1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi
  3. Bu Altcoinler İle Milyon Dolarlar Kazandılar

Bu Altcoinler İle Milyon Dolarlar Kazandılar

Büyük şirketlerin kripto para piyasalarında yaptığı yatırım trendleri büyüyerek ilerlemeye devam ediyor. Birçok şirket lider kripto para birimi Bitcoin’e (BTC) odaklanmışken, altcoin yatırımları yapan başka birçok şirket, o altcoinlerdeki değer artışı sayesinde sessiz sedasız milyonlarca dolar kar elde etti. Bu durum kripto para piyasalarında, şirketler bazında çok sık rastlanır bir durum değil ve genelde altcoin yatırımları ile bireysel yatırımcılar gündeme gelir. Fakat bu şirketler de yaptıkları altcoin yatırımları ile turnayı gözünden vurdu…

featured

Kripto para piyasalarında birçok bireysel yatırımcı, özellikle haftalık kazanç boyutunda her hafta binlerce hatta bazen milyonlarca dolar kar elde ediyor. Altcoin yatırımlarından elde edilen bu kazançlar, daha çok bireysel yatırımcılar aracılığı ile gündeme geliyor. Fakat Polychain ve a16z şirketlerinin yaptığı altcoin yatırımları, bu şirketlere büyük kazançlar sağlamış. Büyük yatırım şirketlerinin özellikle Bitcoin (BTC) yatırım açıklamaları artık kripto para piyasalarında şaşırılarak karşılanmıyor, kullanıcılar bu gibi yatırım haberlerine alışmış durumda. Ancak Polychain ve a16z şirketlerinin altcoinlerden adeta vurgun yapması, kripto para piyasası kullanıcılarının dikkatini fazlasıyla çekmiş durumda. Bu büyük kazançların gündeme gelmesiyle birlikte, diğer büyük şirketlerin de birtakım altcoinlere yönelip yönelmeyeceği de merak ediliyor.

Chong Şirket Yatırımlarını Twitter’da Paylaştı

Bir kripto para traderı olan Nick Chong, sosyal medyada Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımla Polychain ve a16z şirketlerinin altcoin yatırımlarından ne kadar kazanç elde ettiğini yayınladı. Chong’un paylaşımında a16z şirketinin özellikle Ethereum (ETH) tabanlı birden fazla altcoine yatırım yaptığı görülürken, Polychain şirketinin sadece Yearn.finance (YFI) altcoini ile yetindiği dikkat çekti.  Bazı altcoinlerin şirketleri kayba uğrattığı da görüldü ancak bu altcoin yatırımları ile büyük kazançlar elde ettikleri kripto para piyasalarında fazlasıyla dikkat çekti.

Şirketler Hangi Coinlere Yatırım Yapmıştı?

Nick Chong’un Twitter’da paylaştığı gönderide, bir yatırım yönetimi şirketi olan Polychain’in sadece merkezi olmayan finans (DeFi) sektöründeki en yüksek fiyatlı tokenlardan biri olan Yearn.finance (YFI) yatırımı yaptığı dikkat çekerken, özel bir girişim sermaye şirketi olan a16z (Andreessen Horowitz) şirketinin Ethereum tabanlı birçok altcoine yatırım yaptığı görüldü. Bu kapsamda a16z şirketinin yatırım yaptığı altcoinler şöyle:

  • Maker (MKR)
  • Augur (REP)
  • Synthetix Network Token (SNX)

a16z Şirketi MKR ile %100 Kar Elde Etti

Merkezi ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan a16z isimli şirket, 2018 yılının Eylül ayında 15 milyon dolar değerinde Maker (MKR) satın aldı. O dönemde bu yaklaşık 60 bin adet altcoine tekabül ediyordu. Şirket bu yatırımı yaptığı sırada MKR altcoini 250 dolar seviyesindeydi ve şirketin yaptığı bu yatırım MKR’nin ilk destek hareketlerinden biri oldu. Çünkü MKR DeFi platformlarının yeni oluşmaya başladığı dönemde ortaya çıkan ilk DeFi projelerinden biriydi. Bu süreç içerisinde a16z şirketi MKR satışı gerçekleştirmedi ve aldığı bütün altcoinleri elinde tuttu. Geçen süre içerisinde MKR fiyatı 500 dolar seviyesine ulaştı ve böylece şirket %100 oranında kar elde etmiş oldu.

Polychain YFI’den 6 Milyon Dolar Kazandı

Öte yandan Polychain şirketi ise Yearn.finance yatırımını 3 aşamada gerçekleştirdi. Şirket öne bu yıl 17 Ekim’de 330 adet YFI satın aldı, ardından 9 Kasım tarihinde 141 YFI satın aldı ve son olarak şirket yaklaşık bir ay önce 11 Kasım tarihinde 100 YFI daha satın aldı. Toplamda 571 YFI satın alan şirket bu miktarlara totalde 8,3 milyon dolar ödedi, geçen sürede ise YFI fiyatı 25 bin dolar seviyesine geldi ve şirket bu artışla birlikte 6 milyon dolar kazanç elde etti.

Yorum Yap