1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Cayman Adaları’ndan VASP için Yeni Bir Mevzuat: Dijital Varlık Hizmeti Sağlayıcıları Artık AML Düzenlemelerine Uyacak!

Cayman Adaları Maliyet Bakanlığınca Dijital Varlık Hizmet Sağlayıcıları (VASP) ile ilgili yeni bir mevzuatın yürürlüğe girdiği duyuruldu. Yürürlüğe giren düzenleme kripto para birimlerinin kullanımıyla ilgilenen ve ilgilenmeyi düşünen firma ve bireyleri yakından ilgilendiriyor. Kara para aklamayı önlemeyi hedefleyen düzenlemede VASP’ler için lisanslama ve denetim gereksinimlerine odaklanıyor. Gelecek yıl Haziran ayında ise düzenleme ile ilgili ikinci aşama yürürlüğe girecek.

Cayman Adaları’ndan VASP için Yeni Bir Mevzuat: Dijital Varlık Hizmeti Sağlayıcıları Artık AML Düzenlemelerine Uyacak!

Cayman Adaları VASP için yeni bir düzenleme yürürlüğe koyduğunu açıkladı! Cayman Adaları Maliye Bakanlığı tarafından yürürlüğe alınan düzenlemede, dijital varlıklarla bir işletme olarak ilgilenen şirketlerin ve bireylerin becerisinin güçlendirilmesi hedefleniyor.

Kanun ile Birlikte Bakanlık Denetlemeler Gerçekleştirebilecek

İngiliz denizaşırı ülkesi olan Cayman Adaları, ticaret ve yatırım amacı ile kripto para birimlerinin yasal olarak tanındığı ülkeler arasında yer alıyor. Yeni düzenleme ile birlikte ülkede bakanlık, kurumlar veya kişiler adına kripto para birimlerinin kullanımıyla ilgilenenleri denetleyebilecek. Böylece VASP ile ilgilenen şirketler ve bireyler cezbedilerek düzenleme becerileri güçlendirilebilecek.

Kara Parayı Önleme İhtiyacına Yönelik İki Aşamalı Düzenleme

Duyurulan ilk düzenleme ile ülkede faaliyet gösteren veya göstermeyi planlayan dijital varlık hizmeti sağlayıcıları, Cayman Adası Para Otoritesine (CIMA) bildirimde bulunacak ve AML düzenlemelerine uygun faaliyet yürütecekler. Bakanlık tarafından 31 Ekim’de başlatılan ilk aşamada yürürlüğe giren AML düzenlemesi, kara para aklamayı önleme ve denetlemeyi öngörüyor. Düzenlemenin ikinci aşamasının ise gelecek yıl Haziran ayında yürürlüğe gireceği yapılan açıklamada kamuoyu ile paylaşıldı.

Yasadışı Amaçlar İçin Kripto Para Kullanımı ile Savaşmada Yardımcı Olacak!

Maliye Bakanlığınca iki aşamalı olarak yürürlüğe girecek olan yeni düzenleme, bakanlığın dijital varlıkları kullanan bireyler ve kuruluşları denetlemek için elini güçlendireceği kaydedildi. Yeni çerçeve ile ülkede ilgili kuruluşlar denetlenebilirken, yasadışı faaliyetlerde kullanımına karşı savaşmada düzenleme ile hükümet daha isabetli adımlar atabilecek.

Kripto Para Düzenleyici Çerçeveler Dünyanın Dört Bir Yanına Yayıldı!

Kripto para birimlerinde artan seçenekler ardından dünyanın dört bir yanından hükümetler ise faaliyetleri denetleme adına yasal düzenlemelere başvurmaya başladılar. Her ülke kripto para düzenlemelerinde farklı bir yol izlerken, lisanslama isteği düzenlemelerin ortak noktası haline gelmeyi başladı. Lisanslama ile denetimin önü açılacak ve kara para aklama faaliyetlerini önleme savaşında önemli bir yetki elde etmeyi başaracaklar.

Kripto para birimi ve blockchain ile ilgilenen işletmeler için dost ülke konumunda olan Cayman Adaları’ndan bile esnek uygulamalarda sınırlamalara gidiliyor. Yasal düzenlemelerde halen hükümetler çekimser kalmayı tercih edebilirken, kara para aklamayı önleme konusu yapılan düzenlemelerde hükümetlerin ortak hedefi olarak ön plana çıkıyor. Cayman Adaları ile birlikte Hong Kong da kripto para borsaları için regülasyon sürecini girerek lisanslama alanında adımlar atmaya hazırlanıyor.

Yorum Yap