1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

BTC ve ETH Yeniden Düşüşte, Analistler Ne Diyor?

Kripto para piyasalarında, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) öncülüğünde yine sert fiyat hareketlilikleri yaşandı. Bitcoin 11 Ocak tarihinde kaybettiği değerleri hafta içerisinde tekrar toplamaya başlamıştı ve dün ciddi bir değer kazancı yaşamıştı. Fakat hafta arasında girilirken Bitcoin yeniden sert değer kayıpları yaşadı ve bu durum yine başta Ethereum (ETH) olmak üzere diğer altcoinleri de etkiledi. Bu hareketlilik sonrasında Crypto Quant CEO’su Ki Young Ju, yaşanan değer kayıplarını ve piyasayı yorumladı.

BTC ve ETH Yeniden Düşüşte, Analistler Ne Diyor?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) geride bıraktığımız haftanın başında, sert değer kayıpları yaşayarak rekor seviyesi olan 42 bin dolar seviyelerinden 30 bin dolar seviyelerine kadar gerilemişti. Bununla birlikte başta lider altcoin Ethereum (ETH) ve diğer altcoinler de düşüş eğilimine geçmişti. Yaşanan düşüşlerin ardından, hafta içinde Bitcoin öncülüğünde kripto para piyasalarında toparlanmalar başladı ve Bitcoin yeniden 40 bin dolar barajına kadar dayandı. Bununla birlikte 915 dolar seviyelerine kadar gerileyen Ethereum da fiyatını yeniden 1.200 dolar seviyesinin üzerine çıkararak, fiyat hareketliliğinde olumlu bir havaya bürünmüştü. Fakat hafta arasına girilirken son 24 saatte Bitcoin yeniden %9,8 oranında değer kaybetti ve liderdeki bu değer kaybına diğer altcoinlerden de paralel yönlü tepki gecikmedi. Yaşanan değer kayıpları ile birlikte kripto para piyasalarının toplam değeri yeniden 1 trilyon dolar seviyesinin altına kadar geriledi. Daha önceki toparlanmaları ile hedefine tüm zamanların en yüksek seviyesini koyan Ethereum ise yazım sırasında 1.160 dolar seviyesinde işlem görüyor. Yaşanan değer kayıpları sonrasında analistler, yorumlarını paylaşırken, en dikkat çekici değerlendirme ve yorumlar Crypto Quant CEO’su Ki Young Ju’dan geldi.

Ju Daha Önce ETH’deki Yükselişi Tahmin Etmişti

Geçtiğimiz haftalarda Ethereum henüz 700 dolar seviyelerinde iken, bu değerleri hak etmediğini ve güncel konumda asıl yerinin 1.200 dolar seviyeleri olduğunu dile getiren Ki Young Ju, bu tespitinde başarılı olmuş ve aradan geçen kısa sürede Ethereum gerçekten de değerini 1.200 dolar seviyelerine çıkarmıştı. Daha sonra Bitcoin öncülüğünde kirpto para piyasalarında yeniden kırmızılar hakim olunca Ju, yeni değerlendirmelerini dile getirdi. Ju değerlendirmelerini paylaşırken, yorum yapmaktan ziyade veri paylaştı. Ju’nun paylaştığı verilerde, birdenbire kripto para borsalarına çok yüksek miktarlarda Bitcoin gönderildiği görüldü.

561 Farklı Bitcoin İşlemi Yapılmış

Paylaştığı verilerde ilginç bilgileri ortaya koyan Ju, Bitcoin miktarının borsalarda sıra dışı seviyelere yükseldiğini gösterdi. Ju’nun paylaştığı verilere göre, farklı kripto para borsalarına tek bir blokta 561 Bitcoin gönderme işleminin yapıldığı ortaya çıktı. Bu verilerin ardından Ju, fiyat tahminini de paylaştı.

HornHairs: “ETH’nin 900 Dolar Altında Tamamlamadığı Görevi Var”

Ju paylaştığı verilerin ardından yaptığı fiyat tahmininde, Bitcoin’in bu olası satış transferlerinden sonra 34 bin 400 dolar seviyesini test edebileceğini dile getirdi. Öte yandan Ju’nun paylaştığı verilerden sonra, daha önce yaptığı ETH fiyat tahminleri ile gündeme gelen başarılı analist HornHairs de Ethereum’un yeniden 900 dolar seviyesinin altına ineceğini iddia etti. Başarılı analist tahmininde “ETH’nin 900 dolar altında tamamlamadığı bir görevi var” dedi.

Yorum Yap