1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

BTC’de Rüzgar Tersine Döndü, Altcoinler Ne Tepki Verdi?

Kripto para piyasalarında, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) yeni yıla çok olumlu şekilde ve yeni rekorlarla giriş yapmıştı. Son olarak BTC hafta arasında fiyatını 34 bin dolar seviyesine kadar taşıdıktan sonra, yeni haftada fiyatta hafif düzeltme yaşamıştı ancak bu düzeltme beklenenden uzun sürdü. BTC gün içinde 30 bin doların altına kadar gerileyince, piyasada hem endişe başladı hem de gözler diğer altcoinlere çevrildi.

BTC’de Rüzgar Tersine Döndü, Altcoinler Ne Tepki Verdi?

2020 yılının son çeyreğinde lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), bir ralli başlatarak yılsonuna kadar yeni rekorlara imza atmıştı. Sırasıyla 20 bin, 24 bin, 26 bin, 28 bin, 29 bin 500, 31 bin ve 34 bin dolar rekorlarını peş peşe kıran Bitcoin, son rekorunu da yeni yılın hemen başında kırınca, kripto para piyasalarında lider için olumlu bir hava oluşmuştu. Bu havanın oluşması ile birlikte birçok ünlü isim, BTC için 2021 yılında gideceği fiyat basamaklarına dair fiyat tahminlerini paylaştıktan sonra, BTC hafif hareketli olarak gerilemeler yaşamış ve fiyatta düzeltmeye gitmişti. Birçok kişi bu düzeltmenin geçici olduğunu ve yeni hedefin 35 bin dolar olduğunu söylerken, BTC beklenin tersini yaparak 30 bin dolar seviyesinin altına kadar geriledi. Bu gerileme kripto para piyasalarında endişeye yol açarken, gözlerin de diğer altcoinlere çevrilmesini sağladı.

Bitcoin’in Düşüşü Ethereum’u da Sınırladı

Lider kripto para birimi Bitcoin, tüm zamanların en yüksek seviyesini 34 bin dolar seviyesinin üzerine çıkardıktan hemen sonra 35 bin dolar seviyesinde reddedildi ve geri çekilmelere başladı. Bununla birlikte 31 bin 500 ile 33 bin dolar arasında fiyat düzeltmesi yaşayan Bitcoin, yeni günün öğlen saatlerinde düşüşüne devam etti. Bu düşüşle birlikte Bitcoin son 24 saatte %10 değer kaybı yaşamış oldu ve 28 bin 900 dolar seviyesine kadar geriledi. Bu gerileme lider altcoin Ethereum (ETH) yükselişini de sınırlamış oldu. ETH, Bitcoin’deki değer artışına hızlı tepki vererek fiyatını 1.000 dolar seviyesinin üzerine çıkarmıştı ancak BTC’deki düşüşle birlikte bu yükseliş son 24 saatte %15 oranında takılı kaldı.

Ethereum Psikolojik Sınırın Altına Geriledi

Lider altcoin Ethereum, bu düşüş öncesine kadar son 24 saatte %30 oranında değer artışı yakalamıştı ancak BTC’deki düşüşle birlikte bu artış sınırlanınca, ETH fiyatı da yeniden 1.000 doların altına çekildi. Kripto para piyasalarında Ethereum için 1.000 dolar seviyesi kritik bir direnç noktası olarak görülmeye başlamışken ETH’nin 948 dolar seviyesine kadar gerileme yaşaması, kullanıcıları korkutsa da bu durumdan en az etkilenen altcoin yine de Ethereum oldu. Son 7 günlük değerler ele alındığında, ETH’nin hala %38 oranında değer artışı yakaladığı görülüyor.

Diğer Önde Gelen Altcoinler Nasıl Tepki Verdi?

Bitcoin’deki düşüşle birlikte, bundan etkilenen tek altcoin Ethereum olmadı ve XRP de bu düşüşe, değer kaybı ile karşılık verdi. XRP yeni direnç noktasını 0,25 dolar olarak belirlemişken yeniden 0,23 dolar seviyesine geriledi. Bir diğer yandan Litecoin (LTC) de kazandığı değerleri hızlı bir şekilde geri verdi yeniden 142 dolar seviyesindeki destek noktasının üzerinde hareket etmeye başladı. Öte yandan son 7 gün içinde %100 oranda değer artışı yaşayan Polkadot (DOT) da sert düştü ve 10 dolar sevyesinden 9,1 dolar seviyelerine kadar geriledi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir