1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

BTC Madencileri İçin Ajanlar Görevlendirildi!

İran, artan elektrik tüketiminin önüne geçmek için bazı istihbarat ajanlarını ülke geleninde kaçak madencilik yapanları yakalamak ile görevlendirdi. Bu kapsamda madenciler yakalandığında ekipmanlarına el koyulacak.

BTC Madencileri İçin Ajanlar Görevlendirildi!

Blommberg’in Iranian Students News Agency’ye dayandırdığı habere göre, İran İstihbarat Bakanlığı, ülkede ruhsatı olmadığı halde madencilik yapan tesisleri tespit etmek ve bu alandaki ekipmanlara el koymak için görevlendirilen komiteleri kurdu.

Madencilik İçin Ruhsat Şart!

Şebeke operatörü Tavanir’in dağıtım koordinatörü Gholam Ali Rakhshani Mehr, Perşembe günü gerçekleştirdiği açıklamada kripto para madenciliği yapmak isteyenlere, bu işi gerekli ruhsatları aldıktan sonra yapmaları yönünde bir çağrı gerçekleştirdi.

İran Ucuz Elektriği Madencileri Çekiyor!

Kripto para madencileri, İran’daki elektrik fiyatlarının diğer bir çok ülke ile kıyaslandığında daha düşük olmasından yararlanarak, belli bölgelerde maden tesisleri kuruyorlar. Tavanir yetkilisine göre, bu sene hidroelektrik santrallerinin kurulması ve ülke genelinde artan taleplerin olması ile birlikte enerji üretiminde dengesizlikler ortaya çıktı. Yapılan açıklamada,“Hesaplarımıza göre 5 bin NW’lık bir dengesizlik bulundu. Şirket binaları bu sene elektrik tüketiminde bir önceki seneye kıyasla daha fazla kesintiye gitmek zorunda kalacak.“ dedi.

Diğer yandan Batı Teksas’ta da madencilik hakkında gelişmeler yaşanıyor. Teksas’ta bir şirket, petrol kuyularından yan ürün olarak çıkan ve normal zamanda israf edilen doğal gazı artık ucuz enerjiye dönüştürerek, BTC üretiminde kullanmaya karar verdi. Aynı enerji, veri merkezlerindeki madencilere yollanacak ver üretim gerçekleştirilecek.

Teksas’ta Madencilik İçin Yeni Çözüm!

Saniyede 157 exahash değerinde hash oranı üretimi yapan Bitcoin madencileri, Harvard Business Review’da belirtildiği üzere, Malezya veya İsveç kadar fazla enerji tüketiyorlar. Çin ve Kanada gibi ülkelerdeki madenciler ise hidroelektrik santrallerinden faydalanıyorlar. Çin madenci çiftlikleri kurdurarak üretimi destekliyor, ancak bankaların ve finansal şirketlerin bunu kullanmasına müsaade etmiyor. Batı Teksas’ta ise yeni bir üretim yolu bulundu.

Veri Merkezlerinde Üretim

Silver Energy adlı Batı Teksas şirketi, petrol havzasından çıkan ekstra doğal gazları ucuz elektriğe dönüştürerek, taşınabilir bir veri merkezine yönlendiriyor. Veri merkezleri ise içinde Bitcoin üretimi için gerekli bilgisayarların, ASIC çiplerin ve donanımın yer aldığı konteynerlardır. Bu donanım ise Silver Energy CEO’su Joel Gordon tarafından gaz yakıtlı jeneratörlerce çalıştırılıyor.

İlk Merkez Kuruldu!

Bu ayın başında yayımda olan basın duyurusuna göre, EZ Blockchain, Silver Energy ile iş birliğini sağlayarak, mobil veri merkezlerinden ilkini özel bir müşteri için 2021 senesi Şubat ayında kurdu. Alberta, Kanada’daki bir müşteri için kurulan merkezde, MicroBT’nin Whatmaster model cihazları kullanıldı.