1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Cardano (ADA) Nedir? Nasıl Çalışıyor?

Cardano nedir? ADA koduyla kripto para borsalarında yerini alan Cardano hakkında merak ettiğiniz detayları yazımızda hazırladık. Cardano nasıl çalışır? ADA güvenilir mi? Cardano nasıl alınır ve satılır? Cardano hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı yazımızdan tüm ayrıntıları inceleyerek bilgi alabilirsiniz.

Cardano (ADA) Nedir? Nasıl Çalışıyor?

ADA akıllı kontratlar için açık kaynak kodlu blok zincir platformu olarak biliniyor. ADA ismini adını 19. yüzyılda yaşayan ilk bilgisayar programcısı ve matematikçi olan Ada Lovelace’ten almıştır. Bu platform ilk olarak 2015 senesinde geliştirilmeye başlamıştır. 2017 senesinde Ethereum ve Bit Shares’in kurucu ortaklarından olan Charles Hoskinson tarafından hayata geçirilen bu uygulama, İsviçre merkezlidir. Merkezden bağımsız olan bu sistem üç kuruluş tarafından desteklenmektedir. Cardano vaktı geliştirme ve tasarlama aşamasında yer almaktadır. IOHK ise ticari boyutunu destekler. İş kolu Emurgo olmak üzere toplamda üç kuruluşun desteğini almaya başarmıştır. Cardano Haskell programlama dilinde programlanmıştır.

Cardano Nasıl Çalışıyor?

Cardano çalışma sistemi Ourobroros Proof of Stake yani hisse kanıtı konsensüs mekanizmasını kullanmaktadır. Bu mekanizmanın çalışma ayrıntıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Mekanizma zaman dilimleri yani time slot ve devre yani epoch olmak üzere iki parçaya ayrılmaktadır.
  • Devrelerin her biri Cardano blok zincirinde blokları yaratmak ve doğrulamakla görevlidir. Bu görev slot lideri tarafından yönetilmektedir.
  • Bir slor bir devrede blokların yüzde 50 ya da daha fazlasını üretmekle görevlidir. Eğer bu durum olmazsa, sıra bir sonraki slot liderine geçer.
  • Bloklardaki işlemler slot liderlerinin üretiminden sonra paylara dağılır ve dağılım input endorser yani girdi doğrulayıcıları tarafından onaylanır. Bir devrede birden fazla onaylayıcı olabilir.

Cardano Güvenilir mi?

Cardano güvenilirliği katmanlı mimari ile sunulmaktadır. ADA platformun içinde yerleşim katmanı üzerinde yer alıyor. ADA katmanı Bitcoin ile ortak noktalara sahiptir ve işlemelrin kaydı tutulur. Ethereum’a benzer hesaplama katmanı farklı kavramlara odaklanmaktadır. İşlevsel olmayan gereksinimlere de odaklanılmaktadır. Ölçeklenebilir olmak ve sürdürülebilir olmak bunlardan ikisidir. Toplam ADA üretim miktarı 45 milyardır. Yaklaşık 31 milyarının dolaşımda olduğu bilinmektedir. 26 milyarı ICO ile satılmış ve piyasaya sürülmüştür.

Cardano Nasıl Satılır?

Cardano satışı yapmak için kripto para birimleri aracısı olan sitelere üye olabilirsiniz. Mobil uygulamalar ve web siteleri aracılığı ile satış yapılabilir. ADA alıp satmak için üyelik gerektiren siteler ücretsizdir. Anlaşmalı bankalar aracılığı ile havale TL gönderdikten sonra ADA satın alırsınız. Aldığınız ADA’ları mobil cihazlarda saklayabilirsiniz.

Yorum Yap