1. Anasayfa
  2. Kripto Para

BTC ve Altcoinlerden Yükseliş Hareketi!

El Salvador BTC yasasına onay verdiğini açıkladı. Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin açıklamalarıyla geçtiğimiz hafta basına duyurulan yasa tasarısı büyük yankı uyandırmıştır. Artık yasa tasarısı meclisten geçmiş durumda.

BTC ve Altcoinlerden Yükseliş Hareketi!

El Salvador Devlet Başkanı geride bıraktığımız haftada Bitcoin yasa tasarısından söz etmişti. Bu hafta Çarşamba gününe geldiğimizde ise bu tasarı meclisten geçti ve onayı aldı. Oylama kapsamında 84 oyun 60’ını alan yasa tasarısı ülkenin genelinde resmileşti. İlgili yasa resmi gazetede en kısa süre yayımlanacak ve bu şekilde yürürlüğü girmiş olacak. Gelişmeler ardından, Bitcoin El Salvador’da ABD doları ile birlikte resmi olarak kabul görülüyor. Bu kripto paralar için oldukça önemli bir adım olduğundan, Bitcoin için pozitif etkileri yarattı. Dün değer kaybında olan BTC, fiyat düzeltmesi yapmak için çaba gösterebildi.

Bitcoin Fiyat Artışı!

9 Haziran sabahında El Salvador’da yaşanan olumlu gelişmeler ve Bitcoin’in konu olduğu önemli adım ardından, Bitcoin fiyatlarında da iyileşme görüldü. 9 Haziranda saatler 10:06’yı gösterirken BTC fiyatı 34.492 dolar düzeyine çıktı ve %6.08 oranında değer kazanımını tabloya aldı. El Salvadorda, Bitcoin’in resmi bir para olarak kabul edilmesi kripto basınında yankı uyandırdı.

BTC Artışa Rağmen Psikolojik Düzey Altında!

8 Haziranda Bitcoin’in sert düşüşleri ardından 30 bin dolarlık fiyata tekrar bir gerileme görülüp görülmeyeceği konuşuldu. Ancak bu gün 34 bin dolar düzeyi üzerinden olan fiyat, bu senaryonun tabloda yer almasını önledi. Analistler BTC gibi işlem hacmi geniş bir kripto para için 34 bin dolar üzeri seviyenin iyi bir performans olmadığını da belirttiler. Psikolojik seviyelerden bir olan 35.500 dolarlık fiyatın altında değerlerin tabloya gelmesi, yatırımcı üzerinde baskının devam etmesine yol açıyor.

BCH Coin Değer Kazanımında

El Salvador’da yaşanan gelişmeler sadece Bitcoin’i değil piyasada yer alan diğer kripto paraları da ilgilendiriyor. Çünkü bir kripto para biriminin yasal ve resmi görülmesi, kripto para dünyası için önemli bir adım. Bu adım piyasadaki belirli altcoinlerde de değer kazanımının oluşmasına zemin hazırladı. Dün değer kaybı içinde olan BCH Coin, bugün fiyat artışı gerçekleştirdi. 9 Haziranda saatler 10:13’ü gösterirken BCH Coin 596.18 dolarlık fiyatı tabloya aldı ve %3.38 değer kazanımına geçti.

DOGE, BTC Ardından Yükseldi!

Bitcoin’in değer kazanımı ile birlikte fiyat artışına aynı anda giden kripto paralar arasında Dogecoin’de bulunuyor. Dün uzun süre ardından fiyat düşüşü yapan Dogecoin bugün toparlamayı başardı. Yeni günde saatler 10:15’i gösterirken Dogecoin fiyatı 0.3287 dolarlık fiyatla, %1.30 değer kazanımında yer aldı.

Geçen haftalarda Bitcoin için zorlu günler sahnedeydi. Eleştiriler ve Bitcoin madenciliğini, ticaretini Çin’de kısıtlamaya yönelik hamleler arka arkaya geldi. Bunların hemen öncesinden ise Elon Musk’ın Bitcoin’i hedef alan paylaşımlarının etkileri ile değer kayıpları yaşanmıştı. Uzun süre ardından Bitcoin için yaşanılan olumlu gelişme fiyat yükselişine yönelik yeni beklentileri gündeme taşıyor. Analistler Bitcoin’in ilk adımda 34.500 dolar seviyesine çıkması gerektiğini belirttiler. Eğer ilerleyen seanslarda bu direnç noktası kırılabilirse 35 bin dolarlık fiyata yükseliş için hız kazanılabilir. Ancak bu bandından altın bir alanda uzun süreli tutunma yaşanırsa yükselişin hız kazanamayacağı ve risklerin devam edebileceği açıklanıyor.

Haber ETH’yi Etkiledi!

Sabah saatlerin Bitcoin artışı ile birlikte Ethereum değer kazanımı da piyasaya yansıdı. ETH son 24 saat içinde en yüksek 2.554 dolar seviyesinden, en düşük 2.315 dolar seviyesinden işlem gördü. 9 Haziran’da saatler 10:22 olduğunda ETH fiyatı 2.523 dolar düzeyinden işleme girerek, %0.95 gibi düşük oranlı bir değer kazanımını kayda aldı.

XRP ve Cardano Değer Kazanıyor!

Dün çarpıcı bir şekilde değer kaybına giden XRP Coin ise 9 Haziranda tekrar değer kazanımı içine girdi. Bitcoin ve Ethereum gibi işleme hacmi geniş kripto paralarda meydana gelen değer kazanımları, Bitcoin’in bir ülkede resmi görülmesi, piyasanın genelinde fiyat düzeltmelerini teşvik ediyor. Bu durumdan etkilenen XRP Coin, Çarşamba gününde saatler 10:25’i gösterirken 0.8671 dolarlık fiyatı tabloya alıyor ve %0.59 oranındaki düşük oranlı değer kazanımıyla, fiyat düzeltmesini yapıyor.

Geçen hafta oldukça popüler hale gelen ve Cardano ağına yapılacak yenilikler ile adından söz ettiren AD Coin, dün değer kaybındaydı. Yaşanan gelişmeler ardından ADA Coin tarafında da bir toparlanma görülüyor. Bugün sabah saatlerinde 1.56 dolara gelen ADA Coin %1.19 değer kazanımını tabloya aldı.

Analistler Ne Düşünüyor?

Bugünü değerlendiren uzman analistler piyasa düşüş risklerinin hala gündemde olduğunu, bunun bir başlangıç olduğunu ve henüz artışların hız kazanmadığını açıkladılar. Anlık fiyat takibinin daha fazla önem kazandığı ve oynaklığın önde olacağı bir güne giriş yaptığımızı belirttiler. Geçen haftalarda yaşanan fiyat gerileme oranlarının oldukça yüksek olduğunu, bu yüzden birkaç seansta bu kayıpların telafi edilemeyeceğini belirttiler. Kayıpların telafisi için her kripto para biriminin direnç noktalarını aşmaları gerektiği ve ardından %5 oranını geçebilecek değer kazanımlarını yapmaları gerektiği açıklanıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir