1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

BTC Rekoru Sonrası JPMorgan ve Fed Açıklamaları

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), uzun bir aranın ardından ilk kez iki gün arka arkaya rekorunu tazelemeyi başardı. Bitcoin önce dün 50 bin doları aşarak rekor kırdı, ardından bugün 51 bin doları aşarak rekorunu tazelemiş oldu. Bitcoin fiyatındaki yükselişler sonrasında, önemli bankacılık kuruluşları ve önemli isimler Bitcoin yorumlarını dile getirdi.

BTC Rekoru Sonrası JPMorgan ve Fed Açıklamaları

Kripto para piyasalarında Ocak ayındaki genel durgunluktan sonra, piyasalarda son birkaç gündür olağandışı hareketlilikler yaşanıyor. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Şubat ayı başındaki hafif hareketliliklerini, geçtiğimiz hafta sert yükselişlere bıraktıktan sonra önce 45 bin dolara kadar yükselerek rekorunu tazelemişti, ardından dün Bitcoin 50 bin dolar seviyesini aşarak çok beklenen barajı kırmıştı. Bitcoin’in 50 bin dolar barajını aşmasıyla birlikte, Bitcoin yatırımları ile dikkat çeken MicroStrategy, 600 milyon dolarlık tahvil satışı yapacağını açıkladı ve bu haber ile birlikte Bitcoin fiyatı daha fazla yükselerek 51 bin dolar barajını aştı. Bitcoin’in son günlerde arka arkaya rekor tazelemesi ile birlikte, yine gündeme çeşitli başlıklar altında Bitcoin tartışmaları gelmeye başladı. Bu tartışmaların odağında ise dünyanın dev bankacılık kurumları ve ABD Merkez Bankası (Fed) açıklamaları yer alıyor. Bitcoin’in yükselişi sonrasında gelen yorumlar ve açıklamalar, bu rekor hareketliliğinin ne kadar daha süreceği hakkında ortaya atıldı.

JPMorgan Rekor Karşısında Volatilite Tehlikesi Olduğunu Savunuyor

Bitcoin’in 51 bin dolar üzerine çıkmasıyla birlikte, ABD bankacılık devi JPMorgan analistleri Bitcoin fiyatını ve son yükselişleri değerlendirdi. JPMorgan’ın uzman ekibine göre Bitcoin’in karşısında son günlerde, kripto para piyasalarının volatilitesi bir engel olarak duruyor. JPMorgan analistlerine göre piyasadaki volatilite, Bitcoin için tehlike oluşturabilir. Bankanın uzman ekibinin başında bulunan Nikolas Panigirtzoglou, Bitcoin rekorunun “sürdürülebilir olmama” ihtimalinin olduğunu ifade etti. JPMorgan uzmanlarına göre rekorun sürdürülebilir olması için, volatilitenin azalması gerekiyor.

Fed Yöneticisi Bitcoin Hakkında Konuştu

Bitcoin’in 51 bin dolar üzerindeki rekoruyla birlikte açıklamalarda bulunan bir başka kurum ise ABD Merkez Bankası (Fed) oldu. Fed’in 12 yöneticisinden biri olan St. Louis Fed Başkanı James Bullard, Bitcoin’deki son fiyat artışı hakkında açıklamalarda bulundu. Bullard, 51 bin dolar seviyesindeki rekor hareketliliğinin, Fed politikalarını etkilemeyeceğini ifade etti. CNBC programına konuk olan Bullard, ayrıca dolar karşısında değer kazanmaya devam eden Bitcoin’in değer saklama aracı özelliğini koruduğunu ve altına rakip olabileceğini belirtti. Ancak Bullard’a göre Bitcoin şimdiki haliyle altın için bir tehdit unsuru değil.

Bullard: “Bitcoin Doların Yerini Alamaz”

Bullard, programda dile getirdiği açıklamalarında ayrıca dolar karşısında güçlü olarak gösterilen Euro ve Yen’in de doların yerini alamayacağını düşündüğünü ifade etti. Euro ve Yen’in bile doların yerini alamayacağını savunan Bullard, hiçbir ülkeye ait olmayan Bitcoin’in gelecekte hiçbir şekilde doların yerine geçemeyeceğini savundu. Fed’in ilerleyen dönemlerde de dolar ekonomisini sürdüreceğini ifade eden Bullard, altın ve Bitcoin fiyat hareketliliklerin bu politikayı değiştirmeyeceğini söyledi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir