1. Ana Sayfa
  2. Piyasalar

Buy Stop Ne Demektir?

Buy Stop nedir, neden yapılır? Buy Stop riskli midir? Buy Stop örneğini ve konu hakkında detayları yazımızda hazırladık. Buy Stop ile alakalı ayrıntılı bilgileri inceleyebilirsiniz.

Buy Stop Ne Demektir?

Buy stop, yatırım yaparken avantajlı olmayan fiyat üzerinden satın alım yapmaktır. Buy stop diğer bir ifade ile güncel fiyatın üstündeki bir fiyattan alım yapmış olmak anlamına gelir. Bu işlemi yaparken yatırımcı varlığın fiyatına bakar ve yüksek fiyatta olmasına rağmen alım emri tanımlar. Buy stop işlemde yatırımcının kararı ve grafik üzerinde gördüğü hareketlere yönelik yatığı tahminler ön pandadır.

Buy Stop Neden Yapılır?

Buy stop yapma sebebi, o anda yüksek fiyattan alım yapılmış olsa dahi, bir varlık için tahmini yapılan gelecek fiyat üzerinden satış yaparak kar elde edebilme şansının görülmesidir. Normal şartlarda bir yatırımcı daha düşük fiyatlardan alım yapmak ve görebileceği en yüksek fiyatta işlemi kapatmak ister. Buy stop’ta ise kişi piyasaya bakar ve fiyatın bir sonraki direnç noktasını kırdıktan sonra yapacağı alım işlemlerinden kar elde edilebileceğini düşünür. Bu fikre sahip olan yatırımcı pozisyonu kapatmak yerine buy stop’a alınmasını talep edip bir fiyat üzerinden emir verir. Tanımladığı fiyata ulaşan varlık ise buy stop aktifleştirilerek alınır.

Buy Stop Örneği

Buy stop’ın örneği, EUR/USD paritesinin anlık fiyatı olan 1.060 yerine direnç seviyesini kırdıktan sonra ulaşacağı 1.065 satın almak olarak gösterilir. Eğer bu paritenin gerçek fiyatı 1.060 olarak piyasada yer alıyorsa, yatırımcı grafiği incelediğinde fiyatın direnç seviyesini kırdıktan sonra hızlı bir artışa geçeceğini düşünüyorsa buy stop emir verir. Bu emri ise grafiğe bakarak gördüğü direnç fiyatı olan 1.065 üzerinden tanımlar. İlerleyen süreçte eğer parite bu rakama ulaşırsa alım işlemi üstündeki bekletme modu kaldırılıp, direk olarak bu direnç fiyatından alım yapılır.

Buy Stop Riskli Mi?

Buy stop’ın riski acemi yatırımcılar için varken, deneyimli yatırımcılar için bulunmamaktadır. Buy stop yatırımcının talebine göre gerçekleşen bir işlemdir. Yatırımcı bu işlemde direnç noktasının kırılması ardından yaptığı alımın kendisine değer kazandıracağını tahmin eder.

Bu konuda değer mi kazanılacağı yoksa kayıp mı yaşanacağa hakkında net bir bilgi paylaşmak mümkün değildir. Bu yüzden risk içerdiği görülür. Ancak başarılı bir yatırımcı eğer doğru fırsatı görüyorsa direnç noktasında yaptığı yüksek fiyatlı alım ardında da yeteri kadar yatırım kazancı elde eder. Acemi bir yatırımcı yanlış bir tahmin gerçekleştirmişse, fiyatın tekrar direnç noktası altına düşüşü halinde kayba uğrar. Buy stop yapılırken bu değişimlere bağlı olarak ilk aşamada grafik analizin yapılması ve direnç, destek noktalarının doğru tayin edilmesi önerilir.

Yorum Yap