1. Anasayfa
  2. Bitcoin

BTC Rekoru Geldi, Ayılar Geri Çekildi!

Kripto para piyasalarında 2 gündür esen Bitcoin (BTC) rekor rüzgarları, piyasalarda sadece olumlu izler bırakmadı. Lider kripto para biriminin 23 bin doların üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesini yeniden belirlemesi üzerine, BTC fiyatında yaşanabilecek olası düşüşlere karşı pozisyon alan ayılar, piyasalardan geri çekilmeye başladı.

BTC Rekoru Geldi, Ayılar Geri Çekildi!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), kripto para piyasalarında oluşan olumlu ve büyük umutlu havanın beklentilerini bozmayarak 23 bin dolar seviyesindeki yeni rekora tırmandı. Fakat bu durum, tüm kripto para kullanıcılarını olumlu yönde etkilemedi. Henüz Bitcoin 20 bin dolar barajını test ederken ve bu seviyenin üzerine çıkmadığı sıralarda, olası düşüş ihtimaline karşı pozisyon alan ayılar, yeni rekor ile birlikte büyük bir darbe aldı ve bu darbeyle birlikte ayılar piyasalardan geri çekilmeye başladı. Bir kripto para veri platformu olan Bybt’tan alınan verilere göre bu geri çekilme 1,1 milyar dolar seviyesinde gözlemlendi. Öte yandan Bitcoin bu yükselişi ile birlikte, Türk Lirası karşısındaki rekor seviyesini de 170 bin TL’nin üzerine çıkardı. Yaşanan yükseliş sonrası kripto para piyasalarındaki spot yatırımcıların yüzü gülerken, vadeli işlem pozisyonlarında durum karışık bir hal aldı.

Ayılar Kısadan Açığa Geçti

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 17 Aralık 2017 tarihindeki 20 bin 89 dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesini, bu tarihten tam tamına 3 yıl sonra 17 Aralık 2020 tarihinde 23 bin 250 dolar seviyesine çıkararak yeni bir rekor kırdı. ABD Doları karşısında inanılmaz seviyelere ulaşan Bitcoin, aynı zamanda bu sıçrayışla Türk Lirası karşısında da 170 bin TL’lik seviyenin üzerine çıkarak, bu alanda da rekor tazelemiş oldu. BTC’nin bu rekoru sonrasında Bybt platformu, sadece son 24 saat içinde Bitcoin pozisyonlarındaki geri çekilmelerin, 1,1 milyar dolara ulaştığını açıkladı. Ayıların geri çekilme pozisyonlarının yüzde 80’inden fazlası ise kısa pozisyonlardan, açık pozisyonlara yapılan satışlarla gerçekleşti.

Geri Çekilmelerin Büyük Kısmı Binance Üzerinden Oldu

Öte yandan Bitcoin dışı kripto varlıklarda ise geri çekilmenin boyutu daha büyük gözlemlendi. Buna göre BTC dışı varlıklarda, kripto para piyasalarında 1,3 milyar dolarlık geri çekilme kaydedildi. Toplam 97 bin 107 trader geri çekilme eğilimi gösterirken, bireysel olarak yapılan en büyük geri çekilme tutarı 10 milyon dolar olarak kaydedildi. Geri çekilme pozisyonlarındaki likiditenin ise çok büyük bir bölümü, en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance üzerinden gerçekleştirildi. Buna göre piyasada gerçekleştirilen geri çekilmelerin %40’ı bu kripto para borsası üzerinde yaşanırken, bu oran toplam tutarın 540 milyon dolarına tekabül ediyor.

Spot Yatırımcıların Yüzü Güldü

Piyasada yaşanan sıcak hareketlilik ile birlikte spot yatırımcıların yüzü güldü. BTC’nin rekor hareketinin başladığı 16 Aralık tarihinde, spot piyasasında ticari işlem hacmi 22 milyar dolar seviyesinde iken 24 saat içinde bu seviye 40 milyar dolar seviyesinin üzerine çıktı. Bitcoin’deki tüm zamanların en yüksek seviyesi, böylece kripto para piyasalarındaki açık pozisyonlara da yansıdı. Bybt’tan alınan verilere göre açık pozisyon miktarları da tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve bu pozisyonların toplam değeri 8,17 milyar dolara tekabül ediyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir