1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

Cardano Yeni Adımını Açıklarken, ETH Düşüşte!

Kripto para piyasasındaki inovasyon alanında yaşanan gelişmelere, Cardano ve Ethereum arasındaki rekabet değer katıyor. Cardano ise ARGE ve inovasyon alanında Cardanoyu bir adım öne taşıyacak yeni projesini açıkladı. Bu sırada ise ETH fiyatı düşüş içindeydi.

Cardano Yeni Adımını Açıklarken, ETH Düşüşte!

19 Haziran’ın ilk saatlerinde kripto para sektörü gündemine Cardano projesinin yeni çalışması hakkında bilgiler girdi. Kripto para piyasasında ARGE ve inovasyon alanındaki gelişmeleri tetikleyen Cardano ve ETH mücadelesi, bu kez yeni bir çalışmanın ortaya çıkmasına neden oldu. Cardano ağına ilişkin yeni IOHK projesi hakkında bilgiler 19 Haziranın ilk saatlerinde gündemi meşgul ederken Ethereum fiyatları ise %5.38 değer kaybı içindeydi. Bu sabaha saatler 09:39 olduğunda ise ETH, %4.19 değer kaybıyla 2.237 dolar seviyesinde.

Kripto Sektörün İnovasyon Öncüleri ADA ve ETH!

Piyasalarda rekabet koşullarının önde yer almasında rol oynayan en büyük faktör, piyasalara giriş ve çıkışların serbest olması. Mobilete olarak isimlendirilen bu kavramın en etkili olduğu piyasa ise kripto para piyasası olarak biliniyor. Kripto para piyasasına bakıldığında yeterli avantajı ve teknolojik özellikleri sunmayan altcoinler fiyat erimesi ardından yok olurken, ARGE ve inovasyon çalışmalarına sahip altcoinler ile adlarından söz ettiriyorlar. Diğer yandan elde ettikleri sıcak para ile yeni güncelleme çalışmalarına yöneliyorlar.

Kripto para piyasasında takdire şayan olan inovasyon ve ARGE çalışmalarını yapan iki proje ise Cardano ve Ethereum projeleri olarak biliniyor. Birden fazla hard fork ve soft fork ile hem Cardano hem de Ethereum ağları Blockchain’lerini sürekli olarak güncelleme ve dinamiği yakalama yoluna gidiyorlar. Daha ekonomik, güvenli, hızlı, ilgi çekici bir projeyi var etmeye çalışıyorlar.

ETH ve Cardano Rekabetine Yönelik Karşılaştırma

Ethereum ve Cardano arasındaki rekabet ele alındığında Ethereum’un DeFi, Dex, Dapps, akıllı sözleşmeler ve non-fungible token teknolojileri ile bu rekabette yer aldığı görülüyor. Cardano ise bu yarışta analistlerce de güçlü bulunan bir aktör olmaya devam ediyor. Özelliklede Erhereum’un hız problemlerine meydan okuyan Pos konsensüs ile geleceğin Blocchain ağlarını inşa ediyor.

Rekabetin yüksek bir çıtaya ulaştığı Haziran ayında her iki projede stablecoinler ile ilgili çalışmalara yönelme amacında. Blockchain teknolojisi üzerinden işleme girebilen stable coilerinler, diğer kripto para birimlerinden farklı olarak belirli para birimlerine sabitler. Piyasada ilk akla gelen stablecoin ise Tether USDT Coin olarak gösteriliyor.

Cardano, Tether’e Rakip IOHK Projesine Yöneliyor!

Tether, Ethereum ilk sırada yer almak üzere Cardano’nunda aralarında yer aldığı birçok blok zincir projesi üzerinden işlem görüyor. Cardano ise kendisini bir adım öne taşıyacak olan ve Tether’e ek olarak kullanılabilecek IOHK adlı stablecoin projesine adım atıyor.

Stablecoinler sabit döviz kuru akla getirilerek yorumlandığında, sabit kurda rezervlerin geniş miktarda tutulması gerektiği belirtilir. Bu sayede kur, tercih edilen seviyede sabit tutulur. Geleneksel anlamda bir açıklama yapıldığında, eğer bir döviz şoku gündeme gelirse, merkez bankaları piyasaya döviz sürer ve kurları sabit tutmaya çalışırlar. Rezervlerde tükenme oluşursa devalüasyon yaşanır.

IOHK ise yukarıdaki mantıktan yararlanılarak piyasaya sürülen her bir stablecoin için teminat olarak gösterilebilecek bir varlık olacak. Cardanonun tercih ettiği bu mantıkla, IOHK arzı ve talebi, piyasadaki arz ve talebe göre artacak veya azalacak. Bu şekilde çok daha güvenli bir stablecoin’i yatırımcılar ile buluşturmak amaçlanıyor.

Eğer IOHK teminatı olarak ayrılan fonlar, güçlü bir alanda biriktirilirse, Tether’e karşı daha güçlü bir alternatife sahip olunabilecek. Bu durum ise analistlere göre, Cardanonun IOHK projesi üzerinden sadece Tether kullanan Ethereum’a göre daha güçlü olmasını sağlayabilir.

İki Rekabetçi Coin’de 19 Haziran Fiyat Hareketleri

Rekabetin hızla devam ettiği Cardano ve Ethereum’un 19 Haziranda sahip oldukları fiyat pozisyonuna baktığımız ise ETH’nin ve ADA Coin’in aynı anda değer kaybında olduklarını görüyoruz. 19 Haziranın ilk saatlerinde Cardano Coin 1.41 dolarlık fiyatı ile %4.08 oranında değer kaybını tabloya aldı. Ethereum ise aynı dakikalarda %5.81 oranında değer kaybı üzerinden 2.215 dolar seviyesinden işlem gördü. Bugün saatler 09:43 olduğunda ise ADA Coin 1.44 dolarlık fiyatı ile %2.88 değer kaybında.

Cardano Coin geride bıraktığımız son 24 saatlik sürede en yüksek 1.49 dolar seviyesinden, en düşük 1.38 dolar seviyesinden işlem gördü. Ethereum geride kalan son 24 saatte en yüksek fiyat değerini 2.337 dolar olarak, en düşük fiyatı ise 2.147 dolar olarak kayda geçirdi. Ethereum geride bıraktığımı son 7 günlük sürede ise en yüksek 2.993 dolar seviyesinden işlem görerek 3 bin dolar seviyesine en yakın noktalardan birini test etti.

19 Haziranda saatler 09:32’yi gösterdiğinde ise ADA Coin, 1.43 dolarlık fiyatıyla, %3.24 değer kaybını tabloya aldı. Ethereum aynı dakikalarda, 2.240 dolarlık fiyatıyla, %3.91 değer kaybı içinde yer aldı. Cardano Coin ve ETH kripto para birimlerinin her iki içinde sabah saatlerinde değer düşüş yönündeki fiyat düzeltmesi etkili. Bu durumda ise son iki gün içinde yine etkili bir dalgalanmaya yaşayan ve 35.677 dolar bandına kadar bugün inin yapan BTC’nin etkisi büyük.

Rekabette ETH’den Son Yükseltme Hamlesi!

Cardano ve ADA Coin rekabetinde gündeme bugün yansıyan diğer bir konu ise Buterin tarafından gelen güncellenme haberleri. Buterin, ETH EIP-1559 güncellemesinin son ayağı içine girildiğini açıkladı. Bu güncelleme test ağlarında başarı elde ederse ETH işlem ücretlerinde bir düşüş olacak ve blok kapasiteleri daha iyi kullanılarak hız yükseltilebilecek.

Yorum Yap