1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Bu Hafta Sonu NFT Patlaması Yaşandı! Sektör Yükseliyor!

NFT’ler verileri Blockchain’e kaydedip, mülkiyet sunan kripto ürünleridir. Bu son haftada ise CtyptoPunks ve diğer aranan NFT’lere rağbetin yükseldiği gündeme geldi.

Bu Hafta Sonu NFT Patlaması Yaşandı! Sektör Yükseliyor!

NFT’ler eşsiz dijital eserler olarak da adlandırılıyorlar. NFT satışlarından coin elde etmek mümkünken, alımları da rahatlıkla yapılabiliyor. Son haftada ise NFT projelerine olan ilginin artığı gözlemlendi. NFT’lere olan ilgi en çok hafta sonu boyunca yükselmiş gözüküyor. Bazıları kripto para piyasasının geçen seneki DeFi yazının eşdeğerinin oluştuğunu öne sürdüler. Crypto Punks, Autoglyphs ve Fidenza gibi talep gören NFT’lerin değerleri bu hafta sonunda çarpıcı yükselişler yaptılar. Axie Infınıty gibi coinlerde ise patlamalar oldu. “NFT yazı mı geliyor” sorusu soruldu.

CryptoPunks’ta Alım Satım Yoğunluğu!

NFT piyasası bir çılgınlık dönemine giriş yaptı. En çok aratılan NFT’lerin fiyatları hafta sonu yeniden arttı. En talep alan NFT koleksiyonu olan CryptoPunks özellikle birkaç gün süresinde sürekli alım-satım yaptı. Cuma günü olduğunda ünlü girişimci NFT meraklısı olan Gary Vanerchuck koleksiyonunda olan en nadir Punk’lardan bir tanesi Ape isimli NFT’yi ortalama 3.7 trilyona satın aldı.

Varnerychuck önceki dönemde ortalama 50 üzerinde NFT’ye sahip olduğunu belirtmişti. Teknolojiye ilgili duyan ünlü isimlerden biri yalnızca o değil. Kendi eserlerinin yayınlamayı tercih eden çeşitli yıldızların yanında, Jay-Z Twitter avatarını Punk 6.095 olarak değiştirdiğinde gündeme yerleşmişti. Buda parçanın satın alımını yaptığını gösteriyor. Snoop Dogg ise kripto alemini oldukça yakından takip ederek, NFT parçalar ile ilgileniyor.

NFT’ler Nedir?

NFT satış verilerinin geçmişteki ilerleyişini genel olarak Ethereum başta olmak üzere Blockchain’de depolayabilen benzersiz kripto türüdür. Aynı zamanda takas edilemez kripto varlıklardır. Ethereum veya kripto para piyasasının lideri Btcoin’den farklı olan NFT varlıkları bir birlerinin yerine kullanılamıyorlar. Dijital memler, sanat, müzik eserleri veya tokenize olabilen diğer eşsiz varlıklar NFT olarak adlandırılırlar. Senenin başındaki kipto para boğa koşusunun zirvesinde, popüler kişiler ve sanatçılar bir NFT dalgasını da başlattılar.

NFT projelerinin gündeme en çok ses getiren anı ise dijital sanatçı olan Beeple’nin Christies’de 69.34 milyon dolara eser sattığı an oldu. CryptoPunks’ın durumunda ise NFT varlıklar 24×24 piksel sanat ürünleri yapısına ulaştılar. Herhangi bir NFT varlığın verileri, o varlığa sahip olanın ve ürünün nadirliğini vurgulamak için yeterlidir. Varlık aynı zamanda fiziksel olarak da gerçek dünyada temsil edilebiliyor.

ETH Balinasından NFT Satışı!

Vaynerchuck’un Cuma günü satışının yapılması sonrasında Ethereum balinaların bir tanesi CrytptoPunks satın alım çılgınlığına giriş yaptı ve birkaç gün içinde 88 punk piyasaya sürdü. Önemli olan trading fonu Three Arrows Capital ile ilişkili olduğu tahmin edilen bir başka cüzdan hesabı ise aynı günde 12 Punk satın alımı gerçekleştirdi.

Cumartesi gününde popüler olarak Keyboard Money ismi ile bilinen bir kripto para trader’ı iki gün öncesinde 1.04 milyon dolar ile nadir olarak bulunan Zombie Punk’ı alıp, ardından 1.98 milyon dolara satışını gerçekleştirdi. Bu hafta sonunda ArtBlocks yaratıcısı olarak tanınan Snowfro ise Aralık 2017 tarihinde 2.5 ETH ödeyerek satın aldığı Ape Punk’ı 2.250 ETH’ye satarak gündeme yerleşti. Bu satıştan elde edilen gelir ise ortalama 5.4 milyon dolarlık net karı içeriyor. Zombies be Apes en önemli ve değerli Punk’lardan bir kısmını oluştursalar da koleksiyonların taban fiyatları 34.25 ETH olarak biliniyor. Bu miktar ise daha önce bu kadar yüksek değildi ve son haftada yükselerek 34.25 ETH’ye ulaştı.

Piyasa Çöküşünde Geride Olan NFT’ler Yükdeldi!

2021 senesi Mayıs ayında kripto para piyasasındaki çöküş ile birlikte ortaya çıkan karışıklıkta en ucuz Punk’lar 15 ETH’ye yakın fiyattan işlem görüyorlardı. Hemen ardından piyasa hareketlendiğinde CryptoPunks popülerliğini kısmen ortaya koyan ve Ethereum’daki en köklü NFT’ler arasından olduğunu belli eden tabloyu ortaya koydu. 10.000 Punk 2017 yılında ücretsiz olarak piyasaya sürülmüşken, şimdiler ise bunlar birer servet değerindeler. Her geçen gün artan fiyatlar ile değerleri de fırlıyor.

CrptoPunks bu hafta sonu NFT alanında dikkatleri üzerine çekerken diğer ödüllü parçalara olan talepler de yükselmeye devam ediyor. CyptoPunks tasarımcıları ve yaratıcıları,  LarvaLabs’ın NFT koleksiyonundaki Autoglyphs’in fiyatı Punks ile birlikte yükselişe geçiş yaptı. Verilere bakıldığında gerçekleştirilen son 4 satışın ortama 643.000 ile 707.000 dolar arasında gerçekleştiği görülüyor. Autoglyphs ilk olarak 0.2 ETH bağışları için satılmışlardı. Bugün ise projenin fiyatı ortalama 500 dolara kadar ulaştı. Üretkenlik ve sanat üzerine uygulamalar bu hafta NFT pazarı üzerinde popülerlik kazanmaya devam etti.

NFT adını verdiğimiz ve son hafta içinde değerleri oldukça yükselen parçalar, Ethereum’a sarılıp onları tokenize edebilen algoritma tarafından oluşturuluyor. Autoglyphs’in yanında üretkenliği ile en fazla öne çıkan projelerden biri Art Blocks olarak tarihe geçmiş durumda. Bu proje oldukça sevilen Chromie Squiggle koleksiyonu ile piyasaya çıkış yapan Snowfro da dahil olmak üzere pek çok varlığa ev sahipliği gerçekleştiriyor.

Yorum Yap