1. Anasayfa
  2. Gümüş

CAATSA Gümüşü Nasıl Etkileyecek?

Altın ve gümüş fiyatları gelen CAATSA haberleri ile yükselişe geçti. Değerli madenlerdeki bu yükseliş hareketi haftanın son işlem gününde tekrar gevşemelerle düşüşe geçti fakat değerli maden fiyatları yine de haftayı yükseliş eğiliminde kapattı. Son günde altın ve gümüş fiyatlarında yaşanan dalgalanma ve akabinde yükseliş ile gerçekleşen kapanış sonrası ekonomi piyasaları uzmanı İslam Memiş, değerli maden fiyatları ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

CAATSA Gümüşü Nasıl Etkileyecek?

Değerli maden fiyatları, Aralık ayının ikinci işlem haftasında yaşanan gelişmelerle birlikte, dolar kurundan da destek alarak yükselişe geçti. Bu yükseliş haftanın son işlem gününde de devam etti ve ardından altın ve gümüş fiyatlarında, gün içinde azalmalar yaşandı. Fakat dalgalı grafik çizmeye devam eden altın ve gümüş, Cuma günü kapanış öncesi tekrar yükselerek haftayı yükseliş eğiliminde kapatmış oldu. Bu yükselişe ise en çok sebep olan şey ise CAATSA yaptırım tehditleri oldu. Bir diğer yandan beklenen AB Liderler Zirvesi’nden yaptırım kararı çıkmadı ve buna bağlı olarak altın ve gümüş fiyatları, tek kanattan gelen yaptırım tehditleri yükselişini tamamlamış oldu. Öte yandan bu haberler ile birlikte gelen yükseliş hareketleri, altın ve gümüş yatırımcılarında, değerli maden fiyatlarının gelecek dönemde nereye gidebileceği konusunda merak uyandırdı. Bu kapsamda gümüş yatırımcıları, uzmanlardan gelen yorum ve analizleri değerlendirmeye aldı. Ekonomi piyasaları uzmanı İslam Memiş de yatırımcılar ile altın ve gümüş fiyatlarındaki yükselişten sonra yorum ve analizlerini paylaştı. İslam Memiş, değerli madenlerin ilerleyen dönemlerde hangi seviyelere gelebileceği konusunda çarpıcı iddialarını paylaştı.

CAATSA Nedir, Gümüşü Nasıl Etkiler?

CAATSA son günlerde ABD yaptırım tehditleri sonrasında yeniden gündeme geldi ve birçok değerli varlık yatırımcısı, bu konuda neler yaşanabileceğini ve CAATSA’nın ne olduğunu merak etmeye başladı. CAATSA, İngilizce bir kısaltmadır ve ABD yasalarından biridir. “Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act” kelimelerinin kısaltımı olan CAATSA, “Amerika’nın Hasımları ile Yaptırım Aracılığı ile Mücadele Etme Yasası” anlamına gelir. ABD bu yasayı kullanarak, dünya ülkelerinden “hasım” olarak nitelediklerine dönem dönem bu yasayı kullanarak, ülkelerin ekonomilerini zayıflatmayı amaçlar. Bu doğrultuda CAATSA tehditleri ile geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye bir mesaj verildi ve bunun etkisi ile ekonomi piyasalarında bir endişe oluştu. Endişe ile beraber her zaman olduğu gibi vatandaşlar, güvenli liman olarak gördüğü altın ve gümüşe yöneldi. Bu da değerli metallerdeki talebi artırdı ve haliyle gümüş fiyatlarında artış gerçekleşti.

Memiş Altın Alamayanlara Gümüş Önerdi

CAATSA tehditleri sonrasında yükseliş eğilimine giren altın ve gümüş fiyatlarına ilişkin, ekonomi piyasaları uzmanı İslam Memiş çeşitli analizlerde ve tavsiyelerde bulundu. Memiş, Pazartesi gününden itibaren gram altın fiyatının 480 TL seviyesine çıkabileceğini ve ilerleyen günlerde de 495 TL seviyesine ilerleyebileceğini iddia etti. Bu bağlamda yatırımcılara altın yatırım tavsiyesinde bulunan İslam Memiş, altının pahalı gelmesi halinde yatırımcıların gümüşü tercih edebileceğini söyledi.

Memiş: “Gümüş 10 TL Olunca…”

İslam Memiş, yatırımcılara gümüş tavsiyesinde bulunurken kinayeli bir dil kullandı. Zaman zaman yaptığı çarpıcı açıklamalar ile gündeme gelen İslam Memiş, Pazartesiden sonra altının yükseleceğini ve yatırımcıların gümüş tercih etmesinin mantıklı olabileceğini; “Çevrenizde ‘altın çok yükseldi alamıyoruz’ diyerek döviz almaya kalkan olursa ‘Gümüş al’ diyerek onları uyarın. Böylece onlara güzellik yapmış olursunuz. Kabul etmezlerse uğraşmayın, sonra gümüş 10 TL olunca zaten koşa koşa yanınıza gelirler.” sözleri ile dile getirdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir