1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

CBOE, BTC ETF’ini Listelemek İçin Başvurdu!

SEC’in kontrol aşamasında tuttuğu VanEck Bitcoin ETF’ini listeme talebi ile geçtiğimiz dönemlerde Chicago Opsiyon Borsası’nın adı gündeme gelmişti. Borsanın ismi bu kez başka bir taleple gündemde yer aldı.

CBOE, BTC ETF’ini Listelemek İçin Başvurdu!

Geride kalan süre zarfında Chicago Opsiyon Borsası, SEC tarafından kontrol sürecinde tutulan VanEck Bitcoin ETF’ini listeleme talebi ile öne çıkmıştı. Şimdi ise borsa ikinci bir talep ile kripto para gündemine yerleşti. Borsa bu kez yatırım devi olan Fidelity ile ilişkili olan Wise Origin Bitcoin Trust isimli Bitcoin ETF’ini de listelemek amacıyla başvuruda bulundu. SEC ise talepler için değerlendirme sürecini resmen başlattı.

1b-4 Dosyası Resmen Sunuldu!

CBOE tarafından, ilgili dosya yoluyla ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunulan başvuru ile beraber, Cboe Borsası da SEC’in inceleme işlemleri gerçekleştirebileceği Wise Origin BTC ETF’ine destekte bulunduğunu gösterdi.

Aslında Wise Origin, Bitcoin ETF başvurusunu 2021 senesi Mart ayında gerçekleştirmeyi seçmişti. Ancak, SEC tarafından ret veya onay kararının verilmesi için şirketlerin 19b-4 isimli dosyayı işleme koymaları gerekiyordu. Bu işlem için ise mutlaka Cboe veya NTSE Arca gibi borsalar ile güvenilir bir ortaklık yoluna gidilmesi şarttı. Tüm bu detaylara bağlı olarak 11 Mayıs’da yapılan 19b-4 başvurusu ile artık karar verme yükümlülüğü ve top SEC’e geçiş yaptı.

ETF Listelemede Saflar Belli Oluyor!

CBOE, diğer yandan hale SEC’den onay bekleme süresi içinde yer alan VanEck’in Bitcoin borsa fonu ile ilişkili desteğiyle adından söz ettirmeye devam ediyor. Kryptoin ve WisdomTree de Bitcoin ETF’leri için CBOE yanında yer almayı tercih ediyorlar. Valkyrie cephesine bakıldığında ise ETF için NYSE Arca borsası ile ortaklı kurma fikrinin önde olduğu görülüyor.

BTC ETF’leri Neden Çok Tercih Ediliyor?

Son seneler içinde en hızlı şekilde gelişen varlıklar arasında olan BTC ile yatırım gerçekleştirmek isteyen kurumsal şirketler farklı sorunlar ile karşılaşmamak için doğrudan BTC satın almayı tercih etmiyorlar. ETF’ler yardımıyla Bitcoin yatırımı gerçekleştirmeyi tercih ediyorlar. Bu işleme yönelik kurumsal şirketlerden gelen taleplerin yükselmesi de ETF başvuru sayılarının hızla artmasına sebep oldu.

SEC Bu Kez Onay Verebilir

Uzmanların açıklamalarına göre, 2017 senesinden bu tarihe kadar sürekli olarak BTC yatırım fonu müracaatlarını reddeden SEC bu kez onay vermeye en yakın noktada duruyor. Kurumsal yatırımcı taleplerinde oluşan artış ile birlikte, Kanada’da bulunan ETF süreçlerinin büyük ilgi gördüğü gündeme yansıyor. Buna bağlı olarak uzmanlar ABD’de ETF onaylarının gelebileceği yönünde tahmin gerçekleştiriyorlar.

Yorum Yap