1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

BTC ve ETH Fiyatı Düşüyor Ama Balina Hesapları Artıda

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), geçen yıl başlattığı rallinin en büyük meyvesini 2021 yılının Ocak ayında tüm zamanların en yüksek seviyesini 42 bin dolarda görerek aldı. Öte yandan bu hareketliliklerde boş durmayan lider altcoin Ethereum (ETH) da kendisi adına tüm zamanların en yüksek seviyesini 1.476 dolar seviyesinde gördü. Daha sonra her iki kripto varlık düşüşe geçmiş olmasına rağmen, hem Bitcoin balina hesaplarında hem de Ethereum balina hesaplarında artış yaşanmaya başladığı ortaya çıktı.

BTC ve ETH Fiyatı Düşüyor Ama Balina Hesapları Artıda

Kripto para piyasalarında geçtiğimiz yıl Bitcoin (BTC) öncülüğünde başlayan ralliden birçok altcoin de olumlu yönde etkilenmişti ve neredeyse tüm kripto varlıklar yükselişe geçmişti. Bitcoin’in her hareketine hızla karşılık veren lider altcoin Ethereum (ETH) da bu yükselişlerden payını almayı başarmış ve o da tıpkı Bitcoin gibi kendi rekorunu tazelemişti. Geçtiğimiz yıl başlayan rallinin sonucunda, her iki kripto varlık da rekor seviyesini Ocak ayı içerisinde gördü. Aynı şekilde her iki kripto varlık da bu rekorlardan sonra ciddi şekilde değer kaybı yaşamaya başladı. Bitcoin yaşadığı geri çekilmeler ile yatırımcıları endişelendirirken, lider altcoin Ethereum da benzer fiyat düzeltmeleri yaşayarak yatırımcıları endişelendirdi. Ancak bu düşüşler yaşanmasına rağmen, her iki kripto varlığa ait balina hesaplarında artışlar yaşandığı ortaya çıktı. Balina hesaplarındaki bu artışlar, Bitcoin ve Ethereum’daki boğa koşusunun uzun vadeli olma ihtimaline karşı sinyaller verdi.

Bitcoin Balina Hesapları Tarihi Zirvesinde

Lider Bitcoin’de her ne kadar sert fiyat düşüşleri yaşanmış ve yaşanıyor olsa da Santiment’ten alınan bilgilerde, Bitcoin’in boğa koşusu eğilimini korumaya devam ettiği görüldü. Bitcoin’deki 50 ve 200 günlük hareketli ortalamalar incelendiğinde, adres verilerinin ve adres hareketliliklerinin yükselişini koruduğu anlaşıldı. Son olarak hesabında en az 100 bin Bitcoin bulunan hesaplara bir yenisi 2020 Haziran’da eklenmişti ve bu hesaplara 28 Ocak tarihinde bir tane daha eklendi. Öte yandan hesabında en az 1.000 adet Bitcoin bulunan hesaplara da aynı süreçte 233 tane daha katıldı ve bu söz konusu balina hesaplarının sayısı 2 bin 456’ya yükseldi. Bu seviye tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak kaydedilirken, bu hesaplar da son bir ay içinde %9,9’a yükselmiş oldu.

Piyasalardaki Ethereum 26 Ayın En Düşük Seviyesinde

Santiment’ten Ethereum adına alınan verilere bakıldığında ise Ethereum arzına ilişkin daha ilginç bir istatistik ortaya çıktı. Alınan verilerde elinde en fazla Ethereum bulunan 10 balina hesabı ile kripto para borsalarındaki Ethereum miktarının son 26 ayın en düşük seviyesine düştüğü görüldü. Bu durum Ethereum için bir boğa koşusu hazırlığının olduğu fikrini gündeme getirdi.

Cüzdanında Ethereum Bulunan Hesap Sayısı 52 Milyonun Üzerinde

Bir diğer yandan, hesabında en az 10 bin adet Ethereum bulunan balina hesaplarının da son 13 ayın en yüksek seviyesine çıktığı görüldü. Sadece 2021 yılında 10 binden fazla ETH tutan balina hesaplarına 35 tane daha eklendi ve bu hesaplarda toplamda 447 milyon dolarlık Ethereum olduğu belirlendi. Öte yandan sıfır Ethereum’lu olmayan hesap sayısı da 52 milyonun üzerine çıktı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir