1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

BTC İçin Beklenen Tarih Sonunda Geldi

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) için beklenen gün geldi çattı! Fakat beklenen günde, beklenen hareketlilik gerçekleşmedi. 2014 yılında Mt. Gox Borsası, uğradığı hack saldırısı sonucunda 850 bin adet Bitcoin kaybetmişti. Ardından kullanıcıların dava açması üzerine mahkeme, borsa şirketinin kullanıcılarına 140 bin adet Bitcoin dağıtmasına karar vermişti. Ertelenen dağıtımın, karara göre 15 Aralık tarihinde yapılması planlanıyordu fakat henüz dağıtım gerçekleşmedi.

BTC İçin Beklenen Tarih Sonunda Geldi

2014 yılında, henüz kripto para piyasaları emekleme evresindeyken Mt. Gox, dünyanın en büyük kripto para borsası konumundaydı. Daha sonra aynı yıl içinde borsa şirketi, bir grup hackerın gerçekleştirdiği siber saldırı sonrasında, 850 bin adet Bitcoin’i (BTC) kaptırdı. Bu saldırıdan sonra döneminin en büyüğü olan Mt. Gox şirketi, iflas etti. Öte yandan saldırıdan haliyle sadece şirket etkilenmedi ve borsanın binlerce kullanıcısı da elindeki Bitcoin’lerden oldu. Şirket iflasının ardından 200 bin adet daha Bitcoin aldı ve piyasaya yeniden girdi ancak hiçbir zaman o dönemki başarısını yakalayamadı. Şirketin yeniden Bitcoin alması ile beraber, mağdur olan kullanıcılar şirketi dava etti. Japonya merkezli mahkemede dava görüldü ve Mt. Gox şirketinin, mağdur olan kullanıcılarına 140 bin adet Bitcoin dağıtmasına karar verildi. 2014 yılında açılan dava, böylece sonuçlanmış oldu ancak Mt. Gox şirketi geçen süre içinde kullanıcılarına BTC dağıtmadı. Birkaç yıl boyunca dağıtım yapmayan şirket, bu konuyla ilgili çözüm yollarını araştırdı. 2019 yılının Nisan ayında dağıtım yapılması beklenirken, yine dağıtım gerçekleşmedi ve mahkeme dağıtımı 2020 yılının Mart ayına erteledi.

Tarih Son Olarak Bugüne Ertelenmişti

Kripto para kullanıcıları, bu kararın ardından 2020 yılının Mart ayında Bitcoin dağıtımının gerçekleşeceğini düşünürken, şirket bu tarihte de dağıtımı yapmadı ve gerekçe olarak da teslimatı yetiştiremediklerini mahkemeye bildirdi. Mart ayında Japonya merkezli mahkeme bu kez dağıtımın 15 Ekim 2020 tarihinde yapılmasına karar verdi. Bu kez dağıtıma kesin gözüyle bakmaya başlayan kripto para kullanıcıları, bir kez daha hüsranla karşılaştı ve şirket bu tarihe de teslimat yetiştiremediğini bildirdi. Son olarak görülen davada mahkeme bu kez 15 Aralık tarihinde dağıtımın yapılmasına karar verdi.

Şirketin Avukatı Taslağı Mahkemeye Sundu

Mt. Gox borsa şirketinin avukatı Nobuaki Kobayashi, Tokyo mahkemesine bugün yeni bir belge sundu. Şirket avukatının mahkemeye sunduğu ve kamuoyu ile paylaşılan belgede, şirketin dağıtım yapacağı Bitcoin’lere ilişkin, nasıl bir ödeme gerçekleştireceklerini ifade eden bir taslak bulunuyor. Taslakta; “Ödeme planının taslağı, 15.12.2020 tarihinde ilgili kişilerce teslim edilmiştir. Tokyo Mahkemesi sunulan taslağı inceleyerek, önerilerin uygulanıp uygulanmayacağına karar verecektir. Detaylar, Mt. Gox temsilcileri tarafından uygun zamanda açıklanacaktır.” ifadeleri yer alıyor.

Bitcoin Fiyatı Henüz Etkilenmedi

Kripto para piyasalarında bugün yapılacağı düşünülen 140 bin adet BTC dağıtımının, fiyat baskısı oluşturacağı ve bu yüzden de Bitcoin’in değer kaybedeceği düşünülüyordu. Ancak bu gerçekleşmedi ve yükseliş eğiliminde olan Bitcoin, değerini korudu. Yazım itibariyle Bitcoin 19 bin 318 dolar seviyesinde işlem görüyor. Fakat dağıtımın henüz gerçekleşmemiş olması, piyasalardaki BTC hareketliliğinin önüne geçmiş olabilir. İlerleyen günlerde olası bir dağıtım ile BTC’nin nasıl bir yönelim göstereceği takip edilecek.

Yorum Yap