1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin
  3. Bu Model Bitcoin Fiyatında Keskin Düzeltmeye İşaret Ediyor

Bu Model Bitcoin Fiyatında Keskin Düzeltmeye İşaret Ediyor

Kripto para piyasalarının en büyük işlem hacmine sahip lider coini, Bitcoin (BTC) fiyatındaki gelişmeler yakından takip ediliyor. Rekor kırması beklenirken büyük bir düşüş yaşayan BTC hakkındaki veriler, vadeli işlemlerdeki pozisyonun 1 milyar doları aştıktan sonra keskin bir düzeltme modeline sahip olduğunu ortaya çıkarıyor…

featured

BitMeX türevlerinin diğer borsalar üzerinde egemen olduğu dönemde, şirket Temmuz 2019 tarihine kadar etkin bir şekilde piyasanın %50’sine sahipti. Bu yüzden kripto para yatırımcıları fonlama oranları da dahil olmak üzere BitMEX’e bağlı her göstergeyi yakından inceliyorlardı.

Açık pozisyon, piyasa katılımcıları tarafından tutulan toplam sözleşme sayısını ifade eder. Rakam arttıkça tasfiyelerin potansiyel boyutu da yükseliyor. 2 Ağustos tarihinde 1 milyar dolarlık vadeli işlem sözleşmelerinin yetersiz marjlar sebebiyle zorla kapatılmasının ardından piyasada 1.400 dolarlık çöküş yaşandı.

BitMEX’teki Açık Pozisyon Verileri

Her ne kadar sihirli bir sayı olarak görülmese de yatırımcılar için açık pozisyon 1 milyar dolara yaklaştıkça hissedilen korku artıyor. Bu durum bazı traderların BitMEX hayaleti olarak adlandırdığı bir olaya neden oluyor. Söz konusu durum 2019 yılının ikinci yarısında, açık pozisyonun 1 milyar dolar seviyesini aştığı yedi farklı durumda büyük Bitcoin fiyat düşüşleri meydana geldiğinde ortaya çıktı.

Yüksek açık pozisyona bağlı olarak algılana risk, dayanak varlığın ne kadar likit halinde olduğuna bağlıdır. 2019’un üçüncü çeyreği boyunca Bitcoin’in spot borsalardaki normal hacmi, günde ortalama 2,4 milyar dolar seviyelerindeydi. Bu sebeple Bitcoin (BTC) hacminin %42’lik payını oluşturan tek bir sözleşme epey büyük görünüyordu. Verilere göre 1 milyar dolara açık pozisyonun Temmuz ayından Eylül’e kadar olan fiyat düşüşleriyle aynı zamana denk geldiğine dair çok az şüphe var. Oyundaki kayda değer sayıda sözleşmenin yükseliş veya düşüş olarak değerlendirilemeyeceğini belirtmek gerekiyor.

2019’un İkinci Yarısı Düşüş Ağırlıklı

2019 yılının ikinci yarısı kripto para birimleri için oldukça zordu ve çoğu yatırımcı hatırlayacağı üzere Başkan Trump bile halka açık bir şekilde Bitcoin’e tepkisini gösterdi. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in kripto para sektörü için ek gözetim talep etmesi de bu süreçte yaşandı. 2020’de BitMEX, kalıcı ve sabit aylık vadeli işlemlerdeki toplam açık pozisyonun 25 Temmuz’da 1 milyar doları aştığı OKEx tarafından tahttan indirildi.

Güncel Piyasanın Riskleri Daha Az

Günümüzdeki veriler bakıldığında, vadeli işlemlerin açık pozisyonu 7,4 milyar dolara yükselmesine rağmen rakamın şu anda 3,5 milyar dolara ulaştığı spot borsalarda günlük ortalama hacim de arttı. Bu yüzden geçen yıldan farklı olarak 1 milyar dolarlık açık pozisyona sahip tek borsa, 2019 yılında olduğu gibi piyasaya etki ederek düşüşe neden olmuyor. Kripto piyasalar BitMEX hayaletinin gittiği ölçüde büyüdü ve gelişti.

BitMEX’in piyasa lideri olarak yerini alan Binance, CME, OKEx ve Bybit borsalarında vadeli işlemlerin açık payının yarısından fazlasını elinde tuttuğu biliniyor. Bu yüzden yatırımcıların 1 milyar dolarlık vadeli açık pozisyonu işaretini yakından takip etmesi gereklidir.

Yorum Yap