1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Cardano CEO’sundan Çok Önemli Açıklamalar

Geçtiğimiz haftalarda gösterdiği değer artışları ile piyasa değeri bakımından en büyük 3. kripto para birimi konumuna kadar ulaşan Cardano (ADA), her ne kadar şimdilerde bu listede 6. sırada bulunuyor olsa da lider altcoin Ethereum’a (ETH) rakip olan altcoinlerden biri olduğunu kanıtlamayı başardı. Son dönemlerin en popüler kripto para birimlerinden biri olan Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, bu popülarite sonrasında önemli açıklamalarda bulundu.

Cardano CEO’sundan Çok Önemli Açıklamalar

Kripto para piyasalarında, geçtiğimiz yılın Aralık ayında lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) öncülüğünde başlayan büyük rallide neredeyse tüm altcoinler rekor fiyatlarına doğru tırmanışa geçti. Bu rallide o dönemlerde piyasa değeri bakımından en büyük on kripto para birimi arasında bir rekabet bulunuyordu ve SEC davası öncesinde Ripple (XRP), Tether (USDT) ile üçüncülük mücadelesi veriyordu. Ancak XRP’nin davadan dolayı hızla değer kaybetmesi, buna paralel olarak Tether’in de piyasa değerinde kayıplar yaşaması ile birlikte ralli sürecinde Cardano (ADA) listede 3. sıraya kadar çıkmayı başardı. XRP ile Tether arasındaki üçüncülük mücadelesi, bu gelişmeden sonra Cardano, Polkadot (DOT) ve Binance Coin (BNB) arasında yaşanmaya başladı. ADA, ralli sürecinde yakaladığı değer artışlarını geri verince, yatırımcılar da Cardano kurucusu Charles Hoskinson’a tepki göstermeye başladı. Gelen tepkiler ve artan popülarite üzerine Hoskinson, önemli açıklamalarda bulundu.

Güncelleme Sonrası Düşen Fiyattan Dolayı Yatırımcılar Endişeli

Cardano piyasaya sürüldükten sonra uzun bir süre alt sıralarda yer edinebilmişti ancak 2021 rallisinde atak yaparak üçüncü sıraya kadar yükselmeyi başardı. Daha sonra gelen Mary güncellemesi ile ADA fiyatını 1,50 dolar seviyesine kadar çıkararak tüm zamanların rekorunu kırdı ancak bu aşamadan sonra değer kayıpları yaşayarak 1,10 dolar seviyesine kadar tekrar geriledi. ADA fiyatında yaşanan düşüşler yatırımcılarda bir endişe oluşturunca, bu endişeler Charles Hoskinson’a tepki olarak geri döndü. ADA son 24 saat içinde %1,7 oranında düşüş yaşadı ve yazım sırasında 1,06 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Hoskinson ETH Ağından ADA Ağına 100’den Fazla Şirketin Geçtiğini Duyurdu

ADA fiyatında yaşanan düşüşlerden dolayı ADA yatırımcılarının yanı sıra Ethereum (ETH) yatırımcıları ve ETH geliştiricileri, ADA ağının aktif bir şekilde kripto para projelerine ev sahipliği yapamadığı gerekçesi ile ünlü CEO’yu eleştiriyordu. Ancak ADA ağına Mary güncellemesi gelince, bu durum ortadan kalktı ve bunun üzerine Hoskinson, ADA ağında da artık tıpkı ETH ağındaki gibi merkezi olmayan projelerin hayata geçtiğini vurguladı ve bununla da yetinmeyerek bununla ilgili sayı dahi verdi. Hoskinson, Bloomberg röportajında şu anda 100’den çok şirketin ETH ağından ADA ağına geçmek için görüşmelere başladığını ifade etti.

CEO’nun Hedefinde Blockchain İle Yönetilen Ülkeler Var

Güncelleme sonrası, ETH ağından ADA ağına geçiş, ADA kullanımını da artıracaktır ve ADA kullanımındaki artışa bağlı olarak ADA fiyatında da buna bağlı olarak artış yaşanması bekleniyor. Öte yandan uzun bir süredir eleştirilen biri konu olan ETH ağındaki sıkışıklık hala çözülebilmiş değil ve geliştiriciler yeni ağ arayışını sürdürüyor. Hoskinson da ADA ağındaki güncellemeler sonrası sadece DeFi sektörüne değil, daha birçok farklı sektöre daha girmek istediklerini belirtti. Hoskinson, hedeflerinin ilerleyen yıllarda ülkelerin doğrudan Blockchain üzerinden yönetilebilmesi olduğunu dile getirdi.