1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

BTC Miktarında 30 Ayın En Düşük Seviyesi

Son günlerde büyük şirketlerin yatırım trendleri ile sık sık gündeme gelen lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), bu kez de borsalarda azalan miktarı ile gündeme geldi. Bitcoin miktarı azalarak son 30 ayın en düşük seviyesine ulaştı. Kripto para kullanıcıları ve kripto para analistleri bu durumun nelere işaret edebileceğini yorumluyor.

BTC Miktarında 30 Ayın En Düşük Seviyesi

2009 yılında piyasalara sürülen lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 11 yıllık ömründe, ilk çıktığı günden sonra piyasada miktar bakımından sürekli olarak artış gösterdi. Zaman zaman Bitcoin miktarında küçük çaplı azalmalar meydana gelmişti fakat bu düşüşler lider kripto para biriminin borsalardaki miktarında büyük farklar yaratmamıştı. Bu küçük azalmalara rağmen Bitcoin miktarındaki yükseliş hareketi 2018 yılının Temmuz ayına kadar devam etti. O tarihe gelindiğinde borsalardaki Bitcoin miktarı 2,3 milyon adedi gösteriyordu. Daha sonra yaklaşık yirmi ay daha Bitcoin miktarında yükselme gözlemlendi ve ardından Bitcoin miktarı 2020 yılının Şubat ayında 3 milyona ulaştı. Bu seviye, borsalardaki BTC miktarı için zirve anlamına geliyordu. Fakat Glassnode’dan alınan verilere göre BTC miktarı şimdilerde tekrar 2018 yılının Temmuz ayındaki seviyesine gerileyerek 2,3 milyona ulaştı.

Son 7 Günde Görülmemiş Bir Azalma Yaşandı

2020 yılının Şubat ayındaki zirve noktasından sonra Bitcoin (BTC) miktarında çok hızlı bir azalma başladı. Şubat ayında 3 milyonluk tepe noktasında olan BTC miktarı, 700 bin adet azalarak 2,3 milyona kadar geriledi. Bu düşüş oran olarak %21’lik bir azalmayı gösteriyor. Şubat ayından bu yana %21 oranında azalan Bitcoin miktarı, son 7 gün içerisinde daha da hızlı bir azalma dönemine girdi ve 5 Aralık tarihinden bu yana BTC miktarında %2,4 oranında azalma yaşandı. Bu azalma ise daha önce görülen tüm azalmalardan daha keskin bir azalmayı gösteriyor.

BTC Analisti Durumu Temkinli Kullanıcılara Yordu

Decrypt’ten alınan bir habere göre ünlü bir Bitcoin analisti bu durumu çeşitli yönlerden değerlendirdi. Habere göre Quantum Economics’ten, BTC analisti olan Jason Deane BTC miktarındaki bu keskin azalma ile ilgili; “Çok açık bir şekilde bu durumdan, Bitcoin’in uzun vadeli soğuk cüzdanlara taşındığı sonucuna varılıyor. Fakat bu durum aynı zamanda ‘anahtarın sahibi değilseniz kripto paranın da sahibi değilsiniz’ mantığı ile beraber, daha temkinli kripto para kullanıcılarının arttığının bir işareti olabilir” dedi. Öte yandan kripto para kullanıcıları bu azalmanın nelere işaret olabileceğini de merak ediyor.

BTC Kullanıcıları Saldırıdan Çekiniyor Olabilir

Jason Dean’in dile getirdiği ifadeler, BTC’nin rekor seviyeye ulaşan boğa koşusunda kripto para borsalarının gördüğü çeşitli sorunlar tarafından destek buluyor. Popüler bir kripto para borsası olan KuCoin, geçtiğimiz Eylül ayında ciddi bir saldırıya uğramıştı. Bu saldırı, KuCoin’in geçen yıla göre kıyaslandığında işlem hacminin %21 oranında zayıflamasına sebep olmuştu. Bu saldırıdan sonra Bitcoin yatırımcıları, benzer bir saldırıya karşı kripto paralarını güven altında tutmak için borsalardan çekmiş olabilir.

Yorum Yap