1. Anasayfa
  2. Coin Gündemi

Cardano Yıl Sonunda 10 Dolar Olur Mu?

Kripto para piyasalarında her ne kadar tüm gözler ve beklentiler lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) üzerinde gibi görünse de önde gelen altcoinler arasında da büyük bir rekabet var ve bu alanda lider konumda Ethereum (ETH) bulunuyor. Ancak Ethereum ekosisteminden ayrılan Charles Hoskinson’un kurduğu Cardano (ADA) da bu mücadelede gösterdiği yükselişler ile beklentileri artırmayı başardı. Birçok yatırımcı ve bazı analistler Cardano’nun, 2021 sonuna kadar 10 dolar fiyatına kadar yükseliş gösterebileceğini düşünüyor.

Cardano Yıl Sonunda 10 Dolar Olur Mu?

Kripto para piyasalarında, önde gelen altcoinler arasında zaman zaman çok çetin mücadeleler yaşanabiliyor. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 1 trilyon doların üzerindeki piyasa değeri ve günlük 44 milyar dolarlık hacmi ile piyasalardaki lider konumunu korurken, altcoinler arasında bu konumda 234,5 milyar dolarlık piyasa değeri ve 25,8 milyar dolarlık işlem hacmi ile Ethereum (ETH) bulunuyor. Ancak Ethereum’a rakip olarak gösterilen bazı altcoinler arasındaki mücadeleler neticesinde, bu altcoinlerin Ethereum’u geçip geçemeyeceği tartışmaları da zaman zaman gündeme gelebiliyor. Bu alanda özellikle son dönemlerde Cardano (ADA), Binance Coin (BNB) ve Polkadot (DOT) arasında sıkı bir rekabet yaşandığı görülüyor. Son dönemlerdeki çıkışları ile piyasa değeri bakımından bir dönem 4. sıraya kadar yükselmeyi başaran Cardano’nun, bu yılın sonuna kadar 10 dolar seviyesine kadar yükseleceğini düşünen birçok yatırımcı ve analist bulunuyor. Ethereum’un kurucu ortaklarından Charles Hoskinson’un kurduğu Cardano, bu yıl Ethereum’dan daha iyi bir performans gösterebilecek mi?

ADA Beklentileri

Kripto para piyasalarında, yatırımcıların yükseliş beklentilerini görmek adına çeşitli platformlarda zaman zaman anketler yapılıyor. Yapılan bu anket ve ortaya koyulan bazı raporlara göre birçok yatırımcının ve bazı analistlerin ADA’da çok ciddi yükseliş yaşanacağını beklediği görülüyor. Hatta öyle ki ortaya koyulan bazı beklenti verilerinde ADA’nın Bitcoin ve Ethereum’dan çok daha iyi performans ortaya koyacağı düşünülüyor. Bu beklentiler devam ederken, ADA 1 doların üzerindeki seyrini koruyor ve ADA Şubat ayındaki sert yükselişler ile 1,48 dolarda tüm zamanların rekorunu kırmıştı.

ADA Güncel Konumu

Yazım sırasında ADA 1,18 dolar seviyesinde işlem görüyor ve son 24 saatte %0,1 oranında yükseliş elde etti. 38 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olan ADA, Şubat ayındaki fiyat rekoru ile birlikte piyasa değeri bakımından 4. sıraya kadar yükselmişti. O dönemde Cardano’nun piyasa değeri de 45 milyar dolara kadar ulaşmıştı. Güncel verilerde ise ADA, listede 6. sırada bulunuyor.

ADA’nın Muazzam Yükselişini Beklemeyenler Vardı

Birçok kişi şimdilerde ADA’dan bir yükseliş bekliyor ancak Şubat ayında gelen muazzam yükseliş öncesinde bazı isimler ADA’nın böyle bir performans göstereceğini beklemiyordu. Voyager CEO’su Steve Ehrlich, son günlerde gündeme gelen ADA yükseliş beklentileri sonrasında ADA’nın Bitcoin’den daha iyi performans göstereceğinin beklenmedik olduğunu savundu. Tartışmalar ve fikirler gündeme gelmeye devam ederken, yılsonunda ADA’nın 10 dolar bandına gelip gelmeyeceği merak ediliyor.