1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Cardano (ADA) Yükselişindeki Etkenler Neler?

Kripto para sektöründe son günlerde yaşanan yüksek dalgalı hareketler ışığında, piyasalarda gözler özellikle lider kripto para birimi Bitcoin’e (BTC) ve lider altcoin Ethereum’a (ETH) çevrildi. Piyasalara yön veren bu iki kripto varlığın gölgesinde ise Cardano (ADA) yeni ayın ilk iki gününde %20’den daha fazla değer kazanmayı başardı. Aylık performansta ise ADA fiyatı neredeyse ikiye katlandı. ADA’daki bu yükselişin arkasında ne bulunuyor?

Cardano (ADA) Yükselişindeki Etkenler Neler?

Kripto para piyasalarında, son haftalarda büyük bir durgunluk sektöre hakimdi. Bitcoin’in (BTC) dar fiyat aralığında volatilite yaşaması ve Ethereum’un (ETH) tüm zamanların en yüksek seviyesini gördükten sonra bir türlü yeniden yükselişe geçememesi gibi etkenler ile piyasalarda etkisini gösteren sakinlik, daha sonra geçtiğimiz haftanın sonlarında ve yeni haftanın başlarında yerini büyük hareketliliklere bıraktı. Geçtiğimiz hafta Bitcoin, 32 bin dolar seviyelerinden gün içinde hızla yükselişe geçerek birkaç saat içinde değerini 38 bin dolara kadar taşımayı başardı. Bitcoin’in geçtiğimiz hafta bu hareketliliğine nispeten kayıtsız kalan Ethereum, bu tepkisini geç de olsa bugün verdi ve uzun bir bekleyişten sonra yeniden 1.400 dolar seviyesinin üzerine çıkmayı başardı. Piyasaları kontrol altında tutan bu iki kripto varlığın gölgesindeyse, önde gelen altcoinlerden Cardano (ADA) sadece Şubat ayının ilk iki gününde %20’den daha fazla değer kazandı. Öte yandan aylık bazda ise ADA fiyatını yaklaşık iki katına çıkarmayı başardı. ADA’daki bu hızlı yükselişin arkasında ne bulunuyor?

ADA Yükselişinin İki Temel Etkeni Bulunuyor

Piyasa değeri bakımından en büyük kripto para birimleri listesinde 5 milyar doların üzerindeki piyasa değeri ile 6. sırada bulunan Cardano’nun, Şubat ayının gelmesiyle birlikte gösterdiği bu yükselişin arkasında temelde iki büyük etken ve bir de yan etken bulunuyor. 2021 yılına çok iyi bir başlangıç yapan ADA, Ocak ayı boyunca birçok kez iyileştirme yaşadı. Bu gelişmeler olurken de kurumsal yatırımcıların ilgisi ADA’ya kaymaya başladı. Fakat ADA fiyatı üzerinde en çok da merkeziyetsizlik vaadi ve Grayscale haberi etkili oldu.

Yükselişin İlk Etkeni: IOHK Çalışmaları

Cardano geliştirici ekibi, 2021 yılının başlarında ADA’yı daha merkeziyetsiz bir yapıya kavuşturmak için kolları sıvadı. Geliştiriciler, aslında bu çalışmaları geçtiğimiz yıl Temmuz ayında başlatmıştı. Çalışmaların ilk aşamasında Shelley dönemine geçildi ve staking işlemleri başladı. Bu adımla birlikte alınan kararda, ağda bulunan tüm blokların IOHK Foundation liderliğinde üretime geçişi onaylandı. Çalışmaların amacı, ADA’yı daha merkeziyetsiz bir yapıya kavuşturmaktı. IOHK kurucusu Charles Hoskinson, 28 Ocak tarihinde, çalışmaların neredeyse tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.

Yükselişte İkinci Etken: Grayscale

IOHK Foundation öncülüğünde yapılan bu teknik çalışmalar ve iyileştirme adımları, yatırımcılar kanadında ADA için meyvelerini vermeye başladı ve dünyanın en büyük kripto varlık yöneticisi konumunda bulunan Grayscale şirketi de bu duruma kayıtsız kalmadı. Grayscale yaptığı açıklamada ADA için özel bir fon oluşturabileceklerini belirtti. Ayrıca Grayscale’in söz konusu fon başvurusunda Uniswap (UNI), Aave, Monero, Cosmos, EOS ve Polkadot (DOT) gibi kripto varlıklar için de özel fon oluşturulabileceğini ifade etti.

Yorum Yap