1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

BTC’nin Sonraki Rekorunu Balinalar Mı Belirleyecek?

Kripto para piyasalarının lideri Bitcoin (BTC), 2020 yılının sonlarında muhteşem bir yükseliş kaydetti. Yaklaşık iki hafta öncesine kadar Bitcoin için 20 bin dolar seviyesi çok kritik bir direnç seviyesi olarak gösteriliyordu ancak gelen rekorlardan sonra Bitcoin için artık 25 bin dolar barajı destek seviyesi olarak gösterilmeye başlandı. Bu süreçte BTC, fiyatını 28 bin dolara kadar yükselttikten sonra, 2 bin dolarlık düşüşle bir düzeltme yaşadı. Peki Bitcoin’deki bu düzeltme ne anlama geliyor?

BTC’nin Sonraki Rekorunu Balinalar Mı Belirleyecek?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) sadece son yılların değil, aynı zamanda tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı. Bitcoin için 16 Aralık tarihine kadar belirlenen en kritik direnç noktası 20 bin dolar seviyesiydi ve lider daha önceki yükseliş denemelerinde hep bu seviyede reddedilmişti. Daha sonra 16 Aralık’ta Bitcoin benzersiz bir yükseliş hareketine girdi, bu direnç noktasını adeta un ufak etti ve önce 24 bin dolar seviyesinin üzerinde uzun soluklu bir tutunma yaşadı. Ardından gelen rekor yürüyüşünde BTC bu kez 26 bin dolar seviyesine çıktı ve son olarak geçtiğimiz hafta arasında BTC fiyatını 28 bin doların üstüne kadar taşımayı başardı. Kripto para piyasalarında oluşan genel beklentide, bir sonraki hedef 30 bin dolar seviyesi olarak gösterildi ancak BTC 28 bin dolar seviyesinden sonra bir düzeltme yaşayarak, tekrardan 25 bin 700 dolar seviyesine geriledi. Bitcoin’in fiyat düzeltmesi ne anlama geliyor olabilir?

Balinalar Düşüşe Rağmen BTC Almaya Devam Ediyor

Kripto para piyasalarında aslında Bitcoin için yükseliş beklentileri son bulmadı ya da askıya alınmadı. Birçok analist ve birçok BTC balinası, Bitcoin’in değerini artırmaya devam edeceğini düşünüyor. Fakat bu noktada, kripto para piyasalarında analistler ve BTC balinaları ikiye ayrılıyor. Analistlere göre BTC için bir sonraki uzun soluklu basamak 30 bin dolar seviyesi olacak ancak BTC balinaları bu seviyenin 36 bin dolar seviyesi olduğunu iddia ediyor. Analistler bu tahmininde, BTC teknik analizlerini ele alırken, BTC balinaları, fiyattaki artışa rağmen yapılan yüksek miktardaki BTC alımlarından destek alıyor. Zira BTC balinalarının, yani dijital cüzdanlarında en az 1.000 adet Bitcoin bulunanların alım yapmaya devam ettiği ise Santiment tarafından aktarılan bilgilere dayanıyor. Ortaya koyulan verilere göre son 48 saatte BTC balinaları, 64 milyon dolar değerinde BTC alımı yaptı.

Young Ju’ya Göre Fiyat Düzeltmeleri Geçici

Crypto Quant CEO’su Ki Young Ju, konuya ilişkin olarak sosyal medyada paylaşımlarda bulundu. Ju’nun iddiasına göre balinalar gerçekten de alım yapmaya devam ediyor ancak balina cüzdanlarından BTC çıkışı gerçekleşmiyor. Ju, elde tutulan bu BTC fonlarını, kurumsal yatırımcıların piyasalarda boğa koşusu başlatmaya hazırlandığına bağladı. Ju’ya göre, bu yüzden bu BTC’deki fiyat düzeltmeleri geçici bir durum.

BTC İçin Yüksek Fiyat Tahminlerinin Sebebi Bu Olabilir

Kripto para piyasalarında birçok analist, CEO, yatırımcı ve hatta birçok kurumsal şirket, Bitcoin’in 2021 yılında 100 bin doların üzerine çıkacağını düşünüyor. Bu isimlerin bu düşüncesinin altında da tam olarak balinaların gerçekleştirdiği bu BTC alımları yatıyor olabilir. Zira alınan ancak satılmayan Bitcoinler, piyasada arz sıkışıklığı yaratıyor ve bunun boyutları git gide büyürse, Bitcoin fiyatları gerçekten de tahmin edilemeyen seviyelere çıkabilir. Yazım sırasında Bitcoin 26 bin 710 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Yorum Yap