1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet
  3. BTC Vadeli İşlemlerinde Kurumsal Yatırımcılar Öne Çıkıyor

BTC Vadeli İşlemlerinde Kurumsal Yatırımcılar Öne Çıkıyor

Kripto para sektöründeki en güncel veriler mercek altına alındığında Bitcoin (BTC) vadeli işlemlerinde kurumsal şirketlerin yatırımları ağırlık kazanıyor. Son olarak Bitcoin vadeli işlem piyasasında CME Group yaptığı atakla birlikte sektör liderliğini ele aldı. Geçtiğimiz ay açık pozisyonların artmasının ardından CME Group en büyük vadeli işlemler piyasası haline geldi.

BTC Vadeli İşlemlerinde Kurumsal Yatırımcılar Öne Çıkıyor

Kripto para piyasalarında sert düşüşün yankıları sürerken yeni gelişmeler de meydana geliyor. Piyasalarda en yüksek işlem hacmine sahip olan Bitcoin (BTC) fiyatında 3 bin dolar civarında kaybın yaşanmasının ardından seviye yeniden 17 bin dolar civarına yerleşmiş durumda. Piyasalarda vaziyet böyleyken ortaya çıkan en son sektör veriler, CME Group’un geçtiğimiz ay açık pozisyonların artmasının ardından liderliği ele geçirdiğini gösterdi. Dünyanın en büyük Bitcoin (BTC) vadeli işlemler piyasası haline gelen CME Group, son zamanda popülerliğini kaybetmeye başlayan OKEx’i geride bırakmayı başardı.

CME Liderliği Ele Aldı

Geçtiğimiz günlerde OKEx borsasında yeni bir gelişme yaşanmıştı. Bilindiği gibi uzun bir süredir para çekme işlemlerini askıya alan OKEx, 26 Kasım’da para çekme işlemlerini yeniden aktif hale getirdi. Bu gelişmenin ardından kripto para yatırımcılarının büyük bir kısmının OKEx borsasından paralarını çekerek çıkış yaptıkları görülmüştü. Sektörde bunlar yaşanırken, Arcane Research, CME’nin dünyanın en büyük Bitcoin vadeli işlem piyasası olarak OKEx’i geride bıraktığını açıkladı.

Arcane Research resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, bir piyasa istihbarat firması olan Skew’in verileri kaynak gösterildi. Yapılan açıklamada, CME’nin Bitcoin vadeli işlem sözleşmesinde olan açık pozisyonların 1,16 milyar dolara ulaştığı ifade edilirken OKEx’te ise bahsi geçen rakamın 1,07 milyar dolar olduğu belirtildi.

Bitcoin Vadeli İşlem Piyasası İkiye Katladı

Arcane Research konuyla ilgili açıklamasında kurumsal yatırımcıların da piyasaya ağırlığını koymaya başladığını söyledi. CME’nin Bitcoin vadeli işlem piyasası, tüm zamanların en yüksek seviyesine doğru yükselen lider kripto para birimine yeni yatırımcıları da çekmiş oldu. Kar elde etmek isteyen daha fazla yatırımcının ortaya çıkması sayesinde CME’nin piyasası geçen ay ikiye katlandı. Vadeli işlem yatırımı, sözleşme sahipleri pozisyonlarını bu tarihten önce ayarladıkları için özellikle vade bitimine yaklaştıkça bazen ağır dalgalanmalara zemin hazırlayabiliyor.

Bilindiği üzere kripto para borsaları Binance ve Huobi de büyük vadeli işlem oyuncuları olarak adından söz ettiriyor. Açık pozisyonlara dayalı olarak Binance ve Huobi, sırasıyla üçüncü ve dördüncü en büyük BTC vadeli işlem platformları olarak sıralamada kendilerine yer buluyorlar.

Bitcoin Piyasasında Vadeli İşlemlerin Önemi

Bitcoin vadeli işlem piyasası, BTC’nin yatırımcılar açısından benimsenmesi için önemli bir adım olarak görülüyor. Bu piyasanın genişlemesi, altın ve dolar gibi geleneksel yatırımcıların artık işin içine girdiği anlamına geliyor. 2017 boğa piyasası büyük ölçüde bireysel yatırımcılar tarafından yönlendirilirken, mevcut yükselişin daha derin kurumsal yatırımcılar tarafından tetiklendiği düşünülüyor.

Yorum Yap

Yorum Yap