1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

BTC Yükseldi, Ethereum Rekor Kırdı

Kripto para piyasalarının hafta sonu geleneği yine yerini bulmuş gibi görünüyor. Hafta içlerinde yaşanan fiyat hareketliliklerinin ardından, çoğu zaman hafta sonları kripto para birimleri hafta sonlarında yükseliş eğilimine giriyor. Bu durumun bir örneği 10 Nisan Cumartesi sabah saatlerinde de görüldü. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), hafta sonuna hızlı bir giriş yaparak 61 bin dolara doğru hareket etmeye başladı. Bitcoin’in bu hamlesi, lider altcoin Ethereum’a (ETH) yeni rekor getirdi.

BTC Yükseldi, Ethereum Rekor Kırdı

Kripto para piyasalarının volatil bir yapıya sahip olduğu biliniyor. Bu sebeple aslında çift yönlü dalgalanmalar yatırımcıları pek de şaşırtmıyor ancak yatırımcılar bu duruma bazen hazırlıksız yakalanabiliyor. Genellikle lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) öncülüğünde yaşanan bu dalgalı hareketlilikler, Aralık 2020 döneminden bu yana daha sık yaşanmaya başladı. Ancak o dönemden bu yana hafta sonları çoğu zaman yükseliş eğiliminde geçti. Konsolidasyon yaşanan, ani ve sert düşüşler yaşanan birçok haftanın ardından hafta aralarında kripto para birimleri, Bitcoin öncülüğünde toparlanma gösteriyordu. Bu durumun bir örneği, 10 Nisan Cumartesi günü sabah saatlerinde yaşandı. Lider Bitcoin, uzunca bir süredir test ettiği 61 bin dolar seviyesinin üzerini yeniden test etmeye başladı ve bu yukarı yönlü hareketlilik lider altcoin Ethereum’a (ETH) yeni bir rekor getirdi. Analistler, piyasaların en büyük 2 kripto para birimi için kritik seviyeleri değerlendiriyor.

Bitcoin, Rekorunu Test Ediyor

Uzun sayılabilecek bir süredir Bitcoin 54 bin dolar bandı ile 60 bin dolar bandı arasında hareket ediyordu ve bu fiyat noktalarını perde haline getirmişti. Bitcoin’in belli bir perde aralığında hareket etmesi de altcoinlerin önünü açmıştı. Bu süreçte Bitcoin’in piyasa hakimiyetinde de azalmalar yaşanınca, birçok altcoin kendi rekorunu kırmıştı. Cumartesi sabah saatlerinde Bitcoin 61 bin 217 dolar seviyesine kadar yükseldi. Yazım sırasında ise Bitcoin 60 bin 631 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Bitcoin İçin 2 Senaryo

Analistler Bitcoin için ilerleyen dönemlerde iki senaryo üzerinde yoğunlaşıyor. Analistlere göre Bitcoin’in bu yükselişi, düşüş öncesi son yükseliş olabilir ve Bitcoin bu aşamadan sonra geri çekilmelere başlayabilir. Öte yandan analistler, ikinci seçenek olarak Bitcoin’in halihazırda yeni bir ralliye başlamış olabileceği ihtimali üzerinde duruyor. Böyle bir olası rallide ise analistlere göre Bitcoin’in bir sonraki hedefi 72 bin dolar olacak. Ancak Bitcoin yol haritasını henüz tam olarak çizmemiş olmasına rağmen, Ethereum sabah saatlerinde 2 bin 200 dolar ile rekorunu tazeledi bile.

Ethereum İçin Kritik Noktalar

2 bin 200 dolar seviyesinde rekorunu tazeledikten sonra hafif geri çekilme yaşayan Ethereum, yazım sırasında 2 bin 163 dolar seviyesinde işlem görüyor. ETH fiyatının birkaç gündür 2 bin 100 dolar üzerinde seyretmesi, rekor beklentilerini artırmıştı. Analistler, Bitcoin’in yükselişlerine devam etmesi durumunda Ethereum’un da yükseleceğini öngörüyor. Analistler ETH için kritik desteği 2 bin 95, kritik direnci de 2 bin 400 dolarda işaret ediyor.