1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

BTC Tekrar Boğa Piyasasına Giriyor mu?

Piyasa değeri olarak dünyanın en büyük kripto parası olan Bitcoin’in ortalama 65 bin dolarlık alandan büyük düşüşe gitmesi ardından kripto paralar aylardır düşük performans gösteriyorlardı. Şimdiler ise BTC toparlanıyor.

BTC Tekrar Boğa Piyasasına Giriyor mu?

Kripto para piyasasının lideri Bitcoin 65 bin dolara yakın rekoru kırdıktan sonra hızlı bir düşüş içerisine girmişti. Bu değer kaybı ile birlikte BTC 30 bin dolar seviyesine kadar iniş yaptı. Piyasada oluşan panik havası ile birlikte altcoin fiyatlarında da değer kayıpları gündeme gelmişti.

Jason Yonowitz BTC Konsolidasyonu Hakkında Konuştu!

Bitcoin’in değer kaybı trendinden kurtulması için ünlü Bitcoin savunucularının devreye girmesi gerekse de kripto para uzmanlarına göre BTC için ralli umutları devam ediyor. Kripto para ve finans medya firması BlockWords’ün kurucusu Jason Yonowitz, BTC’nin geçmişte de benzer bir konsolidasyon içinde yer aldığını belirtti.

Bu konu hakkında açıklama yapan Yonowitz,“ 2021 senesi, 2013 senesi gibi geçeceğe benziyor. 2013 senesindeki boğa rallisinde Bitcoin 260 dolara çıkmış ve sonrasında %80 değer kaybı göstererek 210 gün süresinde konsolidasyon hareketi yapmıştı. Dar aralıktaki bu hareket ardından BTC, 2013 senesinin Aralık ayında 1.100 dolara fırlayarak kendisine ait olan fiyat rekorunu tazelemişti.“ dedi.

Analiste göre içerisinde bulunduğumuz boğa koşusu 2013 yılındaki benzer bir performansı ortaya çıkarma potansiyelini işaret ediyor. Kısa bir süre öncesine kadar 4.2 milyar dolarlık işlem hacmine çıkış yapan Futureswap borsasının kurucularından Derek Alia Bitcoin için benzer fikirlerini açıkladı.

Derek Alia Boğa Koşusunu Ele Aldı!

Derek Alia, kripto paralara ait boğa koşusu tarihinin incelenmesi halinde %50’den daha fazla düşüşlerin sıklıkla görüldüğünü açıkladı. Son dönemlerde piyasanın bu kadar çalkantılı olmasının sebebinin sektörün henüz gelişme aşamasında bulunması olduğunu belirtti. Derek Alia’ya göre yeni kurumsal sermayelerin girişleri ardından kripto para dünyası rekor adette kullanıcı ve uygulamaya ulaşacak. Ünlü isme göre, bu gelişmeler aynı zamanda ilerleyen süreçte volatil değerleri de aşağı çekebilir.

Merkeziyetsiz Bulut Bilişim alanında uzmanlaşan Phala firmasının kurucusu olan ve CEO’luk görevini de üstlenen Martin Tong, pek çok yatırımcının korkulu rüyası olan regülasyon adımların aslında uzun vadede BTC ve kripto para topluluklarına yardımcı olabileceğini savunuyor. Bu konu hakkında görüşlerini açıklarken,“Bazı piyasa yatırımcılarının düşündükleri gibi denetim sağlayıcıları kripto paraların düşmanları değiller. Gerekli tüketici koruması ve piyasa adımlarının atılması halinde sürdürülebilir büyüme için pozitif işaretleri görüyoruz.“ dedi.

Analistlerden Bitcoin Hareketleri Hakkında Yorum

Analistler Bitcoin’in 26 Temmuz’da 35.190 dolarlık fiyata çıkış yaparak %3.19 değer kazanımını korumayı başardığını açıkladılar. Analistler ilerleyen aylarda ise boğa koşusu devamını beklediklerini belirttiler. Analistlere göre geçen hafta 31.500 dolar üstü seviyeyi korumak ve ardından 32 bin dolar düzeyinin üzerine çıkış sağlamak son derece önemliydi. Bu artış ardından yükseliş trendinde hız kazanımı bekleniyordu. Analistler haklı çıktılar ve 32.500 dolar ardından 35.135 dolara kadar değer kazanımı geldi.

Bitcoin Yeşil Alana Nasıl Geçti?

Bitcoin son birkaç gündür yeşil alanda işleme devam ediyor. Bunun etkileri ise altcoin fiyatlarına da pozitif şekilde yansıyor. Ethereum 26 Temmuz’un ilk saatlerinde 2.193 dolardan işlem gördü ve %0.57 oranında değer kazanımını korudu. Aynı dakikalarda piyasaya bakıldığında Dogecoin %0.25 oranında değer kazanımı ile 0.1975 dolar seviyesinden işlem gördü. XRP ve ADA Coin ise değer kaybı içindeydi. 26 Temmuz’un ilk saatlerinde Cardano Coin %0.39 değer kaybı ile 1.23 dolardan işlem görürken, BTC’nin 35 bin dolar üzeri fiyatından yeterli oranda beslenemedi.

Bitcoin’in 35 bin dolar üzerine gerçekleştirdiği yükselişte aslında Bitcoin konferansının etkisi büyük. Elon Musk’ın katılım gerçekleştirdiği son Bitcoin etkinliğinde BTC için iyimser açıklamalar yapıldı. Bu etkinliğe Elon Musk’ın Bitcoin’e yaktığı yeşil ışık damgasını vurdu.

Musk, Bitcoin’i tekrar ödeme aracı olarak kabul edebileceklerini, bu konuda değerlendirme yaptıklarını belirtti. Diğer yandan kendisinin bireysel olarak BTC ve ETH alımı gerçekleştirdiğini, yatırım tercihlerinin bu yanda olduğunu açıkladı. Bu ılımlı açıklamalar ardından 31.500 dolar üzerine hareket eden BTC kısa vadede 32 bin doları yakaladı.

Uzmanların BTC Fiyat Tahmini

Uzman analistler Bitcoin için 2021 sene sonuna yönelik 65 bin dolar ile 70 bin dolar arası fiyat tahmini veriyorlar. Bir kısım analist ise fiyatın maksimum 64 bin dolarlık alanı tekrar test edebileceğini ifade ettiler. Şuanda analist toplulukları iki farklı görüşe bölen BTC hareketlerine rağmen ortak paydada buluşulan düşünce ise değer kazanımı olasılığının deve ettiği yönünde oldu.

Bitcoin 26 Temmuz’da saat 09:04’ü gösterdiğinde %12.25 oranındaki çarpıcı artışı yaptı. Bu değer kazanımı ile birlikte 38.565 dolarlık fiyata bir anda çıkış gerçekleştirdi. Bitcoin’in sahnelere yenden geri dönüşü yatırımcı üzerinden hareketlilik yarattı. BTC bugün bu yükseliş ile altcoinlere de pozitif bir etki yapıyor. Aynı dakikalarda Ethereum %8.90 oranında değerlenirken 2.348 dolarlık fiyata yükseldi.

Yorum Yap