1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet
  3. CBDC’ler Ve Anonimlik Karmaşası Soru İşaretleri Yaratıyor

CBDC’ler Ve Anonimlik Karmaşası Soru İşaretleri Yaratıyor

CBDC'ler güvenlik ve gizlilik konusunda gereklilikleri karşılayabilir, ancak anonimlik söz konusu olduğunda ne kadar başarılı olabilir?

featured

Merkez Bankası Dijital Parası ya da kısaca CBDC olarak adlandırılacak olan merkez bankası tarafından üretilen veya merkez bankası tarafından desteklenen dijital itibari para birimleri hakkında son dönemde büyük tartışmalar var. Bu tartışmalar arasında dünyanın geleceğinde büyük rol oynaması beklenen bu dijital para birimlerinin ne kadar gizli ve güvenli olacağı ve anonim olup olmayacağı tartışmaları zirveye oynuyor.

Rusya Merkez Bankası yetkililerinin son dönemde yaptığı açıklamalar, diğer merkez bankası yetkililerinin anonimlik açıklamaları özellikle dikkat çeken açıklamalar arasında bulunmakta.

Rusya: Anonimlik Esas Değil

Rusya Merkez Bankası’nın en yetkili isimleri üretilecek Rus Rublesi dijital sürümünde gizliliğin her zaman temel önceliklerinden olduğunu, ancak anonimlik gibi bir durumun söz konusu bile olamayacağını açıkladı. Yetkililer, bankanın dijital para birimini 7 gün 24 saat izlemeye devam edeceğini ve gerekli olumsuz işlemlere müdahale edebilecek olduğunu bildirdiler.

Rusya’dan yapılan bu açıklamalar ilk ve son açıklamalar olmadı, olmayacak. Çünkü dijital para birimlerinde anonimlik diye bir özelliğin olmayacağına inanılıyor.

BIS Açıklamıştı

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) ve diğer 7 merkez bankasınca ortak olarak yayınlanan raporlarda da tamamen anonim CBDC’nin gereksiz olduğu ve bunun çok büyük sonuçlarının olabileceği gerekçesiyle üretilmesine sıcak bakılmadığı bildirilmişti.

Tüm bunlar bazı soru işaretlerine neden olmuş olmasının ötesinde “CBDC’ler ile ne kadar gizli kalabileceğiz?” sorusuna yol açtı.

Nakit Paralar Kadar Anonimlik…

Nakit para birimleri ile anonim kalmak mümkün. Kimse sizin paranızın üzerindeki seri numarasına bakarak takipte bulunmayı denemeyecektir. Ancak merkez bankası tarafından desteklenecek olan dijital para birimlerinde anonimliğin pek olmasına izin verilmeyeceği ve bunun zaten pek de mümkün olamayacağı henüz CBDC’ler hizmete sunulmadan artık anlaşılmış durumda.

*CBDC’ler henüz olmasa da gelecekte bir gün hizmete sunulacak.

Yorum Yap