1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Buterin’den ETH2 Hakkında Kritik Açıklamalar!

Ethereum’u eleştiri oklarına tutan analistler, etkileyici bir fiyat rallisine rağmen ETH’nin yüksek işlem ücretlerinden ve teknik eksikliklerinden söz ediyorlar. Buterin ise bunlara yanıt veriyor.

Buterin’den ETH2 Hakkında Kritik Açıklamalar!

ETH, 2021 senesi içinde çarpıcı fiyat artışlarını kayda geçirdi. Buna rağmen ETH eleştirmenleri, Ethereum ağındaki yüksek işlem ücretlerinden, teknik zorluklardan ve ağ tıkanıklığından söz etmeye devam ediyorlar. Buterin ise eleştirilerin artması üzerine kendi görüşlerini açıklıyor. Ethereum’un mucidi olan Vilatik Buterin ETH 2.0’ın karşılaştığı zorluklara da değinmeyi ihmal etmiyor. Ağda sorunların olduğunu kabul eden geliştirici, asıl sorunun ise insanlarda olduğunu dile getirdi. Buterin’e göre, birçok insanın bahsettiği gibi yüksek teknik zorlukların Ethereum ağında yer almadığını açıkladı.

Buterin: Parite Sorunu Daha Önemli!

Ethereum’u sıklık eleştiren uzmanlar, Pow sistemden Pos konsensüse geçişin zorluklarından söz ediyorlar. Bu zorlukları sorguluyor ve ağda teknik problemlerinin olduğunu belirtiyorlar. Ancak Buterin, 2021 StartmeupHK Festivali’nde konulara ışık tuttu. Ethereum’un parite üzerinde karşılaştığı sorunların, teknik sorunlardan çok daha önemli olduğunu açıkladı. Buterin, bu projedeki en büyük sorunun insan faktörü olduğunu, ETH2’nin piyasaya sürümünün bu kadar uzamasının temel nedenin de bu olduğunu ifade etti.

Buterin: İç Ekipte Çatıma Var!

Buterin açıklamalarını gerçekleştirirken, projenin genişlemesini yavaşlatan belirli faktörler olduğunu dile getirdi. İç ekipte bazı çatışmaların var olduğunu bu yüzden kararların geç alındığını açıkladı. Güncelleme gecikmelerin teknik aksaklıklar veya zorluklardan kaynaklanmadığını belirtti. İlk başta, Ethereum’u inşa etmenin ortalama 3 ay süreceğini düşündüğünü, ardından ise 18 aylık bir sürecin içine giriş yapıldığını söyledi.

Hesaplar Bir Türlü Tutmuyor!

Buterin, 3 aylık hesaplanan sürenin 18 aya çıkma senaryosunun ETH2 için de geçerli olduğunu ifade etti. 1 yıl olarak tanımlanan Pos’a geçiş sürecinin, son hesaplamalara göre 6 yıla kadar uzadığını ve toplamda 7 senelik bir çalışmanın gerektiğini belirtti.

Eleştiriler Devam Etti!

Buterin’in konuya açıklık getiren ifadeleri gündeme sunması ardından, eleştirmenler ise görüşlerini değiştirmediler. Uzmanlar 7 senelik Pos’a geçiş sürecinin oldukça uzun olduğunu belirttiler. Diğer yandan akıllı sözleşmeler üzerinden ETH kilitleyen yatırımcı kitlesinin de bulunduğuna dikkat çektiler. Bu durum sadece projenin ilk ayağında açılan bölüm için geçerli. Tüm yatırımcı kitlesinin Pos modeline geçişi için ise henüz zaman olduğu açıklanıyor.

Eleştirilerine devam eden uzmanlar, Ethereum’un sorunun sadece madencilikle ilgili olmadığını, işlem ücretlerinin dengesiz olduğunu savundular. Cardano tarafından gündeme gelecek gelişmelerin ise ETH ile rekabet edebileceğini belirttiler.