1. Anasayfa
  2. Coin Gündemi

Cardano Yükselmeye Devam Ediyor

Kripto para piyasalarında boğa sezonu görüldüğünde, gözler haliyle lider kripto para birimi Bitcoin’e (BTC) çevriliyor ancak Bitcoin böyle zamanlarda yukarı yönlü fiyat hareketliliği yaşarken, onunla birlikte bazı altcoinler de dikkat çeken yükselişler sergiliyor. Şimdilerde Bitcoin, son yükselişinin ardından bir önceki rekor seviyesinde konsolidasyon yaşıyor ve Bitcoin’in durağan döneminde Cardano (ADA) gösterdiği yükselişler ile dikkatleri çekmeyi başarıyor.

Cardano Yükselmeye Devam Ediyor

Kripto para piyasalarında, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) yükselişe geçtiğinde, neredeyse tüm altcoinler de onu takiben yukarı yönlü hareketlilik sergiliyor ve bunun en net örneği geçtiğimiz hafta bir kez daha görüldü. Bitcoin, Mart ayının ikinci haftasında yükseliş sinyalleri verdikten sonra hafta arasında rekorunu 61 bin 800 dolara kadar çıkarmayı başardı, Bitcoin rekorunu kırarken yine neredeyse tüm altcoinler de yükselişe geçti. Bu yükselişlerden sonra Bitcoin Pazartesi ve Salı günü fiyat düzeltmeleri yaşadı ve ardından bir miktar toparlanarak konsolidasyon sürecine girdi. Önce yükselip ardından konsolide olmaya başlayan Bitcoin, böylece diğer altcoinlerin de önünü açmış oldu. Yükseliş hareketlerinin görüldüğü haftalarda bazı altcoinler gösterdiği performanslar ile diğer altcoinlerden ayrılmayı başarıyor ve geçtiğimiz haftalarda bunu Binance Coin (BNB) başarmıştı. Şimdilerde ise gösterdiği yükselişler ile dikkat çeken bir başka altcoin Cardano (ADA) oldu. ADA fiyatı 1 dolar direncindeki durağan dönemin ardından yükselişe geçti ve 1,20 dolar direncini kırmayı başardı.

ADA Yükselişte, Hedef 1,5 Dolar

Kripto para piyasasında lider altcoin Ethereum (ETH), diğer altcoinlere öncülük etme konusunda Bitcoin’e paralel olarak hareket ediyor. Ethereum’a rakip olan bazı altcoinler de bu hareketliliklerde hem Ethereum’u takip eden hem de onunla mücadele içine giren fiyat hareketlilikleri sergileyebiliyor. Ethereum’un kurucu ortaklarından Charles Hoskinson’un geliştirdiği Cardano da bu altcoinlerden biri ve ADA şimdilerde gösterdiği performansla dikkatleri çekmeyi başardı. 1 dolar seviyesinin ardından 1,20 dolar seviyesindeki direnci kırmayı başaran ADA, 1,5 dolar seviyesine doğru yükselişini sürdürüyor.

ADA Fiyatı Neden Artıyor?

Cardano fiyatının son haftada yükselişe geçmesinin arkasında birçok farklı etken olabilir ancak onun gözle görülür yükselişinin arkasındaki en büyük etken, Coinbase Pro tarafından duyurulan listeleme haberi. IOHK CEO’su Charles Horkinson da bu konuyla ilgili olarak çeşitli açıklamalarda bulundu ve Coinbase Pro tarafından listelenmenin bir ayrıcalık olduğunu ifade etti. Coinbase dünyanın en büyük kripto para borsaları arasında bulunuyor ve Coinbase Pro da sadece kurumsal yatırımcılara hizmet vererek, çok az sayıda kripto para birimini listeliyor.

ADA Artışında Hoskinson’un Açıklamalarının Etkisi

Coinbase Pro’nun listeleme haberinin yanı sıra ADA fiyatı için bir de Hoskinson’un yaptığı açıklamanın yükseliş için destek verici nitelikte olduğu görülüyor. Hoskinson yaptığı açıklamalarda, yeni ortaklıklar ile Afrika pazarına gireceklerini duyurdu. Etiyopya, Kenya, Nijerya ve diğer Afrika ülkelerinde ADA tabanlı dijital kimlik yönetim çözümleri için anlaşmalar yapılacağı duyurusu da ADA fiyatını yukarı yönlü destekledi.