1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Bu Artışlar Altcoin Sezonunun Sinyalleri Mi?

Kripto para piyasalarında, lider Bitcoin (BTC) öncülüğünde gerçekleşen fiyat hareketliliklerinde altcoinler de payına düşeni almaya devam ediyor. Geçtiğimi hafta yaşanan büyük geri çekilmelerde düşüşe geçen altcoinler, Bitcoin’in yeniden toparlanmaya başlaması ile birlikte yönünü yukarı çevirdi. Bu yükseliş hareketi yeniden gündeme altcoin sezonunun başlayıp başlamadığı tartışmalarını getirdi.

Bu Artışlar Altcoin Sezonunun Sinyalleri Mi?

Lider kripto para bitimi Bitcoin (BTC), bir önceki hafta yaşadığı büyük fiyat düzeltmesinden sonra 35 bin dolar etrafında fiyatlanmaya başlamıştı. Bu seviyenin ardından Bitcoin, geçtiğimi hafta yeniden büyük bir fiyat düzeltmesi yaşayarak, toplamda 11 bin dolarlık bir değer kaybı kaydetti ve 28 bin 800 dolar seviyelerine kadar geriledi. Bu geri çekilmeler ile birlikte altcoinler de piyasalarda kırmızıya boyandı. Ancak hafta arasına girilirken Bitcoin fiyatını yeniden yükseltmeye başladı ve tekrardan 33 bin dolar seviyesini aştı. Bu toparlanma hareketliliği altcoinlere de yansıdı ve birçok altcoin de hafta arasında yükseliş eğilimine girdi. MicroStrategy şirketinin Cuma günü 10 milyon dolar değerinde Bitcoin satın aldığını açıklaması ile birlikte Bitcoin’e olan taleplerde de artış yaşandı ve bununla birlikte Bitcoin fiyatı da arttı. Bu artışlardan sonra ortaya çıkan yeşil tablo, beraberinde daha önce birçok kez masaya yatırılan altcoin sezonu konusunu yeniden gündeme getirdi. Bu yükselişler altcoin sezonunun başlangıcına bir işaret olabilir mi?

Fiyatların Yükselmesindeki Etkenler Neler?

Her ne kadar hafta arasından hemen önce MicroStrategy şirketinin yapmış olduğu 10 milyon dolarlık Bitcoin yatırımının fiyatları yukarı çekmeyi başardığı düşünülüyor olsa da fiyat artışlarındaki tek etken bu değil. Kurumsalların yeniden piyasada etkinliğini artırması ile birlikte bireysel yatırımcıların da piyasaya geri döndüğü düşünülüyor. Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden’ın mali teşvik paketine ilişkin sergilediği tutum ve tavırların da geleneksel para birimlerine olan güveni azalttığı ve bununla birlikte kripto varlıklara yönelimin arttığı düşünülüyor. Bir diğer taraftan Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) da dijital paraların işe yarayabileceği açıklamasını yaptı ve merkez bankalarının dijital para çalışmalarını denetleyemeye başlayacağını duyurdu. Tüm bu etkenler ile birlikte, piyasalarda olumlu bir hava oluştu.

Yatırımcılar Yellen’in Açıklamaları Sonrası Daha Temkinli

Bir diğer yandan, CrossTower İşlem Başkanı Chad Steinglass Bitcoin’deki son geri çekilmelerde ABD kanadında Hazine Bakanı adayı Janet Yellen’ın konuşmalarının etkili olduğunu düşündüğünü ifade etti. Fakat daha sonrasında Yellen’ın kripto varlıklara karşı yaptığı olumlu açıklamalar da Steinglass’a göre yaşanan bu toparlanmada etkili oldu. Yellen’ın konuşmaları sonrasında yatırımcıların Bitcoin yatırım adımlarını daha temkinli atmaya başladığı düşünülüyor.

Toparlanmada Altcoinler Ne Yaptı?

Bitcoin öncülüğünde başlayan toparlanmalarda, birçok altcoin yönünü yeniden yukarı çevirdi. Bu toparlanmalara yine ilk karşılık veren lider altcoin Ethereum (ETH) %7’den fazla arttı, Polkadot (DOT) %9’dan fazla arttı, Cardanao (ADA) %9 oranında arttı ve Bitcoin Cash (BCH) %4’ten fazla değer artışı yaşadı. Bu artışlar da beraberinde altcoin sezonu tartışmalarını yeniden gündeme getirdi.

Yorum Yap