1. Anasayfa
  2. Coin Gündemi

Cardano (ADA) Artık XRP’nin Önünde!

Kripto para piyasalarında ilginin büyük kısmı lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ve lider altcoin Ethereum (ETH) üzerindeyken, bu hareketliliklerde gösterdiği yükseliş performansıyla Cardano (ADA) bu ilgiyi kendi üzerine çekmeyi başardı. 2017 yılında piyasalara sürülen ve merkezi olmayan finans (DeFi) sektöründe daha güçlü bir konuma gelmeyi hedefleyen ADA, tarihinde ilk kez piyasa değeri bakımından Ripple’ı (XRP) geçmeyi başardı.

Cardano (ADA) Artık XRP’nin Önünde!

Kripto para piyasalarında, 2020 yılı genel tabloda oldukça hareketli geçti ancak asıl hareketlilik geçtiğimiz yılın son çeyreğinde başladı. Yukarı yönlü bir hareketliliğin başladığı kripto para piyasalarında, lider Bitcoin (BTC) yılın son çeyreğinde, hatta son ayında sürekli olarak rekor tazeleyince ilgi ve beklentiler de Bitcoin üzerinde yoğunlaştı. Bitcoin bu muazzam yükselişini 2021 yılının ilk günlerinde de devam ettirdi ancak Ocak ayını nispeten durgun geçirdi. Bitcoin’in durulmasıyla birlikte gözler lider altcoin Ethereum’a (ETH) çevrildi ve Ethereum da Bitcoin’den geri kalmayarak Ocak ayının sonlarında rekorunu tazeledi. Geride kalan Ocak ayının ardından, piyasalar Şubat ayına da hızlı bir giriş yaptı ve Şubat ayının ilk haftasında piyasalarda büyük hreketlilikler yaşandı. Bu hareketliliklerde Ethereum iki kez tüm zamanların en yüksek seviyesini güncelledi. Öte yandan Bitcoin rekorunu tazelemese de 40 bin doları yeniden test etmeyi başardı. Ancak daha sonra Bitcoin ve birçok kripto para birimi düşüşe geçti. Bu düşüş tablosunda ise Cardano (ADA) gösterdiği yükselişler ile dikkatleri çekmeyi başardı.

Kızıl Piyasalarda, ADA Yükselişte

Şubat ayının ilk haftasındaki yükselişlerin ardından, hafta arasında kripto para piyasalarında lider Bitcoin’in öncülüğünde bir düşüş eğilimi gözlemlenmeye başladı. Fiyatların gerilemeye başladığı tabloda, Cardano gösterdiği yükselişler ile dikkat çekti. Son 24 saat içinde %25’ten daha fazla değer kazanan Cardano’nun piyasa değeri de 21,6 milyar dolara ulaştı. Bununla birlikte, 2017 yılında piyasalara sürülen Cardano, tarihinde ilk kez Ripple’ı (XRP) geride bırakmayı başardı ve piyasa değeri bakımından en büyük dördüncü kripto para birimi olmayı başardı.

ADA Tarihinde İlk Kez XRP’nin Önünde

Cardano son 24 saat içinde %25’ten daha fazla değer kazanmış olsa da bu yükseliş aslında yaklaşık bir haftadır devam ediyor. Zira ADA, son 7 gün içinde %90’dan daha fazla değer kazanarak neredeyse fiyatını ikiye katlamayı başardı. CoinGecko’dan alınan verilere göre,  piyasa değeri 21,6 milyar dolara ulaşan ADA, böylece piyasa değeri 19,9 milyar dolar olan XRP’yi solladı ve listede dördüncü sıraya yerleşti.

ADA Fiyatına Mary Hard Forkunun Etkisi

Cardona 2017 yılında piyasaya sürüldü ve DeFi sektöründe güçlü bir ekosistem oluşturması, bu alanda lider kripto varlıklardan biri olması amaçlandı. Bununla birlikte ADA ağına eklenen Mary isimli hard fork, 3 Şubat gününde başarıyla faaliyete girdi. Mary hard forkuna kadar, 2 Şubat tarihinde ADA fiyatı 0,30 dolar civarındaydı ve Mary forkuna az bir zaman kala fiyat 0,40 doları aştı. Mary fork güncellemesi ile birlikte ADA fiyatı 0,68 dolara kadar ulaştı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir