1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

Changpeng Zhao’dan Kritik NFT Açıklamaları

Son dönemlerde kripto para piyasalarında tam anlamıyla NFT (non-fungible-token) çılgınlığı yaşanıyor ve bu çılgınlık gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıl, aylık bazda 30 bin dolar seviyelerinde ticari hacme sahip olan NFT’ler, bu yıl günlük bazda milyonlarca dolarlık ticaret hacmi ile karşı karşıya. Dün bunun örneği olarak yaşanan bir gelişmenin ardından, Binance CEO’su Changpeng Zhao, NFT akımı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Changpeng Zhao’dan Kritik NFT Açıklamaları

Son dönemlerde kripto para piyasalarında NFT (non-fungible-token) çılgınlığı yaşanıyor ve bunda ünlü isimlerin etkisi gözden kaçmayacak derecede fazla. Spor, görsel sanatlar ve müzik dünyasından birçok ünlü kişinin dahil olduğu NFT ürünlerinin satışına, dün bir yenisi daha rekor fiyatlardan eklendi. Non-Fungible-Token olarak isimlendirilen bu token’lar, Türkçede “Değiştirilemez/Benzersiz Token” olarak adlandırılıyor. Son dönemlerde ünlü isimlerin yoğun şekilde akın ettiği NFT satış işlemlerine dün ünlü dijital sanatçısı Beeple da katıldı. Beeple’ın bir eseri, 11 Mart 2021 tarihinde NFT’ye dönüştürülerek satışa sunuldu ve çok kısa bir süre içinde eser 69 milyon dolara alıcı buldu. Git gide büyümeye devam eden NFT akımında son olarak böyle bir örneğin yaşanmış olması, akıllara bir kez daha NFT’lerin iyi birer yatırım olup olmadığını getirdi. Kripto para piyasalarında bu akım sorgulanmaya devam ederken, konuya ilişkin olarak Binance CEO’su Changpeng Zhao’dan önemli açıklamalar geldi.

Beeple’ın Eseri 69 Milyon Dolara Satıldı

Kripto para piyasalarında NFT akımı tam anlamıyla son günlerde bir çılgınlığa dönüştü. Dijital sanatçısı Beeple’ın daha önceki bazı eserleri de çok yüksek fiyatlardan satın alınmıştı ancak Beeple’ın bir başka eserinin dün çok kısa bir süre içinde 69 milyon dolara alıcı bulmuş olması, herkesin dikkatini çekti. Yaşanan bu gelişme sonrasında Changpeng Zhao, NFT ürünlerinin büyük bir bölümünün değerinin 0 dolara düşeceğini savundu ve bunun sebeplerini açıkladı. İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’in CEO’su, bu fikrinin arkasında ise insanların sonunda NFT’lere duyduğu ilginin biteceği olduğunu ifade etti.

Uzmanlar NFT’ler İçin “Wash Trading” Uyarısı Yapıyor

NFT ürünler, dijital ortamın sanat eserleri gibi ilgi görüyor ve birer koleksiyon ürünü olarak değerlendiriliyor. Bu token’ların birer koleksiyon ürünü olmasından dolayı, NFT’ler diğer token’lara kıyasla daha yüksek fiyata satılabiliyor. Ancak bazı uzman kişiler ise bu alandaki her satışın dikkate alınmaması gerektiğini, bazı satışların “Wash trading” yani sahte hacim oluşturmak amacıyla ya da kara para aklamak gibi amaçlar ile yapıldığını ifade ediyor. Zhao da online olarak katıldığı bir röportajda, tam olarak bu durumu dile getirdi.

Zhao Bazı NFT’lerin Değerini Koruyabileceğini Vurguladı

Changpeng Zhao, röportajında her alanda oluşan yenilikçi alanlarda ilk zamanlarda büyük başarıların elde edilebileceğini ancak NFT’ler için bu başarıların ve trendin sona geleceğini, NFT’lerin birçoğunun sonunda 0 dolara çekileceğini iddia etti. Ancak Zhao, bu durumun tüm NFT ürünler için geçerli olmayacağını, bazı sanatçıların ortaya çıkardığı NFT ürünlerin değerini koruyabileceğini vurguladı ve Beeple’ın da bu sanatçılardan biti olduğunu düşündüğünü söyledi. Son dönemlerde başlayan NFT çılgınlığının başında ise şüphesiz OpenSea ve SOTA gibi NFT platformları yer alıyor.