin doları geçti. Kripto para piyasası lideri BTC’nin ivmesi üç ana faktör sebebiyle güçleniyor.

featured

Bitcoin fiyatı yaklaşık üç yılın ardından ve 3 ana faktörün etkisi ile ivme kazanmasına bağlı olarak 16 bin dolar seviyesinin üzerine çıktı. BTC’nin rallisinin arkasında ana katalizörler; aşırı ısınmamış türev piyasası, tekrar eden 16 bin dolarlık seviyenin yeniden test edilmesi ve 14,9 dolarlık balina tedarik bölgesi olarak yer alıyor.

BTC Rallisinin Devam Etmesi İçin Oldukça Kritikti

10 Kasım Salı günü BTC fiyatı birden bire 15 bin 72 dolara kadar düşmüştü. Fakat düşüş; iki ana etkenden dolayı Bitcoin’e fayda sağladı. İlki, bu düşüşle birlikte balinaların yaklaşık 15 bin dolarlık destek seviyesindeki konumlardan kar elde etmelerine izin vermesi idi. İkincisi ise; long kontrat sahiplerini temizleyerek vadeli işlemler piyasasını etkisiz hale getirmesi oldu. Vadeli işlem piyasasını ve BTC için fon oranını sıfırlamak, hala sürmekte olan BTC rallisini devam ettirmek için oldukça kritikti.

Düşüşten Önce Fonlama Oranı %0,01’in Üzerindeydi

Kripto para piyasasında bulunan vadeli işlem borsaları, piyasada dengeyi kurmak adına “finansman” ismi verilen bir sistem kullanır. Pazarın büyük kısmı BTC satın alırken, alıcıların “short” satıcıları teşvik etmesi gerekir. Tam tersi durumda şayet shortlar pazarın çoğunluğunu oluşturursa; satıcıların alıcılara daha fazla ödeme yapması gerekir. 10 Kasım Salı günü yaşanan düşüşten önce, Bitcoin’in fonlama oranı yüzde 0,01’in üzerindeydi ki bu; piyasasının BTC’yi çok özlediğini veya satın aldığını gösterdi.

11 Kasım Sonuna Kadar Ağır Direnç Bölgesiydi

15 bin dolarlık destek seviyesindeki küçük çaplı düzeltmelerden sonra Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri, fonlama oranları istikrar kazandıkça etkisiz duruma geldi. Öte yandan; BTC vadeli işlem piyasa hacmi, piyasa istikrar kazandıkça durgun hale geliyor. 11 Kasım Çarşamba gününün sonlarına doğru bile 16 bin dolarlık seviye, BTC için ağır bir direnç bölgesi olarak hizmet etti. Yatırımcılar, dirençte büyük satış emirlerinin varlığını tespit ederek; balinaların büyük olasılıkla bu seviyeyi hedefe aldıklarını gösterdi.

Edward Morra: “16 Bin Doların Üzerinde Birçok Siparişimiz Var”

Bir BTC analisti olan Edward Morra’nın yorumlarına göre; 16 bin dolar seviyesinde oldukça fazla satış emri bulunuyor. Morra konuya ilişkin; “Daha yükseğe çıktı… Muhtemelen daha yüksek seviyelerde olacağını düşünüyorum, Bitfinex’te 16 bin doların üzerinde birçok siparişimiz var.” açıklamasını yaptı. Geçtiğimiz hafta boyunca BTC, tekrarlanan yeniden testler sebebiyle bu seviyeyi zorladı. Üstelik 16 bin dolarda büyük satış emirleri olmasına rağmen bu gerçekleşti. BTC yeniden yapılan testlerin sonunda dirençleri zayıflattı ve Bitcoin’in onu aşmasına izin verdi.

Yorum Yap

Yorum Yap