1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

BTC ve ETH Toparlanıyor, Altcoinler Ne Durumda?

Kripto para piyasalarında, çift yönlü hareketlilikler devam ediyor. 2021 yılının ilk çeyreği sona erdi ancak hareketlilikler hız kesmeden sürüyor. Tarihsel olarak fiyat grafiklerine bakıldığında hemen hemen her yıl Mart ayında sert düşüşler yaşanırken Nisan aylarında da toparlanmalar olduğu görülüyor. Ancak hem Mart ayı birçok kripto para birimi için olumlu geçti hem de bazı altcoinler Nisan ayı gelmiş olmasına rağmen toparlanma göstermiyor. Bu da piyasalarda, Mart ayı ile özdeşleşen düşüşlerin bir süre daha devam edeceği düşüncesini gündeme getiriyor.

BTC ve ETH Toparlanıyor, Altcoinler Ne Durumda?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ve lider altcoin Ethereum (ETH), Mart ayında beklendiği gibi değer kayıpları yaşadı ancak buna rağmen her ikisi de Mart ayını belli oranlarda değer kazançları ile kapatmayı başardı. Öte yandan 2011 yılından bu yana Mart aylarında düşüşler yaşanması, Mart 2021 dönemi için de benzer beklentilerin gündeme gelmesine önayak oldu. 2021 yılının ilk çeyreği geride kaldı ve kripto para piyasalarının “toparlanma ayı” olan Nisan dönemi başladı. Fakat 2021 yılında işin rengi biraz değişti. Zira Bitcoin ve Ethereum beklenin tersine Mart ayını kazançlar ile kapatırken, bazı altcoinler Mart ayının hemen ardından Nisan ayında toparlanma sinyallerini gösteremiyor. Bu da yatırımcılara karışık sinyaller veriyor. Nisan ayı gelmesine rağmen bazı altcoinlerin yerinde saydığı dikkatlerden kaçmıyor.

CHZ Hala Yerinde Sayıyor

Kripto para piyasalarında lider Bitcoin tekrardan 60 bin dolar seviyesini test etmek üzere 59 bin dolar seviyelerindeki hareketlerine başladı ve öte yandan Ethereum da 2 bin dolar seviyesini zorlamaya başladı. Bitcoin ve Ethereum’un psikolojik seviyeleri test etmeye başlaması, birçok altcoinin de yükselişe geçmesini sağladı ancak bu toplu ve yukarı yönlü hareketliliğe rağmen son günlerin en popüler altcoinlerinden biri olan Chiliz’in (CHZ) hala yerinde saydığı görülüyor. Analistlere göre Chiliz’in kısa süre önce fiyatını 30 kat yükseltmesi, bu durgunluğun ana sebebi.

Analistlere Göre CHZ İçin Geri Çekilme Gerekliydi

Türkiye’de de son dönemlerde oldukça popüler olan Chiliz, 30 kat yükseliş elde ederek fiyatını 0,98 dolar seviyelerine kadar çıkarmayı başarmıştı. Chiliz’deki sert yükselişin fiyat düzeltmesi ise beklendiği kadar sert olmadı ve CHZ fiyatı 0,50 dolar seviyesinde dengelendi. Analistlere göre Chiliz’in böyle büyük bir artıştan sonra yaklaşık %50 oranında değer kaybetmesi, ilerleyen dönemler için olumlu mesajlar veriyor olabilir. Türkiye’den ünlü kripto para analisti Erhan Ünal, Chiliz için geri çekilmenin henüz bitmediğini savundu ve ona göre “pamuk ipliğinde duran” Chiliz, 0,35 dolara kadar geri çekilmeye devam edecek.

ANKR Da CHZ’ye Benzer Hareket Etti

Chiliz gibi rekor seviyesinde ulaştıktan sonra düşüş yaşayan bir diğer altcoin de Ankr (ANKR) oldu. Piyasa değer bakımından en büyük 80. kripto para birimi konumunda bulunan Ankr, 28 Mart tarihinde 0,22 dolara ulaşarak tüm zamanların rekorunu kırdıktan sonra 0,165 dolar seviyesine kadar geri çekildi. Analistlere göre Ankr için 0,10 dolarda önemli bir destek bölgesi bulunuyor.