1. Anasayfa
 2. Kripto Manşet

Bu Rekorlar Altcoin Sezonunun Habercisi Mi?

Kripto para piyasalarındaki sert dalgalı hareketlerin ardından, ABD Hazine Bakanlığı görevi için en güçlü aday olan Janet Yellen’ın konuşmaları ile birlikte piyasalarda bir düşüş eğilimi gözlemlendi. Dün lider altcoin Ethereum’un (ETH) yeni rekorunu kırması ile birlikte, ETH dışında 9 farklı altcoin daha tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşırken, önde gelen altcoinlerden biri olan Litecoin’in (LTC) de önce yükselişe geçmesi heyecanlandırdı ve altcoin sezonunun başlıyor olmasına ilişkin tartışmaları yeniden gündeme getirdi ancak LTC de yaşanan düşüş hareketinden payını aldı.

Bu Rekorlar Altcoin Sezonunun Habercisi Mi?

Yaklaşık iki haftadır öngörülemez şekilde dalgalı hareketler kaydedilen kripto para piyasalarında, kripto para birimleri özellikle lider Bitcoin (BTC) ve lider altcoin Ethereum’a (ETH) paralel olarak hareketliliklerine devam etti. Bitcoin öncülüğünde başlayan geri çekilmeye katılan altcoinler, dün Bitcoin’in toparlanmaya başlayıp daha sonra durulması ile birlikte yükselişlerinin seyrini bozmadı ve piyasalarda yukarı yönlü hareketlilik devam etti. Bu hareketlilikte ise bu kez öncü lider altcoin Ethereum oldu. Bu yükseliş trendinde Ethereum tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşırken, beraberinde 9 altcoin daha tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmayı başardı. Piyasalarda yaşanan bu yukarı yönlü hareketliliğe, önde gelen altcoinlerden biri olan Litecoin (LTC) de katıldı ancak daha sonra ABD Hazine Bakanlığı için en güçlü aday olan Janet Yellen’ın konuşmaları ile birlikte Litecoin son 24 saatte kazandığı değerlerin bir kısmını geri verdi. Yellen’ın konuşması piyasalarda olumsuz bir eti yaratmış olmasına rağmen, birçok altcoinin rekor kırmış olması, altcoin sezonunun başlıyor olmasına ilişkin tartışmaları da yeniden gündeme getirdi.

Piyasalarda Dün Neler Yaşandı?

Kripto para piyasalarında, lider altcoin Ethereum’un yeni rekoruna ulaşması aslında beklenen bir hareketlilikti. Zira Ethereum, son 7 gün içinde ve son 24 saatte gösterdiği değer artışları ile 1.300 dolar seviyesinin üstünü test etmeye başlamış ve yükseliş eğiliminde olduğunu göstermişti. Ethereum’un tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı gün olan 19 Ocak 2021 tarihinde, 9 farklı altcoin daha tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Dünkü hareketlilikte dikkat çeken bir diğer altcoin ise Litecoin oldu. LTC son 24 saatteki hareketliliği ile 150 dolar seviyesindeki direnci aşarak 156 dolar seviyesine kadar yükseldi. 144 dolar seviyesinde başlayan bu ralli için yukarı yönlü belirlenen hedef 180 dolar iken LTC bir geri çekilme yaşayarak 150 dolar seviyelerinde tekrar dengelendi.

Hangi Altcoin Nerede Rekor Kırdı?

Dün rekor kıran altcoinler ve rekor fiyatlanma seviyeleri şöyle:

 • Ethereum (ETH) 1.438 dolar
 • FIX Token (FTT) 11,27 dolar
 • Aave (AAVE) 209 dolar
 • LTO Network (LTO) 0,273 dolar
 • Injective Protocol (INJ) 11,20 dolar
 • Alpha Finance (ALPHA) 0,649 dolar
 • ThorChain (RUNE) 2,05 dolar
 • Binance Coin (BNB) 47,21 dolar
 • TrueFi (TRU) 0,356 dolar
 • Huobi Token (HT) 5,91 dolar

Litecoin İçin Analistler Ne Dedi?

Dünkü hareketlilikte, ibresini önce yukarı yöne çeviren Litecoin (LTC) için analistler şimdiki kritik direnç bölgesinin 161 dolar seviyesi olduğunu ifade ediyor. Analistlere göre LTC bu seviye üzerinde bir kapanış gerçekleştirirse, yukarı yönlü hareketliliğine devam edebilir. Aşağı yönlü bir kırılmada ise analistlere göre LTC’de 145 dolar seviyesi destek noktası haline gelecek.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir