1. Anasayfa
  2. Döviz

Bugün Dolar Fiyatı Yükselecek Mi? 11 Ocak Pazartesi Döviz

Altın fiyatlarında da etkili olan dolar fiyatı, 11 Ocak Pazartesi günü yatırımcıların gündemindeki önemini koruyor. Hafta başında dolar, euro ve sterlin fiyatları yakından takip ediliyor. Güncel döviz kurlarında yaşanan hareketliliğin ne yönde olacağını merak eden yatırımcılar için 11 Ocak döviz kuru fiyatları haberimizde yer alıyor…

Bugün Dolar Fiyatı Yükselecek Mi? 11 Ocak Pazartesi Döviz

Geçtiğimiz hafta ABD’de yaşanan olaylar ve yoğun veri akışı, dolar fiyatında sert dalgalanmalar yaşanmasına sebep oldu. Dolar fiyatı geçen haftaki kapanıştan önce bir ara 7.25 TL’nin altını zorlasa da bu seviyede kalıcı olamadı. Dolar fiyatları hakkında analistlerin kritik olarak adlandırdığı 200 günlük hareketli ortalama olan 7.30 TL altını birkaç kere test eden dolar kuru, haftayı 7.35 TL üzerinde kapattı.

11 Ocak Pazartesi günü dolar fiyatlarına bakıldığında, bu hafta itibarıyla dolar endeksinde yükseliş olduğu görüldü. Dolar endeksinin uzun bir aradan sonra 90 puan üzerinde seyretmeye başlamasıyla birlikte dolar/TL paritesinde de yukarı yönlü hareketler başladı. Dolar bu pozitif hareketin ardından 7.40 TL seviyesinin üzerine çıktı.

11 Ocak Pazartesi Dolar Fiyatı

ABD’deki siyasi kargaşa ve tartışmaların devam ettiği bu dönemde dolar fiyatı, yatırımcıların da merakla takip ettiği konulardan biri oluyor. Ankara’da yapılacak yılın ilk kabine toplantısı da izlenirken veri akışında cari hesap ve çeyrek yıl işsizlik verileri öne çıkıyor. Dolar 11 Ocak Pazartesi günü itibarıyla şu seviyelerden işlem görüyor:

  • Dolar alış: 7,4593 TL
  • Dolar satış: 7,4675 TL

11 Ocak Pazartesi Euro Fiyatı

  • Euro alış: 9,0886 TL
  • Euro satış: 9,0999 TL

11 Ocak Pazartesi Sterlin Fiyatı

  • Sterlin alış: 10,0732 TL
  • Sterlin satış: 10,0966 TL

11 Ocak Pazartesi Dolar Fiyat Analizi ve Yorumları

Dolar endeksinin Cuma günüden itibaren yükselişini sürdürmesi, dolar fiyatları üzerinde belirleyici oldu. Günü 90 seviyesinin üzerinde tamamladıktan sonra, 3 gündür bu performansını koruyan dolar endeksiyle birlikte Türk Lirasının dolar karşısında ne fazla değer kaybeden ikinci gelişen ülke para birimi olduğu görüldü. Dolar endeksindeki güçlü görünüm akabinde gelişmekte olan ülke para birimlerinde satıcılı bir grafik izlendi. USD-TRY paritesinin geçen hafta 7.24 seviyesine kadar inen düşüş hareketi ile birlikte 200 günlük hareketli ortalamasının altına sarktığı görülmüştü.

Dolar kurunun Cuma günü girdiği yükseliş trendi ile birlikte 200 günlük ortalamasının yeniden üzerine çıkmış oldu. Geçen haftaki bu aşağı yönlü kırma girişiminin başarısız olmasıyla birlikte ibre yukarıya döndü. Analistlerin açıklamasına göre dolar – TL kurunda kısa vadede 7.33 TL ile 7.50 TL seviyeleri arasında bir hareket bekleniyor. Uzmanlar, aşağı yönlü hareketlerde 7.33 TL seviyesinin kırılması durumunda dolar fiyatında 7.25’li seviyelerin yeniden test edilebileceğini belirtiyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir