1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

BTC Yeniden Artışa Geçti, Altcoinler Ne Tepki Verdi?

Kripto para piyasalarında, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) sergilediği volatilite ile piyasaları şaşırtmaya devam ediyor. Yılbaşına rekor seviye ile giriş yaptıktan sonra aradan geçen sürede tüm zamanların en yüksek seviyesini 42 bin dolar seviyesinin üzerine çıkaran Bitcoin, daha sonra fiyatta düzeltme yaşayarak 30 bin dolar bandına kadar geriledikten sonra, kısa süre içinde beklenmedik değer artışı yaşadı. Bununla birlikte önde gelen altcoinler de bu hareketliliğe şaşırtıcı tepkiler verdi.

BTC Yeniden Artışa Geçti, Altcoinler Ne Tepki Verdi?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), yeni yılda tüm zamanların en yüksek seviyesini 42 bin dolar barajının üzerine çıkardıktan sonra, her rekor seviyesinde olduğu gibi yine fiyatta düzeltmeye gitti. Bitcoin’in artan değeri ile birlikte yeşile dönen piyasalar, bu fiyat düzeltmesi ile birlikte kırmızıya büründü. BTC’nin 30 bin dolar seviyelerine kadar gerilemesinin ardından, önde gelen altcoinler de gerileme eğilimi içine girdi ancak lider Bitcoin bu seviyede uzun soluklu kalmayarak yeniden toparlanmaya başladı. Önce 35 bin dolar seviyelerine kadar yükselen Bitcoin, daha sonra yine 40 bin dolar barajına dayandı. Bitcoin’in göstermiş olduğu bu beklenmedik değer artışının diğer önde gelen altcoinleri nasıl etkileyeceği merak edilirken, piyasalarda oluşan genel görüşte, altcoinlerin de yükseliş ile tepki vermesi beklendi. Fakat bazı altcoinler bu artışlara tam tersi şekilde, değer kaybederek karşılık verdi. Bitcoin’in kısa süre içinde hızla yeniden artan fiyatı karşısında, önde gelen altcoinlerin tepkisi ne oldu?

Bitcoin (BTC)

Bitcoin’in 30 bin dolar seviyesinden sonra başlattığı yükseliş hareketinde ilk olarak belirlenen 35 bin dolar barajı açıldı ve gözler 38 bin dolar seviyesindeki dirence çevrildi. Dün gün içinde BTC bu direnç noktasını da aşarak 39 bin 500 dolar seviyesinin de üstüne çıkmayı başardı. Bu yükseliş ile birlikte, dünyanın en büyük iki kripto para borsası olan Coinbase ve Binance üzerinde 38 bin 800 dolar seviyesinde çok yüklü miktarlarda satış duvarlarının oluştuğu görüldü fakat bu seviye de kırıldı. Analistlere göre BTC, Fib geri çekilmesi ile birlikte fiyatını 48 bin dolara yani %261,8 bölgesine kadar çıkarabilir.

Ethereum (ETH)

Bitcoin’e paralel olarak hareketlilik sergileyen lider altcoin Ethereum’da (ETH) da işler yolunda görünüyor. 11 Ocak tarihinde yaşanan geri çekilmelere ilk tepkiyi veren Ethereum, ardından yaşanan toparlanmada Bitcoin ile eş zamanlı hareket ederek, gerilediği 915 dolar seviyesinden sonra yeniden fiyatını 1.200 dolar seviyesine çıkarmayı başardı. Analistlere göre yukarı yönlü en büyük direnç noktası ETH için 1.350 dolar olarak bulunuyor ve ETH bu seviyenin üstünde net bir kırılma yaşarsa, fiyatını daha üst bölgelere serbest bir şekilde yükseltebilir ve tüm zamanların en yüksek seviyesini yeniden belirleyebilir.

Ripple (XRP)

Lider Bitcoin’in meşaleyi taşıdığı toparlanma hareketlerinde, en büyük 10 kripto para arasından sadece Ripple’ın (XRP) aşağı yönlü hareketini sürdürdüğü görülüyor. XRP son 24 saat içinde bu toparlanmalara %2,4 oranında bir düşüşle karşılık verdi 0,29 dolarlık seviyeyi artık destek noktası haline getirdi. Analistlere göre yukarı yönde XRP için 0,35 dolar direnci bulunuyor ve eğer XRP 0,29 dolar seviyesinde aşağı yönlü bir kırılma yaşarsa, analistlere göre 0,21 dolara kadar gerileyebilir.

Polkadot (DOT)

Bitcoin öncülüğünde başlayan toparlanmaların çok daha öncesinde yükselişe geçen Polkadot (DOT) ise kripto para piyasalarında dikkatleri çekmeyi çoktan başardı. DOT tüm zamanların en yüksek seviyesini 13 dolar olarak yeniden belirledi ve bu seviyeyi direnç noktası haline getirdi. Analistlere göre DOT önündeki tek kritik direnç noktası da 13 dolar seviyesi ve bu aşamadan sonra DOT için başka bir direnç noktası görülmüyor. Öte yandan analistler, olası aşağı yönlü bir kırılmada DOT için 9,40 dolar seviyesinin destek noktası oluşturacağını düşünüyor.

Yorum Yap