İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin
  3. BTC’deki Büyük Düşüşün Kaynağı Belli Oldu

BTC’deki Büyük Düşüşün Kaynağı Belli Oldu

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) için kısa vadede öngörülen birçok yükseliş tahmini boşa çıktı. 12 Kasım tarihinde Bitcoin, 2017 yılındaki yürüyüşüne benzer bir rekor yürüyüşü başlatmıştı. Bu boğa koşusu ile birlikte birçok analist, BTC’nin yüksek seviyelere ulaşacağı yönünde tahminlerde de bulundu. Fakat BTC bu yürüyüşünü şimdilik 19 bin 800 dolar seviyesinde tamamladı ve düşüş trendine girdi. Her ne kadar 18 bin dolar barajının üzerine tekrar çıksa da BTC dün 17 bin 800 dolar seviyesine kadar geriledi. Yaşanan bu düşüşün nedeni ise ortaya çıktı…

featured

Bitcoin (BTC), 2017 yılında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20 bin 89 dolar seviyesine 16 Aralık tarihinde çıkmıştı. Lider kripto para birimi 3 yıl aradan sonra yine yılın son dönemlerinde başlattığı rekor yürüyüşünü Aralık ayında tamamlayarak birçok kripto para borsasında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 19 bin 736 dolara ulaştı. 3 yıl öncesi ile çok benzer bir ilerleme kaydeden Bitcoin, o dönemde de bu rekorun ardından düşüş trendine girmişti. Aradaki fark ise Bitcoin’in bu dönemde girdiği düşüş trendi, 3 yıl öncesine göre daha kısa vadeli oldu.

BTC Fiyat Sıkışıklığından Düşüş Çıktı

BTC fiyatı yeni rekor testinin ardından 17 bin 800 – 19 bin dolar bölgesinde sıkışıklık yaşıyor. Yeni rekor testi sonrası birçok kripto para analisti Bitcoin’in kısa vadede yükselişini sürdürerek, bütün kripto para borsalarında tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkacağını öne sürmüştü fakat bu durum şimdilik gerçek olmadı. Hatta öte yandan Bitcoin, dün girdiği düşüş eğiliminde 17 bin 800 dolara kadar gerileyerek kripto para kullanıcılarını endişelendirdi. Fakat bugün gelen bilgilere göre bu düşüşün kaynağı belli oldu.

Düşüşün Kaynağı Balinalar Mı?

Kripto para piyasalarındaki herkesin hazırlıksız yakalandığı bu yaklaşık 1.200 dolarlık düşüşten sonra BTC yeniden iyileşme görüntüleri çizmeye başladı. Ancak kripto para kullanıcıları bu düşüşün kaynağını merak ediyor. Santimet’ten gelen bilgilere göre BTC’de yaşanan bu sert düşüşün sebebi balinaların satışından kaynaklanıyor. Bir kripto para analiz şirketi olan Santiment tarafından birkaç gün önce ortaya koyulan veriler göre, birçok balina ciddi miktarlarda BTC’yi borsalara göndermiş ve bu gönderimler çevrimdışı ve donanım cüzdanları üzerinden gerçekleştirilmiş. Şirketin paylaştığı verilere göre balinaların gönderdiği BTC miktarı ticaret işlemlerindeki BTC’lerin yaklaşık %0,08’ini oluşturuyor. Bu da yaklaşık on beş bin adet BTC’ye tekabül ediyor.

BTC İçin Kritik Tarih: 15 Aralık

2020 yılı henüz bitmiş değil ve BTC için 2021 hareketliliği merak ediliyor. Fakat Aralık ayının kalan günlerinde BTC yatırımcılarının son günleri beklediği tahmin ediliyor. Zira 2014 yılında yaşanan hack saldırısından sonra mağdur olan Mt. Gox kullanıcılarına, 15 Aralık tarihinde BTC dağıtımı gerçekleştirilecek. Mt. Gox’un BTC dağıtımından sonra piyasada BTC için sert bir düşüş yaşanabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap