1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

BTC ve XRP Balinaları Devreye Girdi

Kripto para piyasalarında hareketlilik devam ediyor. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ve kripto para piyasalarının üçüncü büyük coini olan Ripple (XRP) için kripto borsalarda karma alım satım pozisyonları gözlemleniyor. Rekor denemesinden sonra düşüşe geçen BTC için ve yaklaşan airdrop arifesinde bulunan XRP için balinalar, piyasalarda milyonlarca transfer gerçekleştirdi. Kripto para kullanıcıları, bu coinlerde balinaların neden harekete geçtiğini merak ediyor.

BTC ve XRP Balinaları Devreye Girdi

Kripto para piyasalarında, son günlerde iki büyük coin için dev transfer işlemleri gerçekleştirildi. Bir yanda lider kripto para birimi olan Bitcoin (BTC) için balinalar devreye girdi, diğer yanda ise kripto para piyasalarının işlem hacmi olarak en büyük üçüncü coini olan Ripple (XRP) için balinalar devreye girdi. Kripto para kullanıcıları dev miktarlarda gerçekleştirilen bu transferlerin ne anlama geldiğimi merak ediyor.

Bilinmeyen 2 Cüzdana Transfer Yapılmış

En büyük balinalardan biri olarak bilinen bir kullanıcı, kısa süre önce devasa miktarlarda BTC transferi gerçekleştirdi. Transfer işleminden önce piyasalarda en büyük 34. BTC balinası olarak bilinen bir hesaptan, 21 bin 315 adet BTC, bilinmeyen başka bir cüzdana transfer edildi. Bu miktardaki BTC’nin ise transferin gerçekleştirdiği tarihte yaklaşık 400 milyon dolar değerinde olduğu biliniyor. Hesaptaki hareketlilik ilk olarak Pazartesi günü gerçekleşti fakat şu sıralar hesabın bakiyesinde hiçbir şeyin kalmadığı göze çarpıyor. Blockchain Haber’den gelen bilgilere göre, bu transfer işlemi iki cüzdana gerçekleştirilmiş. İki bilinmeyen cüzdandan birine 16 bin 315 adet ve diğerine 5 bin adet adet BTC gönderilmiş. Transferin gerçekleştiği günden bu yana ise bilinmeyen cüzdanlardaki BTC’lerde işlem yapılmadı.

15 Aralık Öncesi Bilinçli Bir Transfer Mi?

Kripto para piyasasındaki kullanıcılar, bu dev miktarlardaki transfer işleminin, 15 Aralık öncesinde gerçekleşmiş olmasını, Mt. Gox borsasının yapacağı 140 bin BTC dağıtımına bağlıyor. Zira 2014 yılında Mt. Gox borsası dünyanın en büyük kripto para borsası iken, bir hack saldırısı ile iflas etmiş ve binlerce kullanıcısını da mağdur etmişti. Kullanıcılar borsa şirketine dava açtı ve dava sonucunda Mt. Gox’un, kullanıcılarına 140 bin adet BTC dağıtmasına karar verildi. Bu durum ise piyasalarda BTC için fiyat baskılaması oluşacağı yönünde fikirler oluşturdu. Mahkeme kararına göre şirketin bu Bitcoin’leri 15 Aralık tarihinde dağıtması gerekiyor.

Ripple Transferleri Daha Önce Başlamış

Öte yandan Ripple (XRP) için de devasa miktarlarda, parça parça transfer işlemi yapıldığı tespit edildi. Bu işlemlerde yine bilinmeyen bir cüzdana Ağustos ayının başından bu yana bu transferlerin yapıldığı ortaya çıktı. Bu kapsamda yapılan XRP işlem boyutları ve tarihleri şöyle:

  • 1 Ağustos’ta yaklaşık 27 milyon XRP
  • 19 Ağustos’ta 39 milyon XRP
  • 3 Eylül’de 47 milyon XRP
  • 1 Ekim’de 42 milyon XRP
  • 4 Kasım’da 27 milyon XRP
  • 1 Aralık’ta 50 milyon XRP

Transferi gerçekleştirilmiş. Bu da Ağustos ayının başından bu yana totalde 232 milyon XRP transfer edildiğini gösteriyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir