1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

BTC Zirveye Çıkarken Altcoin Fiyatları Hareketlendi

Son haftalarda sağlam kazanımlar elde etmeyi başaran lider kripto para birimi Bitcoin, son 3 ayın zirvesine ulaşmasıyla yatırımcısını sevindirdi. BTC fiyatı bu performansla ilerlerken Cardano (ADA) ve Ethereum (ETH) performansları da merak konusu oldu.

BTC Zirveye Çıkarken Altcoin Fiyatları Hareketlendi

Kripto para piyasasında uzun zamandır bu tür yükseliş hareketlerinin gelmesini bekleyen yatırımcılar en sonunda hedeflerine kavuştu. Kripto para birimlerinin öncüsü olan Bitcoin, 46 bin 400 dolara kadar tırmanarak son 3 ayın zirvesini gördü. Fakat giderek artan satış baskısı sebebiyle kısa süre bu seviyede tutunma savaşı verdikten birkaç saat sonra geri düştü. Kripto para borsası OKEx’in kıdemli editörü Hunain Naseer, Bitcoin fiyatındaki yükselişin devam etmesi için geçilmesi gereken direnç noktalarını açıkladı.

Deneyimli kripto para uzmanı  BTC’de 45 bin doların üzerinde kritik bir aralıkta işlem gördüğünü söylerken şunları ilave etti: “Bu eğilim devam ederse, daha hızlı hareketli ortalamaların daha yavaş olanları geçtiğini görmeye başlayacağız. Yani bunlar fiyatı için bir yükseliş göstergesi.” Analistler BTC fiyatının daha da yukarı gitmesini bekliyor. Deneyimli kripto para analistleri en büyük kripto para biriminin en azından bu hafta sonuna kadar yükselişine devam edebileceğini söyledi.

BTC Fiyatı Yükselecek Mi?

Kripto para topluluğunun yakından takip ettiği ünlü analistlerden Naseer, son açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “BTC’nin 50 bin doları aşmaya çalışmadan önce birkaç gün boyunca 45 bin dolar ile 48 bin dolar arasında konsolide olması muhtemel. Ancak olumsuz bir taraf da mevcut. Bu da 42 bin dolar civarında olası bir desteğin yeniden test edilmesi. Bu gerçekleşse bile, fiyatın oldukça hızlı bir şekilde 45 bin dolara geri dönmesi muhtemel.”

En büyük kripto para BTC fiyatında bu tahminler yapılırken, piyasada olumlu veriler de gözlemlendi. Tecrübeli kripto para analistleri, Bitcoin fiyatıyla birlikte balinaların BTC birikimleri de artış yaşamaya devam ettiğini vurguladı. Son birkaç ay içerisinde lider kriptonun fiyatı düşüş yaşasa da Bitcoin’e yapılan kurumsal yatırım geçen yıla oranla arttığı için yatırımcıları da sevindirdi.

Bitcoin Balinalarının Sayısı Artıyor

Kripto para veri izleme ve analitik firması Glassnode tarafından yapılan açıklamalarda 1 milyon dolar üzerindeki BTC işlemlerinin 2020 Eylül ile 2021 Ağustos tarihleri arasındakine göre iki katından fazla arttığı duyuruldu. Bitcoin’in 4 ay önce tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığında 1 milyon doları aşan işlem hacmiyle birlikte aktarılan toplam değeri yüzde 30 seviyesinden yüzde 70’e kadar çıkmış oldu.

Paylaşılan rapor ayrıca, işlemlerin çoğunun BTC işlemlerinin döviz kurunun 30.000 dolar altına düştüğünü vurguladı. Bu değişimler, geçtiğimiz yıla göre kripto fiyatlarındaki artış ve bunun peşinden gelen kurumsal yatırımcı ilgisiyle alakalı olarak görüldü. BTC fiyat hareketiyle hacimli işlemlerin ters orantılı olduğunu açıklayan Glassnode duyurusunda şu ifadeler yatırımcıların dikkatini çekti:

“BTC Temmuz ayı sonunda 29 bin doların altına inerken, 1 milyon dolar ile 10 milyon dolar arasındaki işlem grubu belirgin bir artış yaşadı ve hâkimiyeti yüzde 20 oranında artırdı. Bu büyük miktarda gerçekleştirilen işlemlerin fiyat açısından oldukça yapıcı olduğu söylenebilir.” Tüm bunlara rağmen, kripto para basınında geniş yankı uyandıran raporda küçük boyutlu işlem baskınlığında yapısal bir düşüş kaydedildi.

Altcoin Fiyatlarında Hareketlilik

Geçen hafta önemli kazanımlar elde ettikten sonra, kripto piyasası konsolide olmaya başladığı şu dönemde Cardano (ADA) performansı dikkat çekti. Bazı kripto para birimlerindeki satış baskısı artarken Cardano gibi bazı altcoinler çift haneli kazançlar elde etti. ADA coin geride kalan son 24 saat içinde en iyi performans gösteren altcoinlerden biri olarak  yatırımcısını sevindirdi. Haziran ayındaki 1,70 dolar seviyesinin üzerine çıkarak iki ayın en yüksek seviyesine ulaşmasıyla yükseliş beklentilerini karşıladı.

Deneyimli kripto para analistlerine göre ADA Coin fiyatının bu yükselişinin gün içinde daha da ilerlemesi güçlü ihtimaller arasında gösteriliyor. Uzmanlar ADA fiyatının hafta sonuna gelmeden önce 2 doları geçebileceğini vurguluyor. Kripto para piyasasının desteği, ADA Coinin yükselişini desteklemede çok önemli bir rol oynuyor. Ancak bazı analistler büyük yükseliş öncesinde bir miktar geri çekilme yaşanabileceğini belirttiği için bu durumda Cardano, başka bir boğa koşusu yapmadan önce 1,50 dolara geri çekilebilir.

Ethereum Satın Alma Sinyali

Ethereum, Londra güncellemesinin tamamlanmasından bu yana piyasa modellerinde yürürlüğe girdi ve ciddi fiyat yükselişi ile gündeme geldi. Son dönemlerde kripto para piyasasının toparlanması ve fiyat artışının yaşanmasıyla birlikte yatırımcıların ETH taleplerinde de artış görüldü. Kripto para veri analiz firması Santiment, Ethereum yatırımı yapmak için satın alma sinyalini iyi bir pozisyonda olduğunu açıkladı. Ethereum’un ilk 10 önemli adresi bu şekilde hareket ediyor. Adres hareketlerine bakıldığı zaman, birikim başlıyor ve fiyatlar düşüşe geçiyor.

En büyük ve önemli Ethereum adreslerinin hareketleri, diğer altcoin yatırımcılarına da örnek oluyor. Adresler şu anda ellerinde tuttukları arzın azaldığını tespit ederken, satış yapmayı da zorunlu kılıyor. Aynı zamanda Ethereum fiyatının da yükseliş trendi içinde devam etmesi altcoin yatırımcıları için kâr fırsatını ön plana çıkartıyor. Popüler kripto analiz platformu Santiment, bu konuda analistlerin de dikkat çektiği verilerle ETH yatırımı için uygun koşullar oluştuğunu vurguladı.

Yorum Yap